E-ticaret Siteniz için İçeriksel SEO önerileri

 • 13/02/2020

  E-ticaret Sitenizin SEO başarısı, teknik altyapı haricinde sizin de yapmanız gerekenlerle tamamlanan bir unsurdur. E-ticaret sitenizin teknik altyapısı elbette önemli; ancak içerik kavramı SEO'nun bel kemiğini oluşturmakta.

  Sizin üzerinize düşenlerin korktuğunuz kadar zor olmadığını ve sadece emek vermeniz gerektiğini belirtelim. Bu yazımızda hiçbir teknik bilgiye ihtiyacınız olmadan e-ticaret sitenize SEO açısından neler yapabilirsiniz anlatmaya çalışacağız.

  E-ticaret Siteniz için İçeriksel SEO önerileri

  Ürün Detaylarınızı Özgünleştirin

  Pek çok e-ticaret sitesi ürünlerinin detayını üretici firmadan kopyala yapıştır şeklinde alıp sitesine ekliyor. Ya da xml entegrasyonları ile otomatik gelen ürünlerin içeriği aktarıldığı gibi kalıyor. Bu durumda yüzlerce aynı açıklamaya sahip ürün web ortamında dolaşıyor. Aynı içerikler kopya içerik olarak değerlendirildiğinden ürünleriniz SEO açısından eksi puan alabiliyor.

  Bu yüzden size önerimiz, ürün detaylarını farklılaştırmaya çalışmanız. Özgün bir ürün detayı diğer kopya içerikli ürünlere göre size SEO açısından artı puan kazandıracaktır. Elbette ürüne ait teknik detaylar hep aynı, bunları olduğu gibi kullanabilirsiniz. Ancak ürün anlatımını kişiselleştirip özgün bir açıklama yazmak sizin elinizde. Elbette bu açıklamalarda imla kurallarına dikkat etmeniz de çok önemli bir unsur. Ürün açıklamalarını kısa tutmak yerine olabildiğince detay yazmanızı (tekrarlarda bulunmadan) öneririz.

  Ek olarak ürünlerinizde ürün tanıtım videosu kullanmanız da e-ticaret sitenize olumlu katkılar sağlayacaktır.

  Doğru Kategori Ağacı

  E-ticaret sitenizdeki kategorileri, alt kategorileri ve ürün ulaşımı ağacını çok dikkatli hazırlamalısınız. Ana sayfanızdan bir ürüne kullanıcıların kolay erişebileceği yapıyı sağlamalısınız. Kafa karıştırmadan kategori, alt kategori varsa alt alt kategorilerinizi toparlamalısınız. Kullanıcılarınızın aradığı ürüne kolay ulaşması SEO açısından önemli bir unsurdur. Kullanıcılarınız ne kadar az tıklamayla aradıkları ürüne ulaşırlarsa kategori ağacınız doğru yapılandırılmış demektir.

  E-ticaret Siteniz için İçeriksel SEO önerileri

  E-ticaret Sitenizde Ürün Yorumlarını Kullanın

  İyi bir kullanıcı deneyimi için sitenizden sipariş veren kişilerin, ilgili ürüne yorum yapmasını sağlayın. Bu size hem içeriksel; hem de kullanıcı deneyimi açısından artı puan getirecektir. Müşterilerinize sipariş teslim edildikten 2-3 gün sonra yorum yapması konusunda bir e-posta göndermek ya da onaylanan ürün yorumunuza X TL indirim çeki gibi bir mesaj ile yorum yapmalarını sağlayabilirsiniz.

  Ana Sayfanızda Ürünlerinize Bolca Yer Verin

  Bu alana tanımladığınız ürünlerin başlıkları, resimlerindeki alt etiketleri SEO açısından artı puan demektir.

  İndirimlerinizi Paylaşın

  Kupon ya da indirimlerinizi sosyal medya ve ilgili forumlarda paylaşmalısınız. Bu tip paylaşımlar kullanıcılar tarafından da kendi aralarında paylaşılacağı için e-ticaret siteniz için bir çok link almış olursunuz. Böylece hem tanıtımınızı yapıp, hem link kazanabilirsiniz :)

  E-ticaret Siteniz için İçeriksel SEO önerileri

  Blog Oluşturun

  E-ticaret sitenizde mutlaka bir blog bölümü olmalı ve bu bölüme haftada ortalama 2 yazı eklemelisiniz. Bu yazıları hazırlarken özgün, akıcı ve imla kurallarına uygun olmasına, kullanıcıların ilgisini çekeceğine emin olmalısınız. Blog yazılarınızı kaliteli görseller ile kuvvetlendirebilirsiniz.

  İyi içeriklerle ürettiğiniz blogun e-ticaret sitenize SEO açısından çok yararı olacaktır. Ek olarak ana sayfanızda blog başlığına ve altında son eklenen 3-4 içeriğe yer vermelisiniz.

  Blog yazılarınızı sosyal medyada da paylaşmayı unutmamalısınız. Yazılarınızı mümkün olduğunca geniş kitlelere ulaştırmaya çalışmalısınız. Blog yazılarınız ilgi çektikçe ve okundukça, ziyaretçileriniz tarafından da paylaşılacak, hem sitenize linkler kazandıracak; hem de sitenizdeki ortalama oturum süresi artacaktır. Web sitenizin hemen çıkma oranı yüksek ise Google kullanıcıya yarar sağlamayan bir site olduğunuz gerekçesiyle size eksi SEO puanı ekler. Özetle ziyaretçileriniz e-ticaret sitenizde ne kadar çok vakit geçirirse, SEO açısından o kadar iyi.

  Google Ads Kullanın

  Google Ads yani eski adıyla Google Adwords'ü öğrenin ve e-ticaret siteniz için kullanın. Google reklamları da SEO açısından sitenize artılar getirecektir. Google Ads'e yeni başlıyorsanız Yeni Başlayanlar İçin Google Ads - Temel Düzey yazımızı mutlaka okumalısınız. Bu yazımız ile e-ticaret siteniz için doğru reklamları kurabilecek bir bilgiye sahip olabilirsiniz.

  Sosyal Medyadan Kopmayın

  E-ticaret sitenizin en büyük destekçisi Sosyal Medya! Sosyal medyada kuvvetli olmanız SEO açısından da çok önemli. Facebook, Instagram, Twitter gibi ağlarda hesaplarınızın bulunması ve bu hesaplardan dikkat çekici paylaşımlarda bulunup etkileşim almanız size çok fayda sağlayacaktır.

  E-ticaret Siteniz için İçeriksel SEO önerileri

  Gördüğünüz gibi hiçbir teknik bilgiye ihtiyacınız olmadan kendi kendinize e-ticaret sitenize SEO yapabilirsiniz. Üşenmeyin ve içeriğiniz üzerine çok düşünüp, çok çalışın. Üst sıralarda yer alan rakiplerinizi inceleyin, neler yapmışlar analiz edin. Tabii ki emek ve sabır gerektiren işlemler bunlar; ancak emek olmadan da SEO olmayacağını bilmelisiniz.

  "Benim vaktim yok ve zaman ayıramam" diyorsanız, SEO hizmetlerimizden yararlanmak için bize ulaşabilirsiniz.

  Yeni yazılarımızdan haberdar olmak için bizi takip edebilirsiniz:
  Yorumlar
  Henüz yorum yapılmamış.
  Yorum Yazın
  Yorumunuz
  Eposta (Yayınlanmayacaktır)
  İsim

  Blogumuzdan Son Yazılar

 • 6 gün önce
  Bu yazımızda web tasarım firması araştırması yaparken size en iyi hizmeti verecek olan firmayı seçmeniz konusunda yardımcı olmaya çalışacağız. En iyi ve profesyonel web tasarım firmalarının baştan son...
 • 13 gün önce
  Eticarete başlamaya karar verenlerin üzerinde en çok düşündüğü konuların başında gelen eticaret altyapısı ve çözümünü nasıl sağlayacağıdır. Önceki günlerde eticaret altyapısı için özel e-ticaret mi, h...
 • 18 gün önce
  Web tasarım internet sitelerinin tarayıcılara ulaşmasını sağlayan, ana hatları ile kurum veya şahısların hizmet, ürün ve içeriklerinin grafik ve metinler ile harmanlandığı profesyonel bir çalışma türü...
 • 19 gün önce
  Günümüzde şirketler için profesyonel bir Facebook sayfasına sahip olmak çok önemlidir. Bu platformun büyüklüğü ve önemi düşünüldüğünde, şirketinizin pazarlama stratejisinin planlanmasında bu sosyal ağ...
 • 29/10/2020
  Web siteniz yok ve bir web sitesine sahip olmak istiyorsunuz ya da bir web siteniz var bunu yeniletmek istiyorsunuz... O halde bir web tasarım ajansı veya firması bularak bu hizmeti almalısınız. Bu al...
 • 24/10/2020
  Bir web ya da eticaret sitesinin bel kemiği SEO çalışmalarıdır. Ne kadar yüksek SEO puanına sahip bir siteniz var ise arama sonuçlarında o kadar üst sıralarda yer alır ve organik ziyaretçi sayınız...