SEO Nedir? Profesyonel SEO Çalışmalarının Etkileri Nelerdir?

 • 04/04/2020

  Search Engine Optimization yani Arama Motoru Optimizasyonu olarak kısaltılan SEO, bir web sitesinin arama motorlarında organik sonuçlarda daha yüksek sıralama alması için yapılan çalışmaların bütününe verilen isimdir. SEO çalışmaları ile amaçlanan, çalışma yapılan web sitesinin ilgili anahtar kelimeler ile daha yüksek sıralarda çıkarak organik trafiğinin arttırılmasıdır.

  SEO Nedir? Profesyonel SEO Çalışmalarının Etkileri Nelerdir?

  Önceki yazılarımızda da sıklıkla belirttik, Google'da organik aramalarda 1.sıra garantisi veren kişi ya da firmalara inanmayın. Bunu garanti etmek düpedüz sahtekarlıktır. SEO servisi veren profesyonel işletmeler ile hemen hemen orta noktada buluştuğumuz fikir şudur ki, SEO çalışmaları bir web sitesini organik aramalarda üst sıralarda yer edindirmek ve buna bağlı bu web sitesinin trafiğini arttırmaktır. Örneğin bir çikolata dükkanını ele alalım ve ilgili site için SEO sonuçlarını örneklerle değerlendirelim:

  Çikolata yazıldığında 1.sırada çıkmasını kim garanti edebilir? Hiç kimse. Buna garanti verenler maalesef dürüst değiller. Ancak ilgili işletmeyi çikolata araması yapıldığında ilk sayfada bulabiliriz ve bu işletmeye oldukça fazla trafik sağlar. Ya da aynı işletmenin online sipariş aldığını varsayalım ve online çikolata siparişi kelime öbeğinde ilk 5 sırada olduğunu düşünelim. Evet bu sonuç başarılı bir çalışmanın sonucudur ve ilgili kelimeden web sitesine oldukça fazla ziyaretçi sağlayacaktır. SEO çalışmaları yapılırken 1-2 kelime öbeği değil, onlarca kelime üzerinden bir çalışma gerçekleştirilir ve tüm bu kelimelerin hepsinin ilk sayfada yer alması amaçlanır. Malum herkes aynı kelime öbeği ile arama yapmıyor. Kimisi online çikolata siparişi diye arama yaparken, kimisi online çikolata, kimisi de online çikolata satın al diye arama yapıyor. Bu örnekte aynı hedefe giden onlarca öbeği sıralayabiliriz. işte SEO çalışması yapılırken bizler bu kelimeleri türeterek ilgili her arama kombinasyonunda ilk sayfada yer almayı amaçlıyoruz. Ya da aynı örneği yerelleştirebilir ve çikolata siparişi ankara gibi işletmenin konumuna göre çalışmalar yapabiliriz. Burada önemli olan SEO çalışmalarına başlamadan önce anahtar kelimelerinizi doğru belirlemenizdir. Bunun için Google Anahtar Kelime Planlayıcı faydalı bir araçtır. Bu uygulama üzerinde herhangi bir kelime ile araştırma yapmaya başlayabilir ve bu kelimenin diğer öbekler ya da benzer kelimelerle aylık olarak ne kadar arandığını görebilirsiniz. Böylelikle kendi siteniz için anahtar kelimeler belirlemeniz daha kolay olabilir.

  Google Anahtar Kelime Planlayıcı

  Yukarıdaki görüntüde Google Anahtar Kelime Planlayıcı ile örnek olması bakımından çikolata siparişi kelimesini girerek diğer benzer arama kelimelerine ait fikirleri listeledik. Siz de kendinize göre anahtar kelime fikirlerini bu uygulama üzerinden kolayca alabilirsiniz.

  Başarılı SEO için Öncelik Doğru Altyapı

  SEO'da başarı için öncelikle web ya da e-ticaret sitenizin doğru altyapıya sahip olması gereklidir. Peki bu altapısal özellikler nelerdir?

  Mobil Uyum

  Siteniz tüm cihazlarda kusursuz görüntülenmelidir. Yani tasarım altyapısı mobil uyumlu olmalıdır. Tüm cihazlarda kusursuz görünüm ziyaretçi memnuniyeti sağlayacağı için SEO açısından çok önemli bir artı değerdir.

  SSL Sertifikası

  SSL sertifikası kullanıcılarınızın bilgilerinin güvenliğini sağladığından Google için çok önemli bir kriterdir. Kısaca sitenizde SSL Sertifikası yok ise herşeyden önce bu sertifikayı sitenize kurmalısınız.

  Akıllı ve Temiz Urller

  Web sitenizin urlleri sade ve kısa olmalıdır. Sayfa başlığınıza uygun akıllı urller ile web sitenizi oluşturmalısınız. SEO için başarılı bir url domain.com/madlen-cikolata gibi olmalıdır. Kullandığınız altyapıya göre oluşturduğunuz sayfaların linklerinin bu şekilde otomatik oluşması SEO açısından çok önemli.

  Hız Çok Önemli

  Öncelikle altyapınızın sağlandığı sunucuların kuvvetli ve hızlı olması SEO açısından çok önemli. Sunucu kapasitesinin yüksek olması, donanımının kuvvetli olması ve Türkiye merkezli bir lokasyonda olması web siteniz için fayda sağlayacaktır. İçeriksel olarak yavaşlamalar meydana getirecek unsurları (tasarım ve görseller) ilgili konuda paylaşacağız.

  Otomatik Site Haritası

  Arama motorlarının web site dizinini takip ettiği sitemap.xml dosyasının otomatik olarak güncellenmesi oldukça önemli. Örneğin yeni bir sayfa eklediğiniz zaman bu sayfa otomatik olarak bu dosyaya eklenmelidir. Bu bağlamda arama motorlarının hızlı bir şekilde yeni eklenen bu sayfanızı indekslemelerini sağlarsınız.

  SEO Nedir? Profesyonel SEO Çalışmalarının Etkileri Nelerdir?

  İçerik Herşeydir!

  Web sitenizin içeriği arama motorlarında sıralamanızı doğrudan etkileyecek en önemli unsurdur. Web site içeriğiniz kullanıcılarınızın aradığı bilgiye ulaşıp, ulaşmadığını; onlara fayda sağlayıp sağlamadığını gösteren detaydır ve içeriğiniz ne kadar kuvvetli ise özellikle Google'da sıralamanız o kadar iyi olacaktır.

  Google için Kullanıcı Memnuniyeti En Önemli Değer!

  İçeriğinizden ziyaretçileriniz memnun kalırsa eğer Google sizi ödüllendirecek ve sıralamanızı yükseltecektir. Eğer kalitesiz bir içeriğe sahipseniz ve ziyaretçileriniz web sitenizden hızlıca çıkıyorlarsa da bu durumda da gerekli cezayı yine Google size kesecek ve sıralamanız düşecektir.

  Bu konuda şöyle bir örnek verelim: 1.Dünya Savaşı şeklinde bir arama yapıldığında çıkan sonuçlardan iki tanesini ele alalım. Birisi ilgili sayfasının tüm içeriğini başka bir siteden kopyalamış ve oluşturmuş diğeri ise bu konu hakkında çok kaliteli ve özgün bir içerik oluşturmuş. Kopya içeriğe sahip olan sitenin zamanla bu arama sonucuna göre sıralaması düşecek iken, diğer özgün içeriğe sahip olan site sıralamasını yükseltecek ve koruyacaktır. Hep dediğimiz gibi kopya içerikten uzak durmalısınız. Web sitenizin SEO çalışmalarının başarılı olması için içerik üretmeli ve bu konuda ciddi bir emek vermelisiniz. İçerikleriniz benzersiz olmalı ve kullanıcılarınızın ilgisini çekmelidir.

  Bu Durumda Bizim İçeriğimizden Kopya Çekenler Olmayacak mı?

  Elbette olacak, belki de yüzlerce site sizin bu içeriklerinizi kullanacak ama kaybeden de kendileri olacaktır. Google bu özgün içeriğin ilk olarak kimin tarafından üretildiğini anlayacak teknolojiye elbette ki sahip. Bırakın onlar sizi kopyalasın; siz içerik üretmeye odaklanın. Sonucunda Google tarafından üst sıralara yükseltilmek ile ödüllendirilecek olan siz olacaksınız.

  SEO Nedir? Profesyonel SEO Çalışmalarının Etkileri Nelerdir?

  Ürün ve Hizmetlerinizi Farklı Açılardan Anlatın

  Çok basit bir tükenmez kalem bile üretiyor olsanız bunu farklı bir hikaye ile anlatmaya çalışın. Örneğin ürününüzün üretim aşamasında oluşan bir anınızı paylaşın ve içeriğinizi daha ilgi çeker hale getirmeye çalışın. Ya da bu ürünü ilk satışa sunduğunuz zaman gerçekleşen deneyimlerinizi paylaşın. İçeriklerinizi üretirken arama motorlarını değil, kullanıcılarınızı düşünün. Arka arkaya anahtar kelimeyi içeriğinizde geçirmek size bir artı sağlamaz. Bu yüzden ilgi çekici, akıcı ve kolay okunabilen bir içerik oluşturun.

  İçeriğiniz ne kadar kaliteli olursa web site ziyaretçilerinizin sitenizden sağladığı fayda artacak ve buna bağlı SEO çalışmalarında artı puanlar kazanacaksınız.

  Görselleri Optimize Edin (Hız için)

  Web sitenizdeki tüm görselleri web formatına uygun bir şekilde kayıt edin. Görsellerin kalitelerini bozmadan sıkıştırarak kayıt etmeyi sağlayın. Bunun için tinypng.com sitesini kullanabilir ve görsellerinizi yaklaşık olarak 3/1 oranında sıkıştırabilirsiniz.

  Gereksiz Scriptlerden Kaçının

  Ne kadar az javascript kullanırsanız o kadar iyi. Bu eklentiler web sitenizi yavaşlattığı için gereksiz durumlarda kullanmamanızı öneririz. Örneğin hiç lüzumu olmayan bir animasyon kullanmak için bu eklentileri sitenize bulaştırıp da web site hızınızı düşürmeyin. Sadece gerekli olan yerlerde ve başka çareniz olmadığında bu eklentileri kullanın.

  Backlink

  İçeriğiniz kaliteli olduğu sürece başka sitelerden link alacaksınız. Backlink almaya odaklanmanız gerekli değil, içeriğiniz özgün ve ilgi çekici olduktan sonra zaten kendiliğinden backlinkleriniz gelecektir. Önemli bir tavsiye: "Backlink satın almayın". Backlink satın alarak Google tarafından telafisi zor cezalar alabilirsiniz. Belirttiğimiz gibi içeriğiniz ilgi çekiciyse zaten internet ortamında paylaşılacak ve size backlinkler kazandıracaktır.

  Güncel Kalmak ve Yeni İçerik Üretmek Çok Önemli

  Herşeyiyle mükemmel bir web sitesi ile yola başlamanız neticesinde ilk aylarda aldığınız sıralamaları her daim koruyabilirsiniz diye birşey kesinlikle yok! SEO çalışması, bitmeyen, devamlı takip ve geliştirme isteyen bir çalışmadır. Öncelikli olarak web sitenize düzenli olarak kaliteli ve özgün içerikler girmeye devam etmelisiniz. Bu esnada teknolojik gelişmeleri takip etmeli ve gerekli güncellemeleri yapmalısınız. Ek olarak Google Algoritması da zaman zaman değişiyor, bunu da yakından takip etmeli ve yapılması gerekli işlemleri web sitenize uygulamalısınız.

  Sosyal Medyayı Hergün Kullanın

  Web siteniz için sosyal medya hesaplarınız en büyük yardımcı kaynaklardır. Mümkünse hergün düzenli olarak sosyal medya hesabınız üzerinden içeriklerinizi paylaşın, yeni gönderiler üretin ve sürekli etkileşim halinde olun. Sosyal medyayı doğru kullanmak SEO açısından oldukça yararlıdır.

  Takip ve Analiz Daha İyi Sonuçlar Getirir

  Devamlı yeni icerikler üretmeniz gerektiğinden bahsetmiştik. Google'daki sıralamanızı da günlük olarak takip etmelisiniz. Bunun için Google'ın sunduğu çok yararlı bir uygulama mevcut. Google Search Console ile organik arama sonuçlarına ait tüm detayları zamansal olarak görebilirsiniz. Bu aracı kullanmanız size SEO'da başarıyı daha kolay getirecektir.

  Google Search Console

  İşte bu yazımız da tam size göre: Web Siteniz için Harika Bir Araç: Google Search Console

  Ya da Google Search Console kullanımıyla ilgili bu videolu içeriğimiz de ilginizi çekebilir:

  Google Analytics

  Google Analytics

  Google Analytics web sitenizin ziyaret detaylarını barındıran çok önemli bir uygulamadır. Yine Google tarafından ücretsiz sağlanan bu uygulamayı web siteniz için kullanmalısınız. Bu uygulamadan aldığınız veriler ile web sitenizde bir çok iyileştirme yapabilir ve SEO açısından web sitenize olumlu geliştirmeler yapabilirsiniz. Uygulama üzerinden web sitenize kaç kişi, hangi kanallardan giriş yapmış ya da belirli bir içeriğiniz kaç kişi tarafından görüntülenmiş, bu kişiler web sitenizde ne kadar süre kalmış ya da hemen çıkış yapmış gibi çok önemli verileri görüntüleyebilirsiniz.

  Sonuç

  Başarılı SEO çalışmaları sonucunda web sitenizin trafiğinin gözle görülür oranda artması gerekli. Örneğin web siteniz günde 50 ziyaretçi alırken, SEO çalışmaları günlük ziyaretçi sayılarınızın 100 - 200 şeklinde doğru orantı ile zamanla artmasını sağlar. Google Ads ya da diğer ücretli dijital reklamlar ile sağlanan trafik elbette sizin için önemli ancak organik aramalar ile alacağınız tıklamalar size maddi anlamda da çok büyük artılar katacaktır. SEO bir yatırımdır, bir zamandır. Ancak sonuçları olumlu anlamda çok büyük boyutlardadır. Bu yüzden SEO çalışmalarına önem vermenizi önermekteyiz. Son olarak SEO çalışmaları Google Ads ya da diğer reklamlar gibi anlık geri dönüşler vermez; sabır gereklidir. Ancak olumlu sonuçlar vermeye başladığı zaman da kalıcı olarak sizin yerinizi sağlamlaştırır.

  Profesyonel SEO Servisi Almak İsterseniz Bize Ulaşabilirsiniz: 0(312) 963 15 01

  Yeni yazılarımızdan haberdar olmak için bizi takip edebilirsiniz:
  Yorumlar
  25/Mayıs/2020 (20:54:49) tarihinde Kadir yazdı:
  Seo konusunda detaylı bir bilgiye sahip olduk. Bunun için sizlere teşekkür ederiz. Elinize emeğinize sağlık.
  Bu yoruma cevap yaz
  23/Nisan/2020 (22:31:53) tarihinde Serkan Tan yazdı:
  Seo ile ilgili çok detaylı ve bizleri bilgilendiren bir yazı olmuş. Elinize sağlık. SEO konusunda çok araştırma yaptım ve çalışmalarım devam ediyor, ve dediğiniz gibi SEO konusunda site içeriğinin ön planda olduğunu görebiliyoruz.
  Cevaplar
  23/Nisan/2020 (22:33:39) tarihinde İnajans yazdı:
  Evet, web sitesinin altyapısı çok önemli. Ama web sitesinin içerikleri da da önemli :) İçerik üretmeye devam :)
  Bu yoruma cevap yaz
  11/Nisan/2020 (16:18:37) tarihinde Yiğiter yazdı:
  Emeklerinize sağlık. İçeriğe çok önem vermişsiniz SEO konusunda, çok kaliteli içeriklere sahip bloglarımız var ancak bir türlü istediğimiz sonuçları alamıyoruz, önerilerileriniz nelerdir?
  Cevaplar
  12/Nisan/2020 (11:38:23) tarihinde İnajans yazdı:
  Merhaba Yiğiter Bey, içerikleriniz kaliteli, özgün ve ilgi çekici ise Google'da mutlaka yükselirsiniz. Biraz daha sabır... Web site altyapınızın doğru olduğunu varsayıyoruz elbette...
  Bu yoruma cevap yaz
  10/Nisan/2020 (13:08:54) tarihinde Can yazdı:
  Bilgilendirici ve detaylı bir içerik olmuş, teşekkür ederiz.
  Cevaplar
  23/Nisan/2020 (22:35:24) tarihinde İnajans yazdı:
  Biz teşekkür ederiz, ne mutlu faydalı olabildiysek eğer :)
  Bu yoruma cevap yaz
  Yorum Yazın
  Yorumunuz
  Eposta (Yayınlanmayacaktır)
  İsim