Doğru Alan Adı Seçmeniz için İpuçları

03/05/2020

Alan adı (domain) web sitenizin internet üzerindeki adresi ve adını temsil eder. Bu ad olmadan sitenize giriş yapmak, sadece size ait bir ipniz yoksa mümkün değildir. Aynı zamanda bu alan adınız üzerinden kurumsal maillerinizi de kullanabileceğinizden, bu ismi seçerken firmanız ve sektörünüzle uyumlu bir isim seçmelisiniz.

Şimdi gelelim alan adı seçiminde dikkat etmeniz gereken detaylara

Alan adlarının bir çok farklı uzantısı bulunmaktadır ve herbiri ayrı ayrı değerlendirilir. Örnekleyecek olursak; benimsitem.com bir domain adıdır. benimsitem. sabit kalacak şekilde com, net, org, com.tr, org.tr, net.tr, info, info.tr, web.tr ve daha birçok uzantı bulunmaktadır.

Öncelikle bir ayrım yapmamız gerekirse her ülkeyi temsil eden bir uzantı bulunmaktadır. Türkiye'de kullanılan uzantı tr uzantıdır. tr uzantılı domainlerin bazılarında alım yapmak için belge talep edilmektedir.

SEO Çalışmalarında İçeriğin Önemi

Firmanız adına bir site yaptıracaksınız ve bir alan adı almanız gerekiyor. Bu konuda öncelikle com/com.tr hangisini istediğinize karar vermelisiniz. com uzantıların tüm dünyada daha global olarak kullanıldığını da özellikle belirtelim. Diyelim ki, com.tr uzantılı bir alan adı almak istiyorsunuz. O zaman almak istediğiniz ismin ticaret sicil gazetenizde firma ünvanınızda geçiyor olması gerekiyor. Eğer geçmiyorsa almak istediğiniz bu isme marka tescili yaptırmanız gerekiyor. Tr uzantılı alan adlarının çoğunda bu şekilde bir prosedür var.

tr uzantısı olmayan alan adlarını -com, net, org vb. tescil etmek için belge şartı aranmıyor. Almak istediğiniz alan adı eğer kullanımda değil ise, yani bir başkası tarafından daha önce alınmadı ise satın alabilirsiniz.

SEO Çalışmalarında İçeriğin Önemi

Alan adınızın uzantısı ne olursa olsun, ön kısmına özellikle dikkat etmelisiniz. Eğer bir şirket için alıyorsanız firma ünvanınızın geçmesine dikkat etmelisiniz. Yaptığınız iş tek kelime ile izah edilebiliyorsa eğer, firma ünvanıyla birlikte de kullanabilirsiniz.

Bir eticaret ve satış sitesi gibi bir oluşum içerisindeyseniz, markanız ya da sattığınız ürünlerin kapsamını belirten bir alan adı olabilir.

Bütün bunları değerlendirirken alan adınızın akılda kalıcı olmasına dikkat etmelisiniz. Söylenmesi ve yazımı karışık, yanlış anlaşılmaya sebep olacak alan adlarını kullanmamalısınız.

Bir de şöyle doğru bilinen bir yanlış var: arama motoru için alan adınızda ne kadar çok kelime geçerse o kadar iyi; ya da arama kelimeniz alan adınızda geçiyorsa muhakkak ilk sırada yer alırsınız. Elbette ki alan adının tek başına böyle bir şey sağlaması mümkün değil. Alan adınızın içeriğindeki kelimeler tek başına bir seo katkısı sağlamaz. Seo için önemli pek çok kriter vardır, doğru alan adı seçimi de bunlara katkı sağlayacak seçimlerden yalnızca bir tanesidir.

SEO Çalışmalarında İçeriğin Önemi

Hazır konusu açılmışken seo konusunda fikir edinebileceğiniz yazımızı da buradan inceleyebilirsiniz. https://www.inajans.com/blog/basarili-seo-calismasi-icin-neler-gerekli

Yine markanız için alan adı seçerken almak istediğiniz alan adının diğer uzantılarını da kontrol etmelisiniz. Bütün uzantıları satın almak gibi bir gereklilik yok elbette; ancak almak istediğiniz ismin com uzantısında bilindik bir başka site olduğunu düşünün. net uzantısını da siz aldığınızda kendiniz için olumsuz durumlara sebep olabilirsiniz. İki marka arasında bir bağlantı olduğu düşünülebilir ve bu da karmaşaya yol açar.

Özgün Olmasına Özen Gösterin

Diyelim ki bir eticaret sitesi açıyorsunuz, bilindik büyük markaların alan adlarına eklentiler yaparak bir alan adı seçmeniz de yine size olumlu katkılar sağlamayacaktır. Aksine müşteri güvenini zedeleyecek durumlarla karşılaşabilirsiniz. Tamamen kendinize ve ürünlerinize özgü bir alan adı seçmek inanın zor değil; ancak elbette emek gerektiriyor.

Alan Adınızın Takibi

com, net, org uzantılı alan adlarınızı ilk alımınız sırasında 1 yıl ya da 9 yıllık olarak alabilirsiniz. Öncelikle bitiş tarihinin uzak olması yine Google gözünde olumlu bir kriterdir. Tek başına yeterli değildir; ancak seo çalışmalarınıza katkı sağlamaktadır. O yüzden alan adınıza bağlı sitenizi açtıktan sonra en azından 5 yıllık bir süreç olarak alan adınızın kullanımını uzatabilirsiniz. Sonrasında da alan adınızın bitiş tarihini takip etmelisiniz. Eğer yıllık yenileme zamanını kaçırır ve üzerine bir süre unutursanız, o alan adını askı süresi boyunca yeniden alamazsınız tekrar boşa düşmesini bekleyecek vaktiniz de tabii ki olmayacağından alan adınızı değiştirmek durumunda kalırsınız.

SEO Çalışmalarında İçeriğin Önemi

Güvenilir Bir Kaynaktan Alın

Pek çok site alan adı tescil ve transferi için kampanyalar yapar. Demek değil ki kampanya yapan siteler kötüdür; ancak alan adınızı taşımadan ya da ilk alımınızdan önce site hakkında kısa bir fikir sahibi olun.

Tabii ki en önemli konu, alan adınızın site içeriğinizi anlatabilir olması. Bahsettiğimiz gibi, karmaşık, söylenmesi ve yazılışı zor isimler tercih etmeyin. Marka adınız ve ürün portföyünüzü kısaca birleştirdiğiniz bir alan adı seçmeye çalışın

Yorumlar
16/Aralık/2020 (11:39:59) tarihinde Hakan yazdı:
bilgilendirme amaçlı bir site için (.info) mu yoksa (.info.tr) mi tercih edilmeli?
23/ Ekim/2020 (18:31:17) tarihinde Cihan Yalçın yazdı:
.info alan adını tavsiye eder misiniz?
Cevaplar
24/ Ekim/2020 (14:22:40) tarihinde İnajans yazdı:
Öncelik olarak .com,net,org ve .com.tr öneririz.
26/Mayıs/2020 (22:52:35) tarihinde can ağalı yazdı:
com ya da com.tr hangisini önerirsiniz?
Cevaplar
26/Mayıs/2020 (23:02:47) tarihinde İnajans yazdı:
Her ikisini de almanızı öneririz :)
10/Mayıs/2020 (21:16:24) tarihinde Yiğiter yazdı:
Merhaba, detaylı paylaşımınız için teşekkürler. Peki yeni bir firma açıyorum com mu önerirsiniz com.tr mi? Seo açısından hangisi değerlidir?
Cevaplar
26/Mayıs/2020 (23:03:26) tarihinde İnajans yazdı:
Her ikisini de almanızı öneririz :) Siteniz .com altında çalışır, .com.tr de sitenize yönlenir, en sağlıklı çözüm :)

Blogumuzdan Son Yazılar

4 gün önce
Günümüzde Trendyol pazaryeri'nde satış yapan mağazaların sayısı bir hayli artmış durumda. Trendyol'da geliştirdiği altyapı ve sunduğu özel imkanlar ile tüketicilerin her geçen gün daha fazla ilgisini ...
8 gün önce
Ankara web tasarım fiyatları 2021 konusunda en başarılı seçeneklerden faydalanmaya ne dersiniz? Bu konuda en özel çözümlerden faydalanmak adına araştırmalarınızı titiz bir şekilde gerçekleştirmelisi...
21 gün önce
Yaşadığımız internet çağında çeşitli amaçlara hizmet eden binlerce web sitesi vardır. Web sitesi kullanmak da yaşlısından gencine herkes için bir zorunluluk haline gelmiştir. Öyle ki aynı konu üzerine...
24/03/2021
Web sitenizi hazırlatmak - tasarlatmak ve devamında güncelleme işlemleri için Ankara'da web tasarım şirketi araştırıyorsanız bu yazımız tam sizlik demektir. Bu içeriğimizde web tasarım şirketi araştır...
10/03/2021
Müşteri memnuniyeti her sektör için çok değerli bir kuraldır. Müşteri ile çalışan bir kurum veya bir şirketin bugünü ve yarınının en önemli unsuru müşteri memnuniyetini sağlamasıdır. Günümüzde en ço...
07/03/2021
Bir web sitesi sahibi olmanın firmanızı ya da kendinizi 7/24 internet ortamında ulaşabilir kılmak açısından ne kadar önemli olduğunu söylememize artık gerek yok sanıyoruz. Son dönemde internet üze...