Facebook İşletmeniz İçin Nasıl Önemli Bir Başarı Faktörü Olabilir?

 • 09/11/2020

  Günümüzde şirketler için profesyonel bir Facebook sayfasına sahip olmak çok önemlidir. Bu platformun büyüklüğü ve önemi düşünüldüğünde, şirketinizin pazarlama stratejisinin planlanmasında bu sosyal ağı ihmal etmek çok büyük bir yanlışlık olacaktır. Şirketinizin sektörü ve hedefi ne olursa olsun profesyonel Facebook sayfanız, şirketinizi tanıtmanıza ve potansiyel müşterilerle doğrudan iletişime geçmenize olanak tanır. Bu zaman ve emek yatırımının kar hanenize yansıması için sayfanızı en iyi şekilde planlamanız, geliştirilmesi ve bakımı için yeterli zamanı ayırmanız gerekir. Ayrıca, takipçilerinizin ve potansiyel müşterilerinizin beklentilerine daha çabuk ulaşmak için duyarlı olmanız da sizin yararınıza olacaktır.

  Profesyonel Facebook Sayfası: Önemli Bir Başarı Faktörü Olarak Stratejik Planlama

  Facebook'un işletmeler için önemli bir başarı faktörü olabilmesi için yalnızca sayfayı oluşturmak, yarışmalar düzenlemek veya ara sıra bir makale göndermek yeterli değildir. İyi düşünülmüş ve geliştirilmiş bir strateji ile beraber etkili bir planlama ile etkileşimlerinizi artırabilir, potansiyel müşterileri hizmetinizin kalitesi konusunda ikna edebilirsiniz. Takipçileriniz veya hayranlarınız olarak da adlandırılan okuyucularınıza gerçek katma değer sunarak, müşterilerle iletişimi optimize ederken artan popülerlik derecesinden uzun vadede yararlanabileceksiniz.

  Profesyonel Facebook sayfanızı tasarlamaya başlamadan önce kendinize şu soruları sorun:

  • Hangi hedef kitleye ulaşmalıyım?
  • Rakip profesyonel sayfalardan nasıl ayrı olduğumu gösterebilirim?
  • Sayfamla hangi hedeflere ulaşabilirim? (Marka imajını güçlendirmek, satışları artırmak ve hatta müşteri memnuniyetini artırmak mı?)

  Profesyonel bir Facebook sayfası, işletmeniz için webdeki başarılı bir vitrin olabilir; ancak yalnızca kapsamlı ve etkili bir planlama ile bunu sağlayabilirsiniz. Facebook gibi sosyal ağların işletmeler için önemi nedeniyle çevrimiçi pazarlama konusunda uzmanlaşmış bir ajansın hizmetlerinden destek alma seçeneğini de göz önünde bulundurmayı unutmamalısınız. Profesyonel destek almak yani bir sosyal medya ajansı ile çalışmak; özellikle becerileriniz veya bilgi birikiminiz, potansiyel müşterilerinizin Facebook sayfanızda uzun vadeli etkileşimini oluşturmak için yetersiz kalırsa, yararlı olabilir. Sosyal medyada uzmanlaşmış bir ajans, sizi yalnızca güçlü bir konsept geliştirmede değil, aynı zamanda bir editoryal programın geliştirilmesinde ve gerekirse profesyonel sayfanızın yönetiminde de destekleyebilir. Doğru hedef kitle ile doğru bir bütçe kullanımı konusunda da daha etkili yönlendirmeler alarak, sayfanızı en iyi şekilde optimize etmenize yardımcı olur.

  Facebook'un işletmelere Faydası Nedir

  Müşterileriniz İçin Doğru Tonu ve Doğru Sunumu Bulun

  Profilinizin iş felsefenizi yansıttığından emin olun. Şirketinizin imajı konusunda müşterilerinizi yanlış yönlendirirseniz, onları kaybetme riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Özgünlük; planlama, uygulama ve profesyonel Facebook sayfasının bakımı sırasında önemli bir rol oynar. Gönderilen bilgilerin, içeriğin ve düzenliliğin kullanıcılar için ilginç ve benzersiz kalmasını sağlamak da oldukça önemlidir. Bunu sağlamak için aşağıdaki noktalara dikkat etmelisiniz:

  • Görsel kimliğinizle (işletmenizin yansıttığı görüntü) eşleşen profil resimleri kullanın.
  • Ziyaretçilere ihtiyaç duyabilecekleri tüm bilgileri net olarak sağlayın. İhtiyaç duyulan bilgileri sunmak firmanızın itibarını arttırır ve bu da iletilen güven imajını güçlendirir.
  • İşletmenizi arayan internet kullanıcılarının işini kolaylaştırmak için URL'nizi Facebook sayfanızda ilgili yere konumlandırın. Aynı şekilde açık adres ve telefon numaralarını da bu alanda belirtin. Sayfanızda iletişim bilgilerinizin yer alması size olan güveni arttıracaktır.
  • Facebook işletme sayfanızın işletmenizin resmi sayfası olduğunu belirtin.
  • Özgün medyaları kullanın; ilgi çekici video veya görseller gönderi etkileşiminizi arttıracaktır.
  • İçeriğinizde çeşitlilik sunun ve metinleriniz ile işiniz arasında bağlantı kurun.
  • Facebook Messenger üzerinden size yöneltilen soruları hızlıca cevaplayın.

  Akıllıca Yayın Yapın

  Profesyonel Facebook sayfanızda içerik yayınlayarak, ürünlerinizi sergileyerek sayfanızın kendinizi tanıttığınız basit bir vitrinle sınırlı kalmamasını sağlamalısınız. Bunun için, sayfanıza paralel olarak Facebook'ta sponsorlu reklamların yerleştirilmesini tercih edebilirsiniz.

  Müşterilerinize katma değer sağlayan bilgiler yayınlayın. Bu içeriğin miktarı, tahmin edilebileceğinin aksine belirleyici bir faktör değildir. Aksine, bir şirket çevrimiçi olarak çok fazla içerik yayınladığında kullanıcılar oldukça olumsuz tepki verir. Bunun yerine, kullanıcılar arasında en popüler içerik türlerini analiz edin. Böylece, hedef kitlenizi daha iyi tanımlamanıza olanak sağlayacak sonuçlar bile elde edebilirsiniz. Kendiniz için değil müşterileriniz için gönderi oluşturduğunuzu unutmayın. Bunu yapmak için, metinlerinizin kolay anlaşılır olduğundan emin olun ve bu içeriği yayınlamak için en uygun zamanı seçin. Düzenli olarak işletmenizin gelişimine tanıklık eden yayınları ekleyin. Özel gün veya bayramları atlamayın ve konu ile ilgili özgün gönderiler paylaşın. Özel yarışmalar, promosyonlar ve anketler düzenleyerek, sayfanızı daha ilgi çekici hale getirebilirsiniz.

  Başarılı bir içerik stratejisinin parçası olarak kaçınılması gereken bazı hatalar şunlardır:

  • Yazım hataları
  • Tüm gönderiyi büyük harfler ile oluşturmak
  • Otomatik olarak oluşturulan metinler
  • Çok uzun metinler
  • Doğrulanmamış bağlantılar eklemek
  • Yayın başına birkaç bağlantının eklenmesi
  • Korunan medyaların (telif hakkı alınmamış) kullanımı
  • Kalitesiz görseller kullanmak

  Facebook İşletmenize Nasıl Fayda Sağlayabilir?

  İşletmeler için Facebook: Çabaya Değer

  Sosyal medyada pazar liderlerinden olan Facebook, çok sayıda potansiyel müşteriye ulaşıyor ve sizlere mükemmel iletişim araçları sunuyor. Ancak Facebook kullanımına yaklaşırken sabırlı olun. Başlangıçtan itibaren takipçi sayınıza odaklanmayın, onların sayısı genellikle çok yavaş artar. (Daha hızlı takipçi ya da sayfa beğenisi sağlamak için Facebook reklamlarını kullanabilirsiniz.) Bunun yerine, gönderilerinizin kalitesine odaklanın, müşterilerinizin ilgisini çekmesini ve olabildiğince çok kullanıcıya ulaşmasını sağlayın. Böylece, işletmenizin Facebook sayfası uzun vadeli popülerliğe sahip olacak ve işletmenizin başarısına katkıda bulunacaktır.

  Facebook üzerinde sayfanızı beğenme modeli üzerinden reklamlar oluşturabileceğinizi yukarıda belirtmiştik. Organik beğeni ya da takipçilerinizin ciddi bir rakama ulaşması genellikle biraz zaman alır. Bu bakımdan Facebook üzerinden direkt sayfanızı beğenmeye, takip etmeye yönelik reklamlar oluşturabilirsiniz. Bu reklamlar günlük düzenli olarak sayfanıza beğeni getirecektir.

  Sayfa beğenisi arttırmaya yönelik reklamlar dışında, marka bilinirliği, web sitenize yönlendirme sağlayan öne çıkarmalar da yapabilirsiniz. Bu sayede sitenize olan ziyaret trafiğini de arttırabilirsiniz.

  Sayfanızı beğenen kullanıcılarla etkileşimde kalmaya da dikkat etmelisiniz. Açık ve anlaşılır olarak metinlerinizi ekledikten sonra, konuya ilişkin bir soru belirleyip cevapları alabilir, ya da kendinize soru sorulmasını isteyerek takipçilerinizle etkileşiminizi de sıcak tutabilirsiniz.

  Facebook yönetimi konusunda bir sosyal medya ajansından profesyonel destek almanızı tekrardan önerelim. İşinin uzmanı sosyal medya ajansları Facebook üzerinde çok etkili işler yapıp işletmenizin hızlı büyümesine katkı sağlayacaklardır. Bu işlemleri yaparken de kullandığınız reklamlar için bütçenizi daha doğru şekilde organize edecek, sayfadan maksimum verim alabilmeniz için doğru analizleri de sunacaktır.

  Yeni yazılarımızdan haberdar olmak için bizi takip edebilirsiniz:
  Yorumlar
  Henüz yorum yapılmamış.
  Yorum Yazın
  Yorumunuz
  Eposta (Yayınlanmayacaktır)
  İsim

  Blogumuzdan Son Yazılar

 • 6 gün önce
  Bu yazımızda web tasarım firması araştırması yaparken size en iyi hizmeti verecek olan firmayı seçmeniz konusunda yardımcı olmaya çalışacağız. En iyi ve profesyonel web tasarım firmalarının baştan son...
 • 13 gün önce
  Eticarete başlamaya karar verenlerin üzerinde en çok düşündüğü konuların başında gelen eticaret altyapısı ve çözümünü nasıl sağlayacağıdır. Önceki günlerde eticaret altyapısı için özel e-ticaret mi, h...
 • 18 gün önce
  Web tasarım internet sitelerinin tarayıcılara ulaşmasını sağlayan, ana hatları ile kurum veya şahısların hizmet, ürün ve içeriklerinin grafik ve metinler ile harmanlandığı profesyonel bir çalışma türü...
 • 29/10/2020
  Web siteniz yok ve bir web sitesine sahip olmak istiyorsunuz ya da bir web siteniz var bunu yeniletmek istiyorsunuz... O halde bir web tasarım ajansı veya firması bularak bu hizmeti almalısınız. Bu al...
 • 24/10/2020
  Bir web ya da eticaret sitesinin bel kemiği SEO çalışmalarıdır. Ne kadar yüksek SEO puanına sahip bir siteniz var ise arama sonuçlarında o kadar üst sıralarda yer alır ve organik ziyaretçi sayınız...
 • 13/10/2020
  Eticaret sitesine sahipseniz daha çok kişiye ulaşmalı ve satışlarınızı arttırmalısınız. Eticaret sitenize daha çok ziyaretçi gelmesi veya satın alım işlemi yapmadan sitenizden çıkan kişiler için b...