SEO Danışmanlığı Nedir? Neden SEO Hizmeti Almalısınız?

08/04/2020

SEO, bir eticaret ya da web sitesinin arama motorlarında organik aramalarda daha yüksek sıralamalar alması için yürütülen çalışmalardır. Search engine optimization yani arama motoru optimizasyonu anlamına gelen bu çalışma ile amaçlanan ilgili sitenin arama motorlarında daha iyi sıralamalar alması ve sonucunda daha çok trafik elde etmesidir.

SEO Danışmanlığı Nedir? Neden Bu Hizmeti Almalısınız?

SEO Danışmanlığı

SEO hizmetlerinin bir bütün halinde ele alındığında SEO Danışmanlığı olarak adlandırıldığını belirtebiliriz. Bir sitenin SEO konusunda analizinin yapılması, çalışmalara başlanması, çalışmaların sürdürülmesi, incelenmesi, raporlanması ve iyileştirilmesi işlemlerini SEO danışmanlığı kavramı altında toparlayabiliriz. SEO danışmanlığı bir web sitesinin arama motorlarında daha çok kelimede ilk sayfada yer alması için gerekli tüm işlemleri yapan, bunları kontrol ve analiz eden hizmetlerin bir bütün olarak adlandırıldığı kavramdır.

SEO Danışmanlığı Hizmeti Almanın Yararları Nelerdir?

Firmanıza ait web sitesinin firmanız ile alakalı birçok kelimede arama sonuçlarında ilk sayfada yer alması web site trafiğinizinde aynı oranda artmasını sağlar. Bu da sizin yeni müşteriler edinmenizi sağlar. Bu açıdan profesyonel bir SEO hizmeti almak ya da SEO'ya yatırım yapmak son derece doğru bir karardır. Doğru ve profesyonel yerlerden aldığınız SEO danışmanlığı hizmetinin size dönüşü yatırımınızdan çok daha fazla olacaktır.

SEO Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bir web ya da eticaret sitesi hazırlattığınızda bu sitenin altyapısı SEO uyumlu olabilir ya da SEO kriterlerine uyabilir. Ancak bu tek başına sitenizin arama motorlarında başarılı olacağı anlamına gelmez. Bu altyapısal olarak arama motorlarında başarılı olmanız için gerekli şartları sağlamış olur sadece. SEO başarısı için web sitenizin içeriği, sürekli güncellenmesi, yeni içerikler üretilmesi, sosyal medya ile bağlantısı, harici linkler elde edebilmek gibi bir çok detaya daha ihtiyacı vardır.

Bir web sitesi hazırlatıp olduğu gibi kaderine bırakmanız ve sonucunda Google'da arka sıralarda kalmanızın nedeni web sitesini hazırlattığınız kişiler değildir. Eğer ki web siteniz doğru altyapıya sahipse, bu başarısızlığın nedeni gerekli SEO çalışmalarını profesyonelce sürdürmemeniz ya da hiç başlamamış olmanızdır.

SEO Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Web siteniz hazırlanırken sitenin altyapısı SEO uyumluluğu dahilinde size teslim edilmelidir, evet. Fakat sonrasında ciddi ve profesyonel SEO çalışmasını kendiniz, ekibiniz ya da profesyonel SEO danışmanlığı hizmeti alarak sürdürmelisiniz.

SEO Danışmanı - SEO Uzmanı Kimdir?

Eticaret ya da web siteniz ile ilgili SEO çalışmalarını sürdüren, gözlemleyen, analiz eden, iyileştirmeler yapan ve size çalışmaları hakkında detaylı rapor sunan kişi SEO danışmanı ya da SEO uzmanı olarak adlandırılır. Bir firmadan SEO danışmanlığı hizmeti aldığınızda size en az 1 SEO danışmanı / uzmanı atayacak ve çalışmalar süresince size bu kişi bilgi sunacaktır.

SEO Danışmanı - SEO Uzmanı Kimdir?

Web ya da eticaret sitenizin altyapısı SEO uyumlu olduğunu varsayarak yazımıza devam ediyoruz. Bu altyapı uyumluluğu olarak, web sitesinin mobil uyumlu olması, SSL sertifikasına sahip olması, hızlı yüklenmesi, akıllı urller ile çalışması, site haritasının bulunması gibi özellikleri belirtebiliriz.

SEO için Anahtar İçeriktir

Web sitenizin tüm içeriği ya da e-ticaret sitenizdeki ürünlerin detayları SEO için en önemli değerdir. Web sitenizdeki içeriklerin ilgi çekici olması, özgün ve kaliteli olması sitenizin ziyaretçilerini memnun etmekle doğru orantılı olduğundan SEO çalışmaları için çok önemlidir. Google bir web sitesinin sıralamasını belirlerken o web sitesinin ziyaretçilerinin memnun olup olmadığına çok önem vermektedir. Bunu da sayfada kalma süresi, toplam gezilen sayfa sayısı gibi ölçümlerle tespit ederek algoritmasını kullanmaktadır. Aynı şekilde bir e-ticaret sitesinin ürün detayları özgün ve ziyaretçinin ihtiyaçlarını karşılıyor durumda ise Google tarafında artı bir yeri olacaktır. Web ya da eticaret sitenizde hiçbir durumda başka siteden kopyalanmış içerik bulundurmamanızı öneriyoruz. Elbette bir konuyu anlatırken, bir başka siteden bir bölüm yazı paylaşabilirsiniz. Bu tip ihtiyaçlarda da alıntı olan metni belirtmeli ve kaynak göstermelisiniz.

SEO için Anahtar İçeriktir

İçerik Üretmek Ciddi Bir İştir

Bir web sitesi için içerik üretmek oldukça detaylı ve emek isteyen bir iştir. Ancak Google'da üst sıralarda çıkmanın kaliteli ve sürekli üretilen özgün bir içerik haricinde başka bir yolu olmadığını da belirtmek isteriz. Bir web sitesi açılırken eklenen 20 kaliteli içeriğe uzun zaman eklemeler yapmaz iseniz siteniz sıralama kaybedecek ve başarısız olacaksınızdır.

İyi İçerik Devamı Yoksa Yeterli Değildir

Web ya da e-ticaret siteniz çok kaliteli ve ziyaretçiyi size çeken içeriklere sahip olabilir. Bu durum kısa vadede size SEO anlamında olumlu dönüşler sağlayacaktır. Ancak yeni içerik üretmeye devam etmelisiniz. Güncel kalmaya ve zamansal olarak çok fazla boşluk vermeden her daim yeni içerikler oluşturarak ziyaretçilerinizi kendinize bağlamalısınız. Bir ziyaretçinin sonradan tekrar sitenize ziyarette bulunması çok değerlidir.

İyi İçerik Size Backlink Kazandırır

İyi İçerik Size Backlink Kazandırır

SEO için oldukça önemli bir kriter olan backlink unsuru da iyi içeriğiniz ile kendiliğinden gelecek bir kaynaktır. İçerikleriniz ilgi çekici olduktan sonra illa ziyaretçileriniz tarrafından başka sitelerde paylaşılacak ya da benzer konu için başka sitedeki bir yazıda kaynak gösterileceksiniz. Aslına bakarsanız SEO çalışmalarında backlink ile doğrudan ilgilenmeye gerek kalmaz. Çünkü SEO'nun temeli olan iyi ve kaliteli içerik zaten doğal yoldan size backlink kazandıracaktır.

SEO danışmanı ya da uzmanı ekibiyle birlikte siteniz için içerik üretmelidir. İçerikleri başka kaynaklardan satın almak yerine bizzat kendileri üretmelidirler. Firmanızı tanıyan ve iyi analiz eden bir SEO ekibi içeriklerinizi benzersiz ve ziyaretçilerinizi çok memnun edecek şekilde hazırlayabilir.

Sosyal Medyanın SEO'ya Katkısı

Sosyal medyadaki gönderiler, paylaşımlar SEO için önemli bir etkendir. SEO çalışmalarında aralıksız olarak sosyal medya çalışmaları da yapılmalıdır. Web/eticaret sitesi ile sosyal medya entegrasyonu sağlanmalı ve site içerisindeki tüm yenilikler, içerikler eş zamanlı ve ilgili sosyal medya mecrasına uygun formatta paylaşılmalıdır. Sosyal medyanın doğru kullanımı içeriklerinize olan ilgiyi arttıracak, sizinle ilgili paylaşımlar artacak ve bu SEO açısından size olumlu puan katacaktır.

Sosyal Medyanın SEOya Katkısı

SEO Neden Önemlidir?

Bir anahtar kelime ile Google Ads (Adwords) üzerinde 1 yıl süresince sizce ne kadar para harcarsınız? Diyelim ki 10.000TL bütçe ile bu kelimede 1 sene süresince ilk sıralarda yer aldınız. Peki profesyonel bir SEO çalışması sonucunda bu ve buna bağlı üretilen kelimeler ile ilk sayfada doğal yollarla yer almak size %100 katkı sağlamaz mı? Elbette sağlar. Bu yüzden doğal yollar ile de Google'da ilk sayfada olmanız çok önemli. Kesinlikle belirtelim ki, Google Ads yerine SEO çalışması yaptırın demiyoruz. Google Ads kullanmaya devam ederken SEO çalışmalarına da yer verin ve bütçe ayırın. İleriki süreçte hem Google Ads hem SEO çalışmalarını sürdürürken organik sırada önde gelen kelimelerinizin Google Ads üzerindeki bütçesini kısabilir; arka sıralarda kalan kelimeleriniz için bütçe yükselterek başarılı bir optimizasyon yapabilirsiniz.

Madem öyle, bu yazı tam sizlik olabilir: Google Ads mi? SEO mu?

Yukarıda ele aldığımız unsurların her biri kendi başına detaylı bir çalışma gerektirir. SEO danışmanlığı, bu işlemleri sizin adınıza profesyonel bir ekibin yapmasını sağlar. Çok fazla kriter ve detay olduğundan bu işi profesyonellerin sizin adınıza yapması hem sitenizi daha başarılı hale getirecek iken, sizin de bu işlemler için vakit kaybetmemenizi, ek personel barındırmamanızı sağlarken tamamen işinize odaklanmanıza olanak sağlar.

Profesyonel SEO çalışmaları sonucunda olması beklenen sonuç şudur: Siteniz ilgili anahtar kelime ve benzer kelime türevlerinde Google'da ilk sayfada yer alır ve çalışmaların öncesine göre web site trafiğiniz gözle görülür şekilde artar. Web ya da eticaret sitenize giren kişi sayısı arttıkça satışlarınız da doğal olarak aynı paralellikte artış gösterecektir.

SEO Neden Önemlidir?

SEO Danışmanları Hangi Programları Kullanırlar

Web tabanlı birçok SEO yazılımı bulunmaktadır. Bu yazılımlar bir sitenin bir kelimede hangi pozisyonda olduğunu, rakiplerinin analizlerini yapıp raporlaması gibi çok detaylı verileri sunabilirler. Her SEO firması kendine göre bu tip web tabanlı uygulamalardan faydalanır ve veri analizi yapar. Ancak tüm SEO çalışanlarının muhakkak kullanmakta zorunlu olduğu 2 uygulama mevcuttur. Bunların ikisi de Google tarafından sunulan: Google Search Console ve Google Analytics'tir. Bu iki uygulama bir web sitesinin SEO açısından ne durumda olduğunu günbegün detaylı bir şekilde kullanıcısına raporlayabilen gelişmiş özelliklere sahiptir. SEO uzmanları bu iki uygulamayı son derece etkin ve profesyonel olarak kullanırlar.

PageSpeed Insights

Google'ın web sitelerinin ziyaretçileri için daha verimli hale gelmesi için belirli ölçümler yaptığı uygulamasıdır. Bu uygulama bir web sitesinin açılış hızı, açılışı esnasındaki düzen kaymaları gibi değerleri hesaplayarak bir ölçümleme yapar. Burada Google web sitesine ait skorların belirli verilerin altında olmasını ister. Örneğin tüm sayfa yüklemesinin 2.5 saniye içerisinde tamamlanmasını bekler. Ana amaç web sitesinin hızlı açılması, kullanıcısını yormaması ve içeriğin kolayca görüntülenmesini sağlamaktır. Profesyonel bir SEO danışmanı web site altyapısını PageSpeed Insights ölçümlerinde başarılı sonuç verecek şekilde hazırlar ya da web tasarım ekibine rapor çıkartır. PageSpeed Insights konusunda detaylı bir yazımız mevcut: PageSpeed Insights Nedir?

Her SEO Danışmanlığı Firması Benzer Şekilde mi Çalışır?

Her sektörde, her firmanın çalışma şekilleri birbirinden ayrılabilir. SEO çalışmalarında ana fikir aynıdır: web sitenizin trafiğini arttırmak. SEO danışmanlığı firması seçiminde ilgili firmanın tecrübesine bakın, referanslarını iyi inceleyin. SEO çalışmalarını doğal yollar ile yaptığından emin olun. Google ne istiyorsa bunları sağlayacağından ve sitenize sunabileceğinden emin olun. Organik aramada 1.sıra garantisi veren, durmadan kendini öven firmalardan uzak durun. Google'da 1. sıra garantisi kimse veremez bunu unutmayın! SEO çalışmalarındaki ana amacımız web sitenize ait kelimelerin büyük çoğunluğunda sizi ilk sayfaya taşımaktır.

Profesyonel SEO 50 - 100₺'lik bir Servis Değildir

Çok ucuza SEO servisi olmaz. SEO yukarıda bahsettiğimiz gibi çok emek, devamlı gözlem ve iyileştirme isteyen bir servistir. Dolayısı ile cuzi rakamlar ile SEO servisi yaptırmanız paranızı boşa harcamanız anlamına gelir. 100₺'ye SEO hizmeti alacağınıza 100₺'nin cebinizde kalmasını öneririz.

SEO Hizmeti Almalı mıyım?

Profesyonel bir SEO firmasından bu hizmeti almanız web veya e-ticaret sitenize oldukça olumlu etki sağlar. Sizinle ilintili daha fazla anahtar kelime ile arama motorlarında birinci sayfada yer alarak trafiğinizi arttırabilirsiniz.

SEO Firması Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikli olarak SEO firmasının konusunda ne kadar etkili olduğunu internet üzerinden araştırın. Referanslarının Google üzerindeki pozisyonlarını gözden geçirin. Profesyonel bir ekibe sahip olduklarından ve sizinle devamlı ilgilenecek bir temsilciniz olacağından emin olun.

Profesyonel SEO Çalışmalarına Bütçe Ayırın

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi profesyonel SEO çalışmaları ile sitenize ait trafik çok önemli derecede artacaktır. Bu sayede firmanızın ciroları da yükselecektir. Bundan ötürü SEO çalışmaları için bütçe ayırmanızı ve bu çalışmalar sonucu çok büyük yararlar elde edebileceğinizi belirterek son noktayı koyalım.

Profesyonel SEO Danışmanlığı servisimiz hakkında detaylı bilgi almak isterseniz bize ulaşabilirsiniz: 0(312) 963 15 01

Yeni yazılarımızdan haberdar olmak için bizi takip edebilirsiniz:
Yorumlar
14/Aralık/2020 (14:37:29) tarihinde Derin yazdı:
Yeni bir firma kurdum. Web sitesini hazırladık ve şu an yayında. Seo çalışması için fiyat öğrenmek için neleri bildirmem lazım?
Cevaplar
15/Aralık/2020 (22:40:05) tarihinde İnajans yazdı:
Merhaba. Gerekli bilgileri mail adresinize ilettik. Ancak genel bir bilgilendirme olması açısından SEO çalışmalarında analiz ve teklif verebilmemiz için bize gerekli olanlar şunlardır: web site adresi, sektörünüze ait 3-4 kelime, 3-4 rakibinize ait web sitesi ve sosyal medya hesaplarınız...
06/Aralık/2020 (23:43:37) tarihinde Polat yazdı:
Mühendislik firmamıza ait bir web sitemiz var. 3 ay süre ile seo danışmanlığı hizmeti alıp 1 yıl kadar öncesinde oldukça olumlu geri dönüşler aldık fakat son dönemde web sitemiz googleda ciddi düşüşler yaşadı. Nedeni ne olabilir? Hizmet aldığımız firma içeriklerimizin geliştirilmediğini söylüyor, bu doğru bir etken mi? Örneğin bir kelimede 3.sırada çıkarken şu an 3.sayfaya kadar düştük, yardımlarınızı ve yorumlarınızı bekliyoruz.
Cevaplar
08/Aralık/2020 (22:34:54) tarihinde İnajans yazdı:
Merhaba, en önemli nedeni içeriklerinizin eski kalmış olması ve yeni - güncel içeriklerin eklenmemiş olması olarak belirtebiliriz. Ancak tabi zaman geçtikçe SEO için yapılması gerekenlerde değişmekte ve yenileri eklenmekte. SEO danışmanlığı aldığınız yerden ya da başka bir seo firmasından profesyonel servis ve danışmanlık almanızı öneririz.

Blogumuzdan Son Yazılar

19 gün önce
Web siteleri ister kurumsal ister eticaret olsun bir firmanın internet üzerindeki imajını yansıtacak en önemli araçtır. Verdiğiniz hizmetler, yaptığınız projeler ya da sattığınız ürünlerle ilgilenen o...
26 gün önce
Dijitalleşmenin insan hayatını etkisi altına aldığı günümüzde web tasarım hizmetleri de oldukça çeşitlenmiştir. İnsanların dijitale ayak uydurma ihtiyaçlarına çözüm üretme arzusunu karşılamak isteye...
28 gün önce
Web tasarım hizmeti almak isteyenlerin ilk akıllarına gelen soru bu hizmetin maliyeti yani ödeyecekleri bedelin ne kadar olacağıdır. Web tasarımı içerisinde bir çok değişken ve detay bulunan bir h...
01/02/2021
Dijital dünyanın en önemli konularından bir tanesi olmayı başaran web tasarım her geçen gün daha da önemsenir bir hale geliyor. İnsanların bilgiye ulaşma, alışveriş yapma ve çeşitli şekillerde zaman g...
29/01/2021
Web siteleri firmaların internet üzerindeki yüzüdür. Firmanızın faaliyetlerini, verdiğiniz hizmetleri ve yaptığınız çalışmaları, neden firmanızla çalışılması gerektiğini dijital ortamda doğru şekilde ...
27/01/2021
Bir web sitesi oluşturmaya karar verdiğinize göre artık nasıl bir yöntem ile bunu yapabileceğinizi araştırmaya başladınız. Araştırmalarınız sonucunda 3 yöntem ile bir web sitesi sahibi olabileceğini...