SEO Çalışmalarında Ekip Stratejinizi ve İletişimi Oluşturun

 • 29/01/2020

  Başarılı bir SEO çalışması için, web site yöneticinizi ve ekibinizi nasıl yönlendirmelisiniz? Tüm cevaplar bu yazımızda!

  İlk olarak yapılması gereken şey; SEO ekibi ve web geliştiriciler arasında sağlıklı ve verimli bir ortam yaratmak. Peki ama nasıl?

  SEO Çalışmalarında Ekip Stratejinizi ve İletişimi Oluşturun

  Ekibin her bir üyesi doğru seçilmeli. Ekip üyeleri arasındaki iletişimi iyileştirmek için de stratejiler oluşturmakta fayda var. Genel olarak ister SEO ekibi ister webmaster ekibi olsun, temel şirket hedefi bellidir: Gelirleri artırmak! Tüm takımları tek bir hedefte bir araya getirmek, işinizi kolaylaştırabilir.

  SEO uzmanı elindeki değerleri ve ekibi iyi bir şekilde organize etmek ve planlamak zorundadır. Örnek verecek olursak, içerik ekibi de yine SEO uzmanın kontrolünde olması gereken ana konuların başında geliyor.

  Metin içeriklerinin önemini anlatan kısa özet aşağıdaki gibidir;

  “Metin içeriğinin, Google tarafında ilk üç sıralama faktörü arasında olduğunu biliyor musunuz? Uzun yıllardır 250 – 300 kelime aralığında bir blog yazısı yazarak, Google’da sıralama kazanabileceğimizi ön görüyorduk. Tabi ki bu durum günümüzde çok değişti. Özellikle Google’ın yapay zeka ürünü olan RankBrain algoritması da devreye girince içerik tek başına yeterli olmadı. Artık kaliteli ve doğal içerik konusu ortaya çıktı.”

  SEO ve Webmaster Ekipleri Arasındaki İlişki Genel Olarak Nasıldır? Nasıl Olmalıdır?

  Mühendislik konularındaki herhangi bir gelişme, genel olarak SEO ekibine danışarak hayata geçirilir. Yeni bir projenin devreye sokulacağını hayal edelim, ya da web sitesinde bazı değişiklikler yapılacak… Her iki durumda da iki taraf birbiriyle düzenli bir şekilde iletişimde olmalıdır.

  Bu iletişim koordinasyonuna sahip değilseniz, mevcut hataları sonradan düzeltmek daha zordur!

  Bu iki ekip arasındaki en büyük farklardan birisi, çalışma şekilleridir. Burada, iş planından bahsediyoruz. Bir web geliştirme, mühendislik ekibi genel olarak 2 haftalık iş planlarıyla çalışır. SEO ekibi ise, süreçlere “devamlılık” açısından bakar. Bazen, 2 yıl sonrasını bile hedefliyor olabilir. Bu fark, çalışmalarda herhangi bir çatışma yaratmamalıdır! Bu yüzden, SEO çalışmalarındaki iş akışını 2 haftalık periyotlara bölebilirsiniz (genel olarak). Bu oldukça pratik bir çözümdür.

  SEO Uzmanı Elde Ettiği Tüm Verileri Ekip ile Paylaşmalıdır

  SEO uzmanı, Google Search Console gibi araçlarla birçok veriye kolaylıkla ulaşabilmektedir. Bu verilerin webmaster ve mühendislik ekipleriyle paylaşılması, aralarındaki iletişimi kuvvetlendiriyor!

  Bu noktada, SEO çalışanları da en az diğer ekipler kadar aktif olmalı. Öncelikleri nelerdir bilmeli… Böylece, onların işlerini de kolaylaştırabilirler.

  Büyük markalar, KOBİ’lere kıyasla daha büyük ekiplere sahipler. Bu yüzden, doğru iletişim için genellikle her ay bir araya geliyorlar. Bunun en büyük katkısı, SEO ekiplerinin verimliliğinin artması oluyor!

  SEO Çalışmalarında Ekip Stratejinizi ve İletişimi Oluşturun

  Bir web sitesinin başarılı olabilmesi için, tüm takımlar arasında düzenli bir koordinasyonun oluşturulması şart. Her birine, iletişimi artırabilecekleri görevler atayabilirsiniz. İletişimi artıracak stratejiler belirlenmeli ve aylık olarak bir iş akışı altında düzenlenmelidir.

  Böylece, SEO hataları henüz ilk baştan engellenir. Ekipler, aynı hedefte bir arada daha verimli çalışacaklardır. Günümüzde, büyük organizasyonların en çok zora düştükleri noktalardan birisi de aslında uzmanlaşmanın kendisi! Uzmanlaşmanın verimliliği ve kârı artırdığı bir gerçek. Ancak, bu gerçek, madalyonun diğer yüzüne baktığımızda; iletişime de engel olabiliyor.

  Bir SEO uzmanının teknik bilgisiyle bir web geliştiricinin öncelikli teknik bilgisi birbirinden farklı olabilir. Bu çatışmaları çözmenin tek yolu, yazımızın içerisinde sık sık vurgulamış olduğumuz gibi; İletişimdir!

  Kaynak: https://www.seocu.com

  Yorumlar
  Henüz yorum yapılmamış.
  Yorum Yazın
  Yorumunuz
  Eposta (Yayınlanmayacaktır)
  İsim