Eticaret Yazılımı Seçiminde Dikkat Etmeniz Gerekenler

 • 12/04/2020

  Yeni bir eticaret sitesi oluşturmak ya da var olan e-ticaret altyapınızı değiştirmek ve size en uygun çözüm ve özellikleri sunan bir eticaret yazılımı mı araştırıyorsunuz? O halde bu blog yazımız tam size göre. Doğru eticaret altyapısını bulabilmeniz için aşağıda tecrübe ve önerilerimizi paylaşıyoruz.

  Eticaret Yazılımı Seçiminde Dikkat Etmeniz Gerekenler

  Öncelikli olarak özel bir e-ticaret çalışması mı; yoksa hazır bir eticaret altyapısı mı kullanmak istiyorsunuz bunu belirlemeniz gerekli. Bu önemli kararla birlikte yüzde 50 oranında bir filtreleme yapmış olursunuz. Eğer özel yazılım ve tasarım talepleriniz varsa özel çalışma bir eticaret altyapısı seçmelisiniz. Eticaret sitem hemen hazır olsun ve ürünlerimi girip online satışlara başlayayım diyenlerdenseniz o halde hazır bir eticaret çözümü bulmalısınız. Bu konuyla ilgili detaylı bir başka blog yazımız mevcut, bu yüzden bu konuyu burada sonlandırıyoruz.

  Özel E-ticaret mi, Hazır E-ticaret Yazılımı mı? Başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.

  Sunucu Özelliklerini Öğrenin

  Eticaret hizmeti alacağınız altyapıda bazı olmaz ise olmaz özelliklerin bulunduğundan emin olmalısınız. Bunları öncelikli olarak sunucusal detaylar olarak belirtebiliriz. Eticaret sitenizin barındırılacağı sunucular üst düzey mi, gerektiği hadar hızlı mı, kesintisiz yayın yapabiliyor mu, gibi konuları araştırmalısınız. Hosting yani barındırma özellikleri için detaylı bilgi alın ve sunulan alan ve trafik verileri ihtiyacınızı karşılayacak mı, iyi düşünün.

  Eticaret Yazılımı Seçiminde Dikkat Etmeniz Gerekenler

  SEO Uyumluluğu Çok Önemli

  Eticaret altyapınızın SEO uyumlu olması çok önemli. Bu altyapısal özellikler seçeceğiniz yazılımda var mı, araştırmalısınız. SSL sertifikası, akıllı urller, otomatik site haritası gibi bazı SEO açısından önem teşkil eden özelliklerin yazılımda olduğundan emin olmalısınız.

  Eticaret SEO Nedir? başlıklı yazımız ilginizi çekebilir.

  Mobil Uyum ve Tasarım

  Eticaret tasarım altyapısının mobil uyumlu olmasının ziyaretçi memnuniyeti ve SEO çalışmaları için çok önemli olduğunu zaten biliyorsunuzdur. Bu bağlamda eticaret sitenizin mobil uyumlu olması gerekliliğini unutmayın. Ek olarak web sitenizde ve tüm sayfalarında geçerli olmak üzere SSL sertifikası olması gerektiğini de belirtelim. Tüm bu teknik özellikleri altyapınızı satın almadan önce ilgili firmanın temsilcilerine sormaktan çekinmeyin ve net bir cevap alana kadar kararınızı vermeyin.

  Eticaret sitenizde kullanmak üzere tasarım seçeneklerini ya da örnekleri inceleyin ve profesyonel bir görünüme sahip olduğundan emin olun. Karmaşık ve çok hareketli eticaret siteleri ziyaretçi deneyimi konusunda başarısız olabilmektedirler. Eticaret sitenizin görünümünün sade, net ve anlaşılır olması sizin için çok önemli. Tasarım konusunda özellikle ana sayfanız için bannerlar, sliderlar oluşturabilmeniz ana sayfanızın etkileyiciliğini arttıracaktır. Bu bakımdan banner ya da sliderlar oluşturabiliyor musunuz öğrenmelisiniz.

  Yönetici Paneli

  Kullanacağınız eticaret altyapısında elbette bir yönetici arayüzü ya da paneli mevcut olacaktır. Fakat bu paneli kolay, hızlı ve heryerden kullanabilecek misiniz; bunu araştırın. Mümkünse bir demo hesabı isteyin ve yönetici panelini hem bilgisayardan hem cep telefonundan giriş yaparak kurcalayın. Yani eticaret sitenizin panelinin de mobil uyumlu olması artık önemli. Belki de siparişlerinizi, ürünlerinizi telefonunuz üzerinden yöneteceksiniz... Bu panel üzerinden 3-5 ürün girişi yapın ve ürün girişi yapmanın sizin için kolay ve hızlı olduğundan emin olun.

  Eticaret Yazılımı Seçiminde Dikkat Etmeniz Gerekenler

  Firmanın Referanslarına Göz Atın

  İlgili eticaret yazılım firmasının 4-5 adet referansını incelemeniz size bu seçimde doğru kararı verdirebilir. İncelediğiniz sitenin hızını, tasarım detaylarını ve işleyişini görebilir, sizin de aynı altyapıyı kullanacağınızı düşünerek kararınızı verebilirsiniz. Eğer hazır bir eticaret sistemi kullanacak iseniz incelediğiniz referansların hangi pakete dahil olduğunu firma temsilcilerine sorabilirsiniz. Beğendiğiniz bir referanstaki özelliğin sizin seçtiğiniz pakette olup olmadığını bilmek seçiminiz için oldukça önemlidir. Ek olarak firmaya ait paketlerden daha düşük özelliklere sahip bir paket seçiyor iseniz, ileride ihtiyaç dahilinde üst paketlere geçip geçemediğinizi de sormayı unutmayın. Lakin istediğiniz zaman bir üst pakete geçebilmek sizin adınıza avantajdır.

  Ödeme Altyapılarını İnceleyin

  Banka posu ya da Iyzico gibi bir ödeme sistemi kullanmak istiyorsanız bunlara ait altyapıların ilgili e-ticaret sitesinde olup olmadığını öğrenin. Ya da ileride ödeme sisteminizi değiştirmek isterseniz bu konuda hızlı bir çözüm ve değişiklik servisleri var mı öğrenmelisiniz.

  Her Zaman Teknik Destek Alabilmelisiniz

  Sadece eticarete başlarken değil, sonrasında da teknik destek alabilmeniz oldukça önemli. Firmaya e-posta ya da ticket yolu ile bir destek talebi girdiğinizde ortalama ne kadar sürede cevap alabileceğinizi, hangi günler ve saat aralığında telefon ile destek alabilirsiniz bu konuları da altyapıyı satın almadan önce net bir şekilde öğrenin. İyi bir eticaret yazılım firması teknik desteği ile öne çıkmalı ve kullanıcılarını bekletmeden destek taleplerini gidermelidirler.

  Eticarete başlarken yazılım seçimi konusunda önerilerimizi bu yazımızda paylaşmaya çalıştık. Umarız faydamız olmuştur. Eticaret yazılımı ve paketi seçiminde bizlere dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz: 0(312) 963 15 01

  Yeni yazılarımızdan haberdar olmak için bizi takip edebilirsiniz:
  Yorumlar
  23/Nisan/2020 (22:24:55) tarihinde Mert yazdı:
  Nasıl demo alabilirim?
  Cevaplar
  23/Nisan/2020 (22:26:56) tarihinde İnajans yazdı:
  Clouds Eticaret için cloudsticaret.com üzerinden demo talebinde bulunabilirsiniz. Diğer istekleriniz için 0(312) 963 15 01 nolu telefondan bize ulaşabilirsiniz.
  Bu yoruma cevap yaz
  22/Nisan/2020 (20:55:45) tarihinde Selim Hanedan yazdı:
  Bilgilendirici bir içerik olmuş, elinize sağlık.
  Bu yoruma cevap yaz
  13/Nisan/2020 (18:11:29) tarihinde Alkan yazdı:
  Zirvedepo.com olarak Clouds Eticaret kullanıyoruz, çok memnunuz. Teşekkürler.
  Cevaplar
  01/Mayıs/2020 (11:14:46) tarihinde İnajans yazdı:
  Alkan bey teşekkür ederiz :)
  Bu yoruma cevap yaz
  12/Nisan/2020 (18:45:16) tarihinde Ali Can yazdı:
  Hazır paketlerle iki defa denemiş biri olarak söylüyorum, hazır paketlerle eticarette avcunuzu yalarsınız. Özel yazılım işlere yönelin, paraya kıyın ve doğru düzgün bir sistem yaptırın.
  Cevaplar
  12/Nisan/2020 (18:54:12) tarihinde İnajans yazdı:
  Biz Clouds Hazır Eticaret yazılımımıza çok güveniyoruz ve kullanıcılarımız da bugüne kadar memnun kaldılar. Başka platformlar için yorum yapmamız mümkün değil ama hem hazır, hem özel eticaret yazılımı sunan bir firma olarak tüm platformlarımız ile eticaret yapmak isteyenlere destek olmaktayız. İyi günler dileriz.
  Bu yoruma cevap yaz
  12/Nisan/2020 (17:43:46) tarihinde Mehmet Aktaş yazdı:
  Oyuncak ürünleri satışı yaptığımız bir dükkanımız var, eticaret yapmak istiyoruz. Nasıl bir yol izlemeliyiz. Toplamda 300 kadar ürünümüz mevcut. Bilgi verirseniz sevinirim.
  Cevaplar
  12/Nisan/2020 (18:51:21) tarihinde İnajans yazdı:
  Merhaba, gerekli bilgileri eposta adresinize ilettik. Clouds Eticaret ile eticarete rahatlıkla başlayabilirsiniz. Dilerseniz 15 gün ücretsiz deneme için de Clouds Eticaret sitemiz üzerinden talepte bulunabilirsiniz. İyi günler dileriz.
  Bu yoruma cevap yaz
  Yorum Yazın
  Yorumunuz
  Eposta (Yayınlanmayacaktır)
  İsim