En İyi Web Sitesi, Ziyaretçilerine En Yüksek Fayda Sağlayandır

 • 29/12/2015

  Bir web sitesinin açılma amacı elbetteki ziyaretçi çekmek ve sitede sunulanları göstermektir. Hal böyleyken, web sitemizi açmamızın amacı tasarımsal olarak kendimizi tatmin etmek mi olmalı, yoksa ziyaretçilerimize en yüksek faydayı sağlaması mı?

  Elbetteki amacımız ve çalışmalarımız, sitemizi ziyaret eden kişilerin istediği bilgiye kolay ulaşabilmesini, sitemizde rahatlıkla gezinti yapmasını sağlamak için olmalıdır.

  Bu süreçte yanlış düşündüğümüz bazı noktalar, aslında kullanıcıların hiç umrunda değil, hatta rahatsız edici. Örneğin sitemize girildiğinde müzik çalsın, yağmur yağsın ya da kayan haberler ordan buraya zıplasın gibi düşünceler hiç bir ziyaretçi tarafından sevilmemesine rağmen site sahipleri tarafından nedense ilgi çekicidir.

  Düşün ki, bir çilingire ihtiyacın var ve arama motorundan sitesine ulaştın; siteyi açtığın anda müzik başlıyor! Ya da bir restoranda yemek beklerken, ihtiyacın olan bir servisi almak üzere araştırma yapıyorsun ve ilgili siteye girdiğinde yüksek gürültüyle animasyon sesleri çıkıyor. Bir ziyaretçi olarak bu tür durumlarla karşılaşmak isteyeceğini hiç sanmıyoruz.

  Kısacası bir web sitesi sade ve anlaşılır olmalı, aynı zamanda hızlı açılmalı. Kimseyi gereksizce bekletmeye hakkımız yok! Devir mobil devri olduğuna göre, insanlar telefonlarından kısa süre içerisinde arama yapabiliyor ve en hızlı ulaştığı sitede çözüme ulaşıyor. Yoksa sitende kar yağması, bombalar patlaması kimsenin ilgisini çekmiyor.

  Diğer bir kıstas ise sitenin mobil uyumlu olması. Günümüzde mobil cihazlardan internet erişimi ciddi rakamlara ulaştığına göre, sitenin tüm cihazlar tarafından kusursuz görüntülenmesinin önemini zaten anlamış olman gerek.

  İşin özü; ziyaretçiler sitende aradığı bilgiye kolayca erişebilmeli, verdiğin farklı iletişim adresleri arasından tercih ettiği ile sana ulaşabilmelidir.

  Web siteni kendini tatmin etmek için değil, site ziyaretçilerine hızlıca istediği bilgiyi verebilmek için açtığını unutma!..

  Yorumlar
  Henüz yorum yapılmamış.
  Yorum Yazın
  Yorumunuz
  Eposta (Yayınlanmayacaktır)
  İsim