SEO Danışmanlığı Nedir? Neden SEO Hizmeti Almalısınız?

 • 08/04/2020

  SEO, bir eticaret ya da web sitesinin arama motorlarında organik aramalarda daha yüksek sıralamalar alması için yürütülen çalışmalardır. Search engine optimization yani arama motoru optimizasyonu anlamına gelen bu çalışma ile amaçlanan ilgili sitenin arama motorlarında daha iyi sıralamalar alması ve sonucunda daha çok trafik elde etmesidir.

  SEO Danışmanlığı Nedir? Neden Bu Hizmeti Almalısınız?

  SEO Danışmanlığı Nedir?

  SEO hizmetlerinin bir bütün halinde ele alındığında SEO Danışmanlığı olarak adlandırıldığını belirtebiliriz. Bir sitenin SEO konusunda analizinin yapılması, çalışmalara başlanması, çalışmaların sürdürülmesi, incelenmesi, raporlanması ve iyileştirilmesi işlemlerini SEO danışmanlığı kavramı altında toparlayabiliriz.

  SEO Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  Bir web ya da eticaret sitesi hazırlattığınızda bu sitenin altyapısı SEO uyumlu olabilir ya da SEO kriterlerine uyabilir. Ancak bu tek başına sitenizin arama motorlarında başarılı olacağı anlamına gelmez. Bu altyapısal olarak arama motorlarında başarılı olmanız için gerekli şartları sağlamış olur sadece. SEO başarısı için web sitenizin içeriği, sürekli güncellenmesi, yeni içerikler üretilmesi, sosyal medya ile bağlantısı, harici linkler elde edebilmek gibi bir çok detaya daha ihtiyacı vardır.

  Bir web sitesi hazırlatıp olduğu gibi kaderine bırakmanız ve sonucunda Google'da arka sıralarda kalmanızın nedeni web sitesini hazırlattığınız kişiler değildir. Eğer ki web siteniz doğru altyapıya sahipse, bu başarısızlığın nedeni gerekli SEO çalışmalarını profesyonelce sürdürmemeniz ya da hiç başlamamış olmanızdır.

  SEO Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  Web siteniz hazırlanırken sitenin altyapısı SEO uyumluluğu dahilinde size teslim edilmelidir, evet. Fakat sonrasında ciddi ve profesyonel SEO çalışmasını kendiniz, ekibiniz ya da profesyonel SEO danışmanlığı hizmeti alarak sürdürmelisiniz.

  SEO Danışmanı - SEO Uzmanı Kimdir?

  Eticaret ya da web siteniz ile ilgili SEO çalışmalarını sürdüren, gözlemleyen, analiz eden, iyileştirmeler yapan ve size çalışmaları hakkında detaylı rapor sunan kişi SEO danışmanı ya da SEO uzmanı olarak adlandırılır. Bir firmadan SEO danışmanlığı hizmeti aldığınızda size en az 1 SEO danışmanı / uzmanı atayacak ve çalışmalar süresince size bu kişi bilgi sunacaktır.

  SEO Danışmanı - SEO Uzmanı Kimdir?

  Web ya da eticaret sitenizin altyapısı SEO uyumlu olduğunu varsayarak yazımıza devam ediyoruz. Bu altyapı uyumluluğu olarak, web sitesinin mobil uyumlu olması, SSL sertifikasına sahip olması, hızlı yüklenmesi, akıllı urller ile çalışması, site haritasının bulunması gibi özellikleri belirtebiliriz.

  SEO için Anahtar İçeriktir

  Web sitenizin tüm içeriği ya da e-ticaret sitenizdeki ürünlerin detayları SEO için en önemli değerdir. Web sitenizdeki içeriklerin ilgi çekici olması, özgün ve kaliteli olması sitenizin ziyaretçilerini memnun etmekle doğru orantılı olduğundan SEO çalışmaları için çok önemlidir. Google bir web sitesinin sıralamasını belirlerken o web sitesinin ziyaretçilerinin memnun olup olmadığına çok önem vermektedir. Bunu da sayfada kalma süresi, toplam gezilen sayfa sayısı gibi ölçümlerle tespit ederek algoritmasını kullanmaktadır. Aynı şekilde bir e-ticaret sitesinin ürün detayları özgün ve ziyaretçinin ihtiyaçlarını karşılıyor durumda ise Google tarafında artı bir yeri olacaktır. Web ya da eticaret sitenizde hiçbir durumda başka siteden kopyalanmış içerik bulundurmamanızı öneriyoruz. Elbette bir konuyu anlatırken, bir başka siteden bir bölüm yazı paylaşabilirsiniz. Bu tip ihtiyaçlarda da alıntı olan metni belirtmeli ve kaynak göstermelisiniz.

  SEO için Anahtar İçeriktir

  İçerik Üretmek Ciddi Bir İştir

  Bir web sitesi için içerik üretmek oldukça detaylı ve emek isteyen bir iştir. Ancak Google'da üst sıralarda çıkmanın kaliteli ve sürekli üretilen özgün bir içerik haricinde başka bir yolu olmadığını da belirtmek isteriz. Bir web sitesi açılırken eklenen 20 kaliteli içeriğe uzun zaman eklemeler yapmaz iseniz siteniz sıralama kaybedecek ve başarısız olacaksınızdır.

  İyi İçerik Devamı Yoksa Yeterli Değildir

  Web ya da e-ticaret siteniz çok kaliteli ve ziyaretçiyi size çeken içeriklere sahip olabilir. Bu durum kısa vadede size SEO anlamında olumlu dönüşler sağlayacaktır. Ancak yeni içerik üretmeye devam etmelisiniz. Güncel kalmaya ve zamansal olarak çok fazla boşluk vermeden her daim yeni içerikler oluşturarak ziyaretçilerinizi kendinize bağlamalısınız. Bir ziyaretçinin sonradan tekrar sitenize ziyarette bulunması çok değerlidir.

  İyi İçerik Size Backlink Kazandırır

  İyi İçerik Size Backlink Kazandırır

  SEO için oldukça önemli bir kriter olan backlink unsuru da iyi içeriğiniz ile kendiliğinden gelecek bir kaynaktır. İçerikleriniz ilgi çekici olduktan sonra illa ziyaretçileriniz tarrafından başka sitelerde paylaşılacak ya da benzer konu için başka sitedeki bir yazıda kaynak gösterileceksiniz. Aslına bakarsanız SEO çalışmalarında backlink ile doğrudan ilgilenmeye gerek kalmaz. Çünkü SEO'nun temeli olan iyi ve kaliteli içerik zaten doğal yoldan size backlink kazandıracaktır.

  SEO danışmanı ya da uzmanı ekibiyle birlikte siteniz için içerik üretmelidir. İçerikleri başka kaynaklardan satın almak yerine bizzat kendileri üretmelidirler. Firmanızı tanıyan ve iyi analiz eden bir SEO ekibi içeriklerinizi benzersiz ve ziyaretçilerinizi çok memnun edecek şekilde hazırlayabilir.

  Sosyal Medyanın SEO'ya Katkısı

  Sosyal medyadaki gönderiler, paylaşımlar SEO için önemli bir etkendir. SEO çalışmalarında aralıksız olarak sosyal medya çalışmaları da yapılmalıdır. Web/eticaret sitesi ile sosyal medya entegrasyonu sağlanmalı ve site içerisindeki tüm yenilikler, içerikler eş zamanlı ve ilgili sosyal medya mecrasına uygun formatta paylaşılmalıdır. Sosyal medyanın doğru kullanımı içeriklerinize olan ilgiyi arttıracak, sizinle ilgili paylaşımlar artacak ve bu SEO açısından size olumlu puan katacaktır.

  Sosyal Medyanın SEOya Katkısı

  SEO Neden Önemlidir?

  Bir anahtar kelime ile Google Ads (Adwords) üzerinde 1 yıl süresince sizce ne kadar para harcarsınız? Diyelim ki 10.000TL bütçe ile bu kelimede 1 sene süresince ilk sıralarda yer aldınız. Peki profesyonel bir SEO çalışması sonucunda bu ve buna bağlı üretilen kelimeler ile ilk sayfada doğal yollarla yer almak size %100 katkı sağlamaz mı? Elbette sağlar. Bu yüzden doğal yollar ile de Google'da ilk sayfada olmanız çok önemli. Kesinlikle belirtelim ki, Google Ads yerine SEO çalışması yaptırın demiyoruz. Google Ads kullanmaya devam ederken SEO çalışmalarına da yer verin ve bütçe ayırın. İleriki süreçte hem Google Ads hem SEO çalışmalarını sürdürürken organik sırada önde gelen kelimelerinizin Google Ads üzerindeki bütçesini kısabilir; arka sıralarda kalan kelimeleriniz için bütçe yükselterek başarılı bir optimizasyon yapabilirsiniz.

  Madem öyle, bu yazı tam sizlik olabilir: Google Ads mi? SEO mu?

  Yukarıda ele aldığımız unsurların her biri kendi başına detaylı bir çalışma gerektirir. SEO danışmanlığı, bu işlemleri sizin adınıza profesyonel bir ekibin yapmasını sağlar. Çok fazla kriter ve detay olduğundan bu işi profesyonellerin sizin adınıza yapması hem sitenizi daha başarılı hale getirecek iken, sizin de bu işlemler için vakit kaybetmemenizi, ek personel barındırmamanızı sağlarken tamamen işinize odaklanmanıza olanak sağlar.

  Profesyonel SEO çalışmaları sonucunda olması beklenen sonuç şudur: Siteniz ilgili anahtar kelime ve benzer kelime türevlerinde Google'da ilk sayfada yer alır ve çalışmaların öncesine göre web site trafiğiniz gözle görülür şekilde artar. Web ya da eticaret sitenize giren kişi sayısı arttıkça satışlarınız da doğal olarak aynı paralellikte artış gösterecektir.

  SEO Neden Önemlidir?

  SEO Danışmanları Hangi Programları Kullanırlar

  Web tabanlı birçok SEO yazılımı bulunmaktadır. Bu yazılımlar bir sitenin bir kelimede hangi pozisyonda olduğunu, rakiplerinin analizlerini yapıp raporlaması gibi çok detaylı verileri sunabilirler. Her SEO firması kendine göre bu tip web tabanlı uygulamalardan faydalanır ve veri analizi yapar. Ancak tüm SEO çalışanlarının muhakkak kullanmakta zorunlu olduğu 2 uygulama mevcuttur. Bunların ikisi de Google tarafından sunulan: Google Search Console ve Google Analytics'tir. Bu iki uygulama bir web sitesinin SEO açısından ne durumda olduğunu günbegün detaylı bir şekilde kullanıcısına raporlayabilen gelişmiş özelliklere sahiptir. SEO uzmanları bu iki uygulamayı son derece etkin ve profesyonel olarak kullanırlar.

  Her SEO Danışmanlığı Firması Benzer Şekilde mi Çalışır?

  Her sektörde, her firmanın çalışma şekilleri birbirinden ayrılabilir. SEO çalışmalarında ana fikir aynıdır: web sitenizin trafiğini arttırmak. SEO danışmanlığı firması seçiminde ilgili firmanın tecrübesine bakın, referanslarını iyi inceleyin. SEO çalışmalarını doğal yollar ile yaptığından emin olun. Google ne istiyorsa bunları sağlayacağından ve sitenize sunabileceğinden emin olun. Organik aramada 1.sıra garantisi veren, durmadan kendini öven firmalardan uzak durun. Google'da 1. sıra garantisi kimse veremez bunu unutmayın! SEO çalışmalarındaki ana amacımız web sitenize ait kelimelerin büyük çoğunluğunda sizi ilk sayfaya taşımaktır.

  Profesyonel SEO 50 - 100₺'lik bir Servis Değildir

  Çok ucuza SEO servisi olmaz. SEO yukarıda bahsettiğimiz gibi çok emek, devamlı gözlem ve iyileştirme isteyen bir servistir. Dolayısı ile cuzi rakamlar ile SEO servisi yaptırmanız paranızı boşa harcamanız anlamına gelir. 100₺'ye SEO hizmeti alacağınıza 100₺'nin cebinizde kalmasını öneririz.

  Profesyonel SEO Çalışmalarına Bütçe Ayırın

  Profesyonel SEO çalışmaları ile sitenize ait trafik çok önemli derecede artacaktır. Bu sayede firmanızın ciroları da yükselecektir. Bundan ötürü SEO çalışmaları için bütçe ayırmanızı ve bu çalışmalar sonucu çok büyük yararlar elde edebileceğinizi belirterek son noktayı koyalım.

  Profesyonel SEO Danışmanlığı servisimiz hakkında detaylı bilgi almak isterseniz bize ulaşabilirsiniz: 0(312) 963 15 01

  Yeni yazılarımızdan haberdar olmak için bizi takip edebilirsiniz:
  Yorumlar
  Henüz yorum yapılmamış.
  Yorum Yazın
  Yorumunuz
  Eposta (Yayınlanmayacaktır)
  İsim