Eticaret Siteniz için SEO Ne Anlama Gelir?

31/12/2021

SEO, en temel hali ve en basit tanımıyla arama motoru optimizasyonu anlamına gelen bir terimdir. Basitleştirilmiş bir şekilde tanımlamak gerekirse Google arama motorunda arama yapan kişilerin bir işletmeyi bulması ve görünürlüğünün artması için sitede yapılan alt yapısal ve içeriksel çalışmalar bütünüdür.

Google arama sonuçlarında bir işletme ne kadar çok kelime grubunda ilk sayfada çıkar ise, buna bağlı olarak da sitesini ziyaret eden müşteri sayısı o kadar artar. Bu yüzden SEO çalışmalarında öncelikli olarak firmaya ulaşılmasını sağlayacak anahtar kelimeler ve kelime grupları çıkarılmalı, bu doğrultuda çalışmalar yapılmalı ve her bir kelime grubunda gerekli analizler yapılarak, sitenin ilk sayfa sonuçlarında görünmesi hedeflenerek çalışmalar yapılmalıdır.

Sadece kurumsal web siteleri değil, eticaret siteleri için de SEO hayati önem taşır. İnternet üzerinde ilgili sitenin satışını yaptığı ürünlere ulaşmak için arama yapan kullanıcılar, öncelikle elbette ilk sayfada çıkan siteleri ziyaret edecek ve satın alımlarını da bu sitelerden tercih ederek gerçekleştireceklerdir. SEO’nun en önemli avantajlarından biri, reklamlarda olduuğu gibi tıklama başına bir maliyet ödemesi yapmadan 7x24 arama sonuçlarında görünebilmek ve satış yapabilme potansiyeli olmasıdır.

Aynı zamanda ziyaretçi sayısını artırmak demek daha çok potansiyel müşteriye sahip olmak demek ve potansiyel müşteri sayısını arttırmak da daha çok satış yapabilmek anlamına da gelmektedir. Dünya genelinde insanların büyük bir çoğunluğu bir şey satın almadan önce Google üzerinden araştırmasını yapmaktadır. Sadece bu konuyu göz önüne almak bile küçük ya da büyük işletme fark etmeksizin eticaret siteleri için SEO konusuna yatırım yapmanın ne kadar doğru bir karar olduğunu bizlere göstermektedir.

SEO’nun kısa süreli bir yatırım olmadığını, uzun süreli stratejik bir yatırım olduğunu bilmekte fayda var. Ücretli reklamlardan oldukça farklı ve uzun soluklu olan SEO çalışmalarında başlangıçtan itibaren tüm süreçte sabırlı olmak ve doğru stratejiyi kurup düzenli takip ederek çalışmaya devam etmek gerekir. Bu disiplinle çalışma yapılan bir SEO projesinde çalışma süresi sonlansa dahi site konumunu korumak adına yapılacak sürekli çalışmalarla, site sıralamasını sabit tutmaya devam edecektir.

Eticaret SEO ne anlama gelir, eticarete nasıl SEO yapılır?

SEO uzun soluklu ve sabır isteyen bir çalışmadır. Diğer pazarlama faaliyetlerine göre çok daha düşük maliyetli bir seçenek olan SEO avantajları, gerek kurumsal gerekse eticaret siteleri için oldukça fazladır. 

Eticaret SEO Çalışmasında Uygulanması Gereken Adımlar

E Ticaret SEO çalışmalarında uygulanması gereken belli başlı adımlar bulunmaktadır. Bu detaylar hakkında kısaca bilgi verelim:

Site Hızı

Doğru alt yapıyı kurmak altında pek çok öğeyi barındırmaktadır. Eticaret siteniz ihtiyaçlarınızı karşılar nitelikte olmalı tabii ki; ancak bu kriterleri gözetirken Google’ın istediği SEO kriterlerini de her zaman ilk sıraya koymalısınız. Sitenizin çok hızlı açılması, sayfalar arası geçişlerin çok hızlı olması, kısacası hız, SEO için temel önem taşıyan elemanlardan biridir. 

Bu konuyu kullanıcı deneyimi açısından da değerlendirdiğinizde, tıklandığında birkaç saniye bekleten ya da diğer sayfalar arası geçişlerde yavaşlık olan bir siteden ziyaretçi çıkış yapacağından, sitede kalma süresi kısa olacak ve ziyaretçi deneyimi olumsuz olacaktır. Bu yüzden öncelikle sitenizin altyapısından gereksiz kodları kaldırmalı, sitenizin çok hızlı çalışmasını sağlamalısınız. İçeriksel olarak da aşağıda daha detaylı bahsedeceğiz ancak temelde görsellerinizi optimize ederek hızlı yüklenmelerini sağlamak olarak bilgi verebiliriz.

SSL Sertifikası

Eğer eticaret sitenizde SSL sertifikanız yok ise, SEO çalışmalarına başlamadan önce mutlaka sertifika kurulumunu yaptırmalısınız.

Mobil Uyum

İnternet üzerinden yapılan alışverişlerin büyük bir çoğunluğu mobil cihazlar üzerinden yapılmaktadır. Kullanıcı deneyimi açısından da sitenize gelen ziyaretçilerinize eticaret sitenizi açtıkları tablet, telefon gibi cihazlar üzerinde ekrana tam oturmuş ve gezinti yapmanın, yazıları okumanın, görselleri incelemenin kolay olmasını sunmanız gereklidir. Sitenin mobil uyumluluğu da trafik ve satış için oldukça önemli olduğu sitenin seo çalışmalarında başarılı olmasındaki temel faktörlerden biri olan altyapı konusunda da oldukça önemlidir.

Link Url Yapısı

Başarılı bir seo çalışması yürütebilmek için sitenizdeki url yapısının da buna uygun şekilde düzenlenmiş olması gerekmektedir. Başlıklar ve sayfa urlsi uyumlu olmalı, gereksiz uzunluk ve sıralamalı kelime kullanımlarından kaçınmak gerekir. Herkesin uyguladığı önemli bir hata vardır ki, bu da urlde arama terimlerini peşi sıra geçirmek ve oldukça uzun bir hale getirmektir. Doğru link ve url yapısında alana dının devamında sayfanın içeriğini anlatan bir url kullanmak olacaktır. https://sitealanadi.com/ eticaret-sitesi-seo gibi bir örnekle konuyu açıklayabiliriz.

Otomatik Site Haritası

sitemap.xml dosyası mutlaka güncel bir formatta bulunmalı ve site güncellemelerinin otomatik bir şekilde Google’a iletilmesi sağlanmalıdır.

Title ve Description Kullanımı

Title ve description eticaret siteniz üzerinde görünmeyen; ancak Google aramalarında listelemede görünen kısımlardır. Title sayfanın başlığı ve description da sayfanın açıklaması olarak kullanılmaktadır. Bir eticaret sitesinde title ve description oluştururken dikkat edilmesi gereken noktalardan kısaca bahsedelim. Öncelikle gerek ürün sayfaları gerekse tekli açıklama sayfaları, tüm sayfaların title ve description kısımları doldurulmuş olmalıdır. Title 70 karakter uzunluğunda sayfanın içeriği hakkında bir bilgi içermelidir. Title oluştururken title ve sayfa başlığının birbirinden farklı olmasına dikkat edilmelidir. Aynı anlama gelen bir ifade kullanılıyor olsa dahi başlıkla aynı şekilde bir title yerine, arama motorundaki listelemede, o sayfadaki konuya ilişkin görünmesini istediğiniz ve sayfanın içeriğini en iyi şekilde ifade eden bir title kullanmalısınız.

Description kısmında ise içerikten bir cümleyi kopyalayıp aynen kullanmak sık yapılan bir hatadır.  Description bölümünde sayfanın ne ile alakalı olduğunu anlamlı bir cümle ile ve 160 karakter uzunluğunda anlatmak yeterli olacak. Özellikle ürün sayfalarında her bir ürün için ayrı bir title ve description oluşturmak seo açısından önem verilmesi gereken bir konudur. 

Ürün İçerikleri

Eticaret sitelerinde genellikle, ürün adı, fiyatı gibi detaylar dışında ürün açıklamaları vermek pek önemsenmeyen bir konudur. Sadece site ziyaretçisi gözünden bakarsak bile ürün açıklaması vermemek, ürünle ilgili bilgiler sitede eksik olacağından amatör bir görünüme yol açacak ve site ziyaretçisi de siteden yeterli bilgi edinemediğinden satın alma ihtimali oldukça düşük olacaktır. Sektör ya da ürünler ne üzerine olursa olsun bir eticaret sitesinde ürüne dair kullanım detaylarına, ürün bilgilerine detaylı ve özgün bir şekilde yer verilmelidir. Özellikle bir çok farklı platformda aynı özellikler verilerek satışa sunulan ürünlerin satışı yapılıyorsa, nasıl olsa içerik aynı diye düşünerek farklı sitelerdeki içerikleri kopyalayıp sitenizde yayınlamak da seo açısından hatalı bir durumdur. Bilgiler ve özellikle aynı olsa dahi birebir aynı olmadan özgün bir şekilde yeniden oluşturularak yayınlanması gerekir. Ayrıca rakiplerinizin bu ürüne ilişkin içeriklerini analiz ederek, çok daha kapsamlı ve akıcı bir yazı oluşturmanız halinde içerik kalitesi ve özgünlüğünden dolayı seo çalışmalarında daha başarılı olacaktır.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Kaliteli ve Özgün İçerik = Başarılı SEO

Görsellerin Optimize Edilmesi

Ürün sayfalarında kullanılan ürün görselleri kaliteli ve yüksek çözünürlükte olmalıdır evet. Ancak bunu yaparken ürünlere 5,10 mb’lık görseller yüklemek, sayfayı yavaşlatacağından tercih edilmemelidir. Ürün görselleri, kullanım alanının ihtiyacına göre doğru şekilde boyutlandırılmalı ve ayrıca online sıkıştırma programları aracılığıyla optimize edildikten sonra siteye yüklenmelidir. (Bakınız: tinypng.com)

Sadece ürün sayfaları değil, tasarım öğelerinde kullanılan görseller, logo, slider görselleri kısaca sitede kullanılan her görsel doğru ölçeklendirme yapılmış ve sıkıştırılmış olmalıdır.

Görsel Alt Etiketi

Kullanılan tüm görsellerin alt etiketi, görseli ve içerisinde bulunduğu yazının konusunu anlatır nitelikte olmalı ve boş bırakılmamalıdır. 

Özgün ve Kaliteli İçerik

Sadece ürünlerinizle alakalı değil, sektörünüz ve konunuzla ilgili konularda faydalı bilgiler vermek sitenizin trafiğini arttıracaktır. Eticaret sitesinin faaliyet gösterdiği alanla ilgili olarak sitede makalelere ve sıkça sorulan sorulara yer vermek, sitenizin arama motorunda daha çok anahtar kelime grubu aramasında indeks almasını sağlayacak ve bu da eticaret sitesine daha çok ziyaretçi getirecektir. Bu ziyaretçilerin bir kısmı satın alma amacıyla siteye gelmemiş olabilir, ancak ilgi çekici içerikler sitede vakit geçirilmesini sağlayacak ve bu da sitenizin Google gözünde değerini yükseltecektir.

Bu konuda çalışmalar yapmak adına eticaret sitesinde bir Blog bölümü açılarak, burada yine bahsettiğimiz gibi özgün ve kaliteli içerikler yayınlanmalıdır.

H Etiketleri

Blog sayfalarında ve ürün detayları içerisinde açıklamaya ilişkin alt başlık ve alt-alt başlıklar, uygun h etiketine göre düzenlenmelidir.

Video Kullanımı

Özellikle ürün kullanımı ve detaylarına ilişkin içerik videoları çekerek siteye yüklemek, hem ziyaretçinin ürün hakkında bilgi almasını sağlayacak, ilgisini çekecek ve sitede daha uzun süre vakit geçirmesini sağlayacaktır. Buna bağlı bir Youtube kanalı açılarak ürünlerle ilgili faydalı videolar çekip sitede gösterilmelidir.

Site İçi Linklemeler

Eticaret sitesinin kendi içerisindeki alakalı konulardan birbirlerine geçişinin pratik olarak yapılabilmesi kullanıcı kolaylığı açısından önemli bir konudur. Misalen bir blog yazınızda belli bir grup ürünlerin kullanımı ya da temizliğine ilişkin paylaştığınız içerikler varsa, ilgili ürünlere bu blog yazısından link verebilir, yine aynı blog yazısı içeriğinden diğer blog yazılarınıza link vererek ilgi çekmelerini ve kolayca ziyaret edilmelerini sağlayabilirsiniz.

Eticaret SEO Danışmanlığı Yaptığımız Bazı Örnekler:

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Eticaret Sitesine Trafik Çekmek İçin Neler Yapılmalı?

Backlink

Eticaret sitenizde bir ürün ya da bir sayfanın farklı sitelerde  linkinin geçmesi SEO açısından fayda sağlar, ancak elbette bu linkler organik olarak alınmış olmalıdır. Yani backlink paketi satın alarak alınan backlinkler fayda sağlamayacağı gibi zarar da verir; ya da hiç bir açıklama olmadan bir sitede sadece bir link geçmesinin bir faydası yoktur.

İyi içerik zaman içerisinde her zaman dışarıdan link alır. Kaliteli ve özgün içerikler oluşturduysanız mutlaka ilgi çeker ve kendi konunuzla ilgili farklı siteler link vermek isteyebilir. Organik olarak backlink alabilmek için bir öneri, eticaret sitesinin ürünleriyle ilgili bilgilerin tartışıldığı kaliteli forum ya da portallarda konuya ilişkin özgün ve bilgi veren bir yazı yazarak ve bunu kendilerine sunarak eticaret sitesini link verilmesi yönünde  bir çalışma şartı öğrenebilirsiniz.

Sosyal Medya Kullanımı

Eticaret sitesi sahiplerinin sosyal medya hesaplarını da disiplinli ve profesyonel olarak kullanmaları gerekir. Ürünlerle ilgili paylaşımlar, kullanımlarla ilgili paylaşımlar sosyal medya üzerinde ilgi çekerek yeni kitlelere ulaşılmasını sağlar.

Ekibimizden Mert Şener'in SEO Uzmanı Nedir, Ne İş Yapar? başlıklı blog yazısını okumak ister misiniz?

Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.

Blogumuzdan Son Yazılar

30/06/2021
Seo kelimesi halk arasında kısaca Google'da üst sıralara çıkmak olarak tanımlansa da aslında altı göründüğünden oldukça dolu bir kavramdır. Evet, başarılı bir seo çalışması ile sitenizin Google organi...
30/05/2021
SEO, web sitelerinin organik arama sonuçlarında sıralamalarını yükseltebilmeleri için yapılan altyapısal ve içeriksel çalışmalar bütünüdür. Seo uzmanları ise internet sitelerinin Google Seo çalışma...
19/04/2021
Günümüzde Trendyol pazaryeri'nde satış yapan mağazaların sayısı bir hayli artmış durumda. Trendyol'da geliştirdiği altyapı ve sunduğu özel imkanlar ile tüketicilerin her geçen gün daha fazla ilgisini ...
15/04/2021
Ankara web tasarım fiyatları 2021 konusunda en başarılı seçeneklerden faydalanmaya ne dersiniz? Bu konuda en özel çözümlerden faydalanmak adına araştırmalarınızı titiz bir şekilde gerçekleştirmelisini...
02/04/2021
Yaşadığımız internet çağında çeşitli amaçlara hizmet eden binlerce web sitesi vardır. Web sitesi kullanmak da yaşlısından gencine herkes için bir zorunluluk haline gelmiştir. Öyle ki aynı konu üzerine...
24/03/2021
Web sitenizi hazırlatmak - tasarlatmak ve devamında güncelleme işlemleri için Ankara'da web tasarım şirketi araştırıyorsanız bu yazımız tam sizlik demektir. Bu içeriğimizde web tasarım şirketi araştır...