Yüz Yüze Görüşmeye Zaten Gerek Yoktu

 • 31/03/2020

  Dijital servisler sunan bir firma olarak firma merkezimizin Ankara'da ya da İstanbul'da olmasının bir farkı var mı? Farkı olmalı mı? Ya da bir web servisi isteyen müşteriyle illa kendi şirketlerinin merkezinde ya da bizim ofisimizde bir araya gelmenin önemi var mıdır? Önemli olan istenilen işi, istenildiği şekilde sunmak değil midir? Bu durumda telefon, e-posta yolu ile ilerlediğimiz görüşmeler zaten olumlu sonuçlar vermez mi?

  Yüz Yüze Görüşmeye Zaten Gerek Yoktu

  Yıllardır Bir gelin görüşelim talepleri mevcuttu, fiziki bir görüşme yapmadan sanki bir web servisi sağlayamayacağımız gibi gidildi her görüşmeye... Amacı neydi bu görüşmelerin? Evet bu firma gerçekten bir çalışana sahip, o da bize geldi ve görüştük... İşin özünde saçma sapan bir vakit kaybı olmadı mı? Yani bütün bu görüşülen konuları telefonda ya da e-posta ile gerçekten halledemez miydik? Evet hallederdik, ama illa ki bir gelinsin, bir yüz yüze görüşelim tutturmacılığı bizi böylesine toplantılara mecbur bıraktı.

  İnanın bu toplantılarda söylenilenler neden telefonda söylenemez anlayabilmiş değiliz. Ya da bu görüşmelere gidemeyen firmalar dolandırıcıdır, görüşmeye geldiğine göre gerçekten iyi bir firmadır düşüncesi ne kadar doğru? Ya da fiziken bir görüşmeye giden temsilcinin firması neden daha güvenilirdir?

  Yıllar geçerken, online siparişler, ödemeler çığ gibi artarken yine bir telefon çaldığında Yetkililerimiz sizinle toplantı yapmak istiyor cümleleri günlük rutinimiz oldu. Peki dedik ve gittik, toplantı esnasında ne konuştuk derseniz, biz web sitemizi kolay kullanılsın, tasarımı zarif olsun ve hızlı açılsın istiyoruz dediler, sanki telefonda ya da e-posta ile söylenemeyecek şeylerdi bunlar...

  Zaman hepimizin nimeti, boşa kullanmamak gerek, ne istediğinizi biliyorsanız bunu telefonda da anlatabilir ve belki de ikili bir görüşme ayarlayacağımız süreçte bu işin nihai sonucunu da alabiliriz. Yani gel-git derken işi bile bitirebiliriz...

  Derken Evlere Kapandık

  Bir virüs dünyadaki hayatı durdurdu ve tüm dünya olarak evlere kapandık. Şimdi evde kalarak çalışmanın önemine değinip, nasıl olsa dijital çağda olduğumuz ve hemen her işimizi internetten yapabileceğimize dair fikirler yürütüyoruz. Peki biraz eskiye baktığımızda aslında zaten bazı görüşmelerin, toplantıların ne kadar gereksiz olduğunu acaba anlayabiliyor muyuz? Yani illa bir araya gelmeden ya da bir hastalık buna sebep olmadan teknoloji sayesinde zaten bu işlerimizi kolayca yürütebileceğimizi acaba bu süreçte anladık mı?

  Umarız anlamışızdır, gereksiz toplantılar, görüşmeler hem sizin hem bizim değerli vakitlerimizi boşa harcamamıza yol açıyordu. En basitinden yolda geçirdiğimiz süre bir kayıptı. Ne istediğinizi telefonda anlatabildiğinize göre; bizim fiziki olarak karşınızda olmamıza gerek yok, telefonda sizi dinleriz ve ne istediğinizi anlayıp buna göre bir çözüm üretebiliriz. Yüz yüze görüşürken kaybedeceğimiz vakti sizin çalışmanıza olumlu eklentiler olarak sunabiliriz.

  Bir Gelin Dediğinizde Gelenler Güvenilirdir Diye Birşey Yok!

  Hah, gelip görüşeceğiz, yüz yüze geleceğiz gibi durumlarda size gelen bir temsilci olması o firmanın çok iyi, tecrübeli ya da yüzlerce referansı olduğuna işaret etmiyor... 15 yıllık bir firmayız ve tüm emeğimizi yaptığımız işe ayırmaya çalışıyoruz. Elbette satış yapmamız çok önemli ama satışı da vakit kaybetmeden yaparak esas olarak ana işimize yöneliyoruz; üretmek ve işimizi geliştirmek için zaman bize çok gerekli...

  Yüz Yüze Görüşmeye Zaten Gerek Yoktu

  Yaptırmak istediğiniz dijital bir iş, bunu unutmayın! Bir saha çalışması ya da yerinizde analiz yapılması gerekli bir detay yok, dolayısı ile yaptırmak istediğiniz işi detayları ile telefonda anlatabilir ve hızlı bir şekilde isteklerinize ait teklifi alabilirsiniz. Buna bağlı çalışmalara başlayabilir ve çalışmalarınızı da aynı şekilde online yürütebilirsiniz.

  Elbette yürütülen bir projede zaman zaman bir araya gelmek gerekli olabilir. Bunu da teknolojinin imkanlarını kullanarak online konferanslar ile sağlayabiliriz. Siz kendi, biz kendi ofisimizden onlarca kişiyi tek tıkla bir araya getirip toplantımızı yapabiliriz. Böylelikle çok ciddi bir zaman kazanımı sağlayıp, işimize daha çok vakit ayırabiliriz.

  Bugünlerde hayatımızı durduran virüs konusu olmasa bu yazımızı bu denli açık yazmak belki de doğru anlaşılmazdı. Evlerimize kapandığımız bu günlerde teknolojinin de nimetlerini epey iyi anladık. Umarız bu illeti dünya ve ülkemizden en kısa sürede uğurlarız da, alışık olduğumuz hayata bir an önce döneriz. Biz ticaretin kesintisiz sürmesinden yanayız ve bu bağlamda online süreçleri karşılıklı kullanmanın yararlı olduğunu düşünmekteyiz. Bundan sonraki hayatımızda yeni bir süreç başlayacak, umarız bu süreçte teknolojinin iletişim nimetlerini daha yararlı şekilde kullanabiliriz.

  Yeni yazılarımızdan haberdar olmak için bizi takip edebilirsiniz:
  Yorumlar
  12/Nisan/2020 (18:56:17) tarihinde Zeynep Sarıoğlu yazdı:
  Telefonla konuş, derdini anlat ve hallet işte, haklısınız...
  Bu yoruma cevap yaz
  Yorum Yazın
  Yorumunuz
  Eposta (Yayınlanmayacaktır)
  İsim