Hazır Web Sitesi Nedir?

21/01/2021

Web sitesi artık tüm işletmeler ve girişimciler için zorunlu bir ihtiyaç. Web sitesi olmayan işletme sayısı hemen hemen yok gibi. Bir işletmenin en önemli tanıtım yüzü günümüzde web siteleri olarak görülmektedir. Web sitesi sahibi olmadan önce bu konuda farklı çözümler kullanmak mümkün. Bu seçeneklerden bir tanesi de hazır web sitesi yazılımı aracılığı ile web sitesi oluşturmaktır. Peki hazır web sitesi nedir? Bu yazımızda hazır web site altyapılarının özellikleri, sağladığı imkanlar ve kimler için kullanması uygun gibi konu ve sorulara cevap arayacağız.

Hazır Web Sitesi Nedir?

Hazır Web Sitesi Nedir?

Kodlaması ve tasarımı önceden hazırlanmış, hızlı bir şekilde kurulumu yapılan ve sonrasında içerik yönetim paneli aracılığı ile içerik eklenen ve güncellenen web site oluşturma platformlarına ya da yazılımlarına verilen isimdir. Genellikle altyapısında hazır temalar bulunur ve bunlardan bir tanesini web sitenize uygulayarak, web sitenizin tasarımını belirleyebilirsiniz. Logo ve buna benzer görsellerinizi de sisteme ekleyebilir ve web sitenizin genel görünümünü oluşturabilirsiniz. Hazır site uygulamalarının temel ortak özellikleri bu saydığımız işlemleri çok kolayca ve hiç bir teknik bilgiye sahip olmadan yapabilmenizin sağlanmasıdır. Hazır web sitelerinde sizin istediğiniz özel tasarımlar yerine yukarıda bahsettiğimiz hazır şablonlar - temalar bulunur. Elbette ki bu şablonlar şık ve kullanışlıdır. Adı üzerinde hazır web siteleri, diğer özel tasarım - çözüm uygulamalarına göre oldukça ekonomiktirler ve bu yüzden düşük bütçeli kişiler veya işletmeler tarafından sıklıkla tercih edilirler. Bir hazır web sitesi uygulaması özel çalışma olarak yapılan bir web sitesinden daha iyi ya da kötüdür diyemeyiz. Bütçe dahilince bazı işletme ya da kişiler için hazır web sitesi yazılımları daha uygun bir seçim olabilir.

Hosting - Domain Konusu

Hosting - Barındırma: Web site dosyalarının bulunduğu, alan adınıza ait epostalar kullandığınız ve bir sunucu üzerinden size ayrılmış alandır. Domain - Alan Adı ise firma.com ya da firma.com.tr gibi belirlenen web sitenizin ismidir. Hazır site sağlayıcılar çoğunlukla sizlere hosting hizmetini web sitesi paketini satın alırken bu hizmetin içerisinde sağlarlar. Aynı şekilde bir alan adınız bulunmuyor ise de size bir alan adı kayıt imkanı da sağlarlar. Yani bir hazır web sitesi satın aldığınızda web sitenizi yayınlamak için herşeye sahip olmuş olursunuz. Ekstra bir hosting - alan adı firması araştırmanıza gerek almaz.

Hazır Site Kimler İçindir?

Web sitesi oluşturmak isteyen herkes hazır web sitesi platformlarından birini tercih ederek web sitesi kurabilir. Burada satın alacağınız hazır site uygulamasının paketlerindeki özellikleri incelemeli, ihtiyaçlarınızı karşılar düzeyde olduğundan ve size verim sağlayacağından emin olmalısınız. Özel ve benzersiz bir web site tasarımı istemeniz halinde hazır web sitesinin şablonlarının size yeterli gelmeyeceğini şimdiden belirtelim. Bu durumda web tasarım ajanslarına isteklerinizi anlatarak fiyat teklifi almanız gereklidir.

Hazır Web Sitesi Nedir?

Hazır Web Sitesinin Avantajları

Kurulumları genelikle saatler içerisinde yapılır. Beklemenize gerek kalmaz. Örneğin İnajans altyapısı ile hazır web sitesi kullanmak istediğinizde web siteniz 1 dakika içerisinde aktif olur. Hemen yönetim paneline giriş yaparak tasarım ayarlarınızı yapabilir ve içeriklerinizi ekleyebilirsiniz. Hazır web sitesi kullanırken hiçbir teknik bilgiye ya da yazılımcıya ihtiyaç duymazsınız. Yönetim paneli üzerinden web siteniz üzerinden istediğiniz işlemleri kolaylıkla yapabilirsiniz. Ek olarak altyapı sağlayıcı firma size teknik destek veriyor olabilir. Bu durumda takıldığınız işlemler için yardım talep edebilirsiniz. İnajans olarak tüm kullanıcılarımıza ücretsiz teknik destek ve yardım vermekteyiz. Mesai saatleri içerisinde telefon ile diğer zamanlarda ise eposta aracılığı ile kullanıcılarımızın her talebini karşılamaya çalışmaktayız.

Hazır site altyapıları önceden defalarca denendiği ve kullanıldığı için hata payı azdır. Web sitenizi kullanırken sürprizlerle karşılaşma olasılığı çok düşüktür. Hazır web sitelerinin maliyetleri özel çözüm web sitesi hizmetlerine göre hatırı sayılır şekilde düşüktür. Ortalama olarak 10 kat daha düşük maliyetlerle işinize yarayacak bir web sitesi kurabilirsiniz. Bu da size bütçesel anlamda ciddi katkı sağlar.

Hazır web sitesi hizmeti veren yerli ve yabancı bir çok uygulama mevcut. Seçim yaparken teknik destek alabileceğiniz, Türkçe konuşabileceğiniz bir platformu tercih etmeniz sizin için oldukça önemli. 1000'in üzerinde web sitesine altyapı sağlayan İnajans olarak tüm kaynaklarımızın yerli olduğunu belirtelim. Ek olarak tüm kullanıcılarımıza eşsiz bir teknik destek sunduğumuzu da tekrar söyleyelim.

Sıkça Sorulanlar ve Cevapları

2014 yılından beri hazır site çözümü sunmaktayız. Bu dönemde bizlere sıkça sorulan soruları inceleyerek bu konuda biraz daha fazla fikir sahibi olmanızı sağlayalım.

Ödemeler Yıllık mı Yapılmalıdır?

Evet. Hazır web site uygulamalarının hemen hepsinin yıllık lisans yenileme ücretleri mevcuttur. Ömür boyu başka hiçbir ek ücret ödemeden web sitenizi barındırmanız mümkün değildir. Çünkü profesyonel hosting hesaplarının da yıllık bir ücreti vardır. Aynı şekilde .com ve diğer alan adları için de yıllık ödenmesi gereken ücretler mevcuttur. Aynı şekilde iyi bir teknik destek alabilmeniz için de yıllık olarak sizlerden ücret talep edilmektedir.

Alan Adım Kime Ait?

Bu sorunun cevabı firmadan firmaya göre değişebilir. Ancak İnajans üzerinden alan adınınızı kayıt ederseniz, bu alan adının tüm hakları size aittir. İstediğiniz zaman transfer edebilirsiniz.

Hazır Site Uygulamaları SEO Konusunda Nasıl?

SEO için belirli altyapısal özellikler var. Eğer web siteniz mobil uyumlu, SSL sertifikasına sahip, urlleri akıllı url olarak adlandırdığımız şekildeyse ve hızlı çalışıyorsa altyapısal olarak SEO uygunluğuna sahiptir. Bundan sonraki SEO başarısı tamamen içerikler ile yani sizinle alakalı. İyi ve kaliteli içerik = başarılı SEO demektir.

Web Siteme FTP Erişimi Var mı? Kodları Kendime Alabilir miyim?

Bu sorunun cevabı da firmadan firmaya göre değişebilir. İnajans olarak kullanıcılarımıza ftp erişimi vermemekteyiz. Aynı şekilde web sitesi kodlarını da kendinize almanız mümkün değildir. Ancak bu konular için bir gerekliliğinizin olmayacağını belirtelim. Sistem dahilinde istediğiniz herşeyi yönetici panelinden zaten yapabiliyorsunuz. Ve ek olarak hosting konusunda da ftp erişimi sağlamanız için gerekli bir konu yok.

Hosting Özellikleri Nelerdir?

Bu da firmadan firmaya ve hazır site paketinden paketine değişkenlik gösteren bir konudur. Satın almayı düşündüğünüz altyapı sağlayıcının web sitesinden bu konudaki detaylara ulaşmanız mümkün. Bize gelince, İnajans olarak hizmet vermeye başladığımız günden yana tüm kullanıcılarımıza sınırsız web alanı ve sınırsız aylık trafik sunmaktayız.

Hazır Web Siteleri Neden Ucuz?

Önceden hazırlanmış ve tek bir kaynak üzerinden çoklu kullanıma sunulduğu için hazır site yazılımları özel çözümlere göre daha düşük maliyetler ile sağlanabilmektedir. Bu yüzden hazır web sitesi yazılımları daha uygun ücretlere sahiptirler. Aynı özelliklere sahip özel tasarım bir web sitesinin maliyeti belki de hazır siteye göre aşağı yukarı 10 kat daha fazla olabilir. Bu fiyat farkı da özel web tasarımının niteliği ve kişiye özel olmasından ötürü oldukça normal karşılanmalıdır.

Hazır Web Sitesi Ne Değildir?

İsteklerinize göre özelleştirebileceğiniz bir web sitesi oluşturma platformu değildir. Size belirli profesyonel şablon ve temalar sunulur ve bunlardan birisini seçerek web sitenize kullanırsınız. Elbette ana sayfa üzerinde banner, slider oluşturma gibi imkanlarınız mevcuttur. Ancak bunları seçtiğiniz temanın sınırları dahilinde uygulayabileceğinizi unutmamalısınız. Hazır web sitesi satın aldığınızda içerisinde içerik yoktur. İçerikleri kendiniz hazırlamalısınız. Hazır web sitesi kodlarını çoğaltıp başka siteler yapabileceğiniz bir uygulama değil, lisansladığınız alan adı üzerinde web sitesinin yayınını yapabileceğiniz bir platformdur. Hazır site uygulamaları içerik üretmediğiniz, sayfalar oluşturmadığınız zaman Google için size artı bir SEO sonucu getirmez. Bu sadece hazır siteler için değil, tüm uygulamalar için geçerlidir. İçeriğiniz yok ya da kaliteli ve ilgi çekici değilse Google'da başarılı olamazsınız.

Hazır web sitesi yazılımımızı inceleyin.

İhtiyacınız özel çalışma web tasarımı için bilgi ve teklif alın: 0(312) 963 15 01

Yeni yazılarımızdan haberdar olmak için bizi takip edebilirsiniz:
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.

Blogumuzdan Son Yazılar

19 gün önce
Web siteleri ister kurumsal ister eticaret olsun bir firmanın internet üzerindeki imajını yansıtacak en önemli araçtır. Verdiğiniz hizmetler, yaptığınız projeler ya da sattığınız ürünlerle ilgilenen o...
26 gün önce
Dijitalleşmenin insan hayatını etkisi altına aldığı günümüzde web tasarım hizmetleri de oldukça çeşitlenmiştir. İnsanların dijitale ayak uydurma ihtiyaçlarına çözüm üretme arzusunu karşılamak isteye...
28 gün önce
Web tasarım hizmeti almak isteyenlerin ilk akıllarına gelen soru bu hizmetin maliyeti yani ödeyecekleri bedelin ne kadar olacağıdır. Web tasarımı içerisinde bir çok değişken ve detay bulunan bir h...
01/02/2021
Dijital dünyanın en önemli konularından bir tanesi olmayı başaran web tasarım her geçen gün daha da önemsenir bir hale geliyor. İnsanların bilgiye ulaşma, alışveriş yapma ve çeşitli şekillerde zaman g...
29/01/2021
Web siteleri firmaların internet üzerindeki yüzüdür. Firmanızın faaliyetlerini, verdiğiniz hizmetleri ve yaptığınız çalışmaları, neden firmanızla çalışılması gerektiğini dijital ortamda doğru şekilde ...
27/01/2021
Bir web sitesi oluşturmaya karar verdiğinize göre artık nasıl bir yöntem ile bunu yapabileceğinizi araştırmaya başladınız. Araştırmalarınız sonucunda 3 yöntem ile bir web sitesi sahibi olabileceğini...