Instagram Üzerinden Tanıtım Oluşturma

 • 17/02/2020

  Web ya da e-ticaret siteniz için Instagram üzerinde reklamlar oluşturabilirsiniz. Bir gönderinizi öne çıkarmak için yürütebileceğiniz bu reklam modelini direk Instagram hesabınızın kurulu olduğu cihaz üzerinden yapabileceksiniz.

  Facebook reklam yöneticisi üzerinden de oluşturulabilen bu reklamları biz bu yazımızda Instagram üzerinden nasıl oluşturabilir ve yönetebilirsiniz, bunu anlatmaya çalışacağız.

  Instagram Üzerinden Tanıtım Oluşturma

  Instagram hesabınızdaki tüm gönderileriniz için ayrı ayrı öne çıkarmalar yani tanıtımlar oluşturabilirsiniz. Bizim önerimiz tüm gönderilerinize az bütçeli de olsa öne çıkarmalarda bulunmanızdır. Daha ilgi çeken, daha kaliteli gönderilerinizi de daha yüksek bütçelerle öne çıkarabilirsiniz.

  Instagram üzerinde oluşturduğunuz ve tanıtımını yapacağınız gönderilerin kaliteli ve özgün olmasına dikkat etmelisiniz. Görseli belirli bir standardın altında kalan gönderiler için Instagramda tanıtım oluşturamazsınız.

  İlk olarak Instagram hesabınız ile Facebook işletme sayfasını birbirine bağlamalısınız. (Bu Facebook sayfasının Facebook Reklam yöneticisi uygulamasına dahil olması gereklidir.) Bu işlemi Instagram üzerinden Ayarlar -> Hesap -> Bağlı Hesaplar bölümünden yapabilirsiniz.

  Instagram hesabınız ile Facebook bağlantısı kurulduysa artık gönderilerinizi öne çıkartabilirsiniz. Şimdi öne çıkarmak istediğiniz gönderiye gelmeli ve sağ alt köşede görünen "Tanıtımını Yap" tuşuna tıklamalısınız.

  Instagram Üzerinden Tanıtım Oluşturma

  Sonraki adımda tanıtımınızın nereye yönlendireceğini seçmelisiniz, burada 3 adet seçiminiz var:

  1- Profiliniz

  Bu seçimi yaptığınızda reklamınızı gören kişiler tıklama yaptığında Instagram profilinize yönlendirilecek.

  2- İnternet Siteniz

  Bu seçimi yaptığınızda reklamınızı gören kişiler tıklama yaptığında internet sitenize yönlendirilecek.

  3- Direct Mesajlar

  Bu seçimi yaptığınızda reklamınızı gören kişiler tıklama yaptığında size direct mesaj göndermesi için yönlendirilecek.

  Burada seçim tamamen sizin ihtiyaçlarınıza ya da işletmenizin türüne göre değişebilir. Bir e-ticaret siteniz varsa internet sitenize yönlendirme yapmanız daha doğru olabileceği gibi eğer bir restoran sahibiyseniz tanıtımlarınızı profilinize yönlendirmek daha verimli olabilecektir. Bir restoranın profil sayfası insanların iştahını arttırabilir ve onları restorana gitmeye teşvik edebilir. Bir diyetisyenseniz kullanıcıların size direct mesaj göndermesi daha mantıklı olabilir. Bir diyetisyen olarak tanıtım yaptığınızda hedef kitlenizden size anlık sorular gelmesi, ziyaretçileriniz ile kolayca iletişime geçebilmenizi sağlayacaktır. Biz bu örneğimizde internet sitesine tıklamalar ile devam ediyoruz.

  Instagram Üzerinden Tanıtım Oluşturma

  Sonraki adımda tanıtımınız için hedef kitle ayarlaması yapmanız gerekli. Öncelikli olarak hedef kitlenize bir isim belirliyorsunuz, bu hedef kitlenizi sonraki tanıtımlarında sadece isminden seçim yaparak kullanmanız mümkün.

  Hedef Kitle Konumu

  Hedef kitleniz için konum oluşturun. Eğer bir e-ticaret siteniz varsa tüm Türkiye hedef kitlenizdir. Dolayısı ile bölge seçiminde Türkiye seçilmelidir. Eğer bir restoranınız varsa hedef kitlenizin konumu bulunduğunuz şehir olabilir ya da daha da yerelleştirip ilçe, hatta semt olarak belirleyebilirsiniz.

  Size daha da yakın kişilere erişmek isterseniz haritaya bir nokta koyup (Restoranınızın bulunduğu yer) 1km çapındaki kişilere erişebilirsiniz. Örneğin; Ankara'da çok özel bir balık restoranı tanıtımı yapılacak ise hedef kitle tüm Ankara konumu seçilebilir. Ancak bir pizzacı iseniz, restoranınızın bulunduğu noktaya 3km çapında bir konum ile hedefleme yapabilirsiniz. Biz bu örneğimizde tüm Türkiye'yi hedeflemiş olduk.

  Instagram Üzerinden Tanıtım Oluşturma

  İlgi Alanları

  Hedef kitlenizi ilgi alanlarına göre filtreleyebilirsiniz. Makyaj ürünleri satan bir siteniz varsa ilgi alanlarına kozmetik, bakım gibi filtrelemeler ekleyebilirsiniz.

  Cinsiyet seçimi de tanıtımlarınızın doğru kişilere ulaşması için önemlidir. Örneğin makyaj ürünleri satışı yapan bir e-ticaret sitesi cinsiyet olarak kadınları hedefleyebilir. Ancak bir restoran cinsiyet seçimi için tümü seçeneğini kullanmalıdır. Yaş aralığı da yine ulaşmak istediğiniz kitleye göre belirlemeniz gereken önemli bir seçim alanı.

  Instagram Üzerinden Tanıtım Oluşturma

  Bütçe ve Süre Belirleme

  Reklamlarınızı oluşturmadan önceki son adımınız ise tanıtımınız için bütçe ve süre belirlemek. Öne çıkan gönderiniz için günlük harcamak istediğiniz tutarı belirtip, tanıtımınızın kaç gün süreyle yayınlanmasını istediğinizi belirtip reklamınızı oluşturabilirsiniz. Sonradan süresi bitmemiş tanıtımları durdurmak da mümkün. Tanıtımları izleyerek, gelen beğeni, profil görüntüleme gibi detaylara erişerek verimsiz tanıtımları sonlandırıp yenilerini oluşturabilirsiniz.

  Şu an için Instagram üzerinde günlük minimum 6TL'lik bir bütçe belirlemeniz gerektiğini hatırlatalım. Instagram üzerinden tanıtım yapmaya yeni başlıyorsanız, tavsiyemiz düşük bütçelerle başlayıp sonradan bütçelerinizi yükseltmeniz. Öncelikli olarak tanıtımların faydalarını izleyin ve buna göre günlük bütçenizi yükseltin.

  Instagram Üzerinden Tanıtım Oluşturma

  Tanıtımınız onaylandıktan sonra, gönderi altındaki "İstatistikleri Gör" linkine tıklayarak gönderinizin performansını detaylıca inceleyebilirsiniz. Bu alanda tanıtımınızı kaç kişi görmüş, kaç profil ziyaret almışsınız, gönderinizi kaç kişi kayıt etmiş ya da bu tanıtım size kaç takipçi getirmiş gibi verileri izleyebilirsiniz.

  Reklamlarınızın başarılı olması ve bütçenizin verimli kullanılması için tüm tanıtımlarınızı günde en az 2-3 kez incelemeli ve bu veriler üzerinden yeni stratejiler oluşturmalısınız.

  Instagram ile E-ticaret Satışlarınızı Arttırın yazımız da ilginizi çekebilir.

  Yorumlar
  04/Eylül/2020 (09:33:21) tarihinde Mustafa yazdı:
  Merhabalar..5 günlük tanıtım verdim hedef kitlesini otomatik sectim ve istatiklere baktığımda genelde işletmeme uzak illerden gösterim yuzdesi daha fazla.5 gun dolmadan hedef kitle secimini tekrar değiştirebilirmiyim?
  Bu yoruma cevap yaz
  27/Ağustos/2020 (22:04:08) tarihinde İpek yazdı:
  Merhabalar, Instagram tanıtım yaptıktan sonra tanıtımı durdurduğumuzda süresi de duraklatılır mı, yoksa tanıtım duraklamasına rağmen süre devam eder mi? (mesela ben 24 saatlik reklam verip, 23 saat kala durdursam ve ertesi gün tekrar etkinleştirince hala 23 saat mi kalır yoksa süre azalır mı?)
  Cevaplar
  28/Ağustos/2020 (23:00:46) tarihinde İnajans yazdı:
  Merhaba, 24 saatlik bir tanıtım oluşturup 1 saat sonra durdurup, 10 saat sonra tekrar aktif ederseniz 13 saatlik bir süreniz kalmış olur. Esas bitiş zamanı, ilk oluşturulan zaman olacaktır.
  Bu yoruma cevap yaz
  22/Ağustos/2020 (15:21:25) tarihinde murat yazdı:
  merhaba tanıtım yap dediigmde reklam hesabı bulunamadı diyor sebebi nedir
  Cevaplar
  28/Ağustos/2020 (22:59:00) tarihinde İnajans yazdı:
  Merhaba, Instagram ile Facebook hesabınızı eşleştirdiğinizden emin misiniz? Bizce sorun bu eşleştirmeden kaynaklı.
  Bu yoruma cevap yaz
  21/Ağustos/2020 (22:56:13) tarihinde Bhr yazdı:
  Merhaba ben tanıtım yapacağım ama sertifika gerekli diyor
  Cevaplar
  26/Ağustos/2020 (00:42:43) tarihinde Deniz yazdı:
  Tanıtım yapmak istiyorum ama facebok certification isteniyor lütfen yardımcı olur musunuz yapamıyorum
  Bu yoruma cevap yaz
  20/Ağustos/2020 (21:26:32) tarihinde Ayşe Özdemir yazdı:
  Merhabalar. Ben facebook hesabımdan sayfa oluşturdum kendimi o sayfanın yöneticisi konumuna getirdim ve hesabımı instagramımla eşleştirdim fakat tanıtım yapmak istediğimde sayfanın yöneticisi olmadığım için tanıtım yapamicamı söyleyip duruyor. Bunu nasıl çözebilirim?
  Bu yoruma cevap yaz
  16/Ağustos/2020 (09:48:44) tarihinde Ece yazdı:
  Merhaba mesela 3 günlük bir tanıtım aldık bir gün sonra tanıtımı sonlandirdim diğer 2 günün ücretini alıyorlar mı yoksa kullandığım kadarinimi alıyorlar tesekkurler
  Cevaplar
  18/Ağustos/2020 (08:11:41) tarihinde İnajans yazdı:
  Merhaba, reklamları durdurduğunuz andan sonra sizden ücret çekilmez. Yani reklamlarınız aktif olduğu sürece ücretlendirilirsiniz.
  Bu yoruma cevap yaz
  14/Ağustos/2020 (21:25:52) tarihinde Yiğit Özçelik yazdı:
  Merhaba bana hesaptan para çekilmiyor diyor sorun ne dir acaba
  Cevaplar
  18/Ağustos/2020 (08:12:55) tarihinde İnajans yazdı:
  Merhaba, tanımladığınız kredi kartının limiti ile ilgili bir sorun ya da ilgili kredi kartı internet işlemlerine / yurtdışı işlemlerine kapalı olabilir.
  Bu yoruma cevap yaz
  11/Ağustos/2020 (09:59:12) tarihinde Ufuk yazdı:
  Merhaba, Ben 2 günlük reklam vermiştim ancak istatistiklerde''tanıtımda geçen süre 4 gün,bugün tanıtımının son günü''yazıyor ancak son günü 2 olmalı,reklam sürem dolmuş olmalı. Böyle göründüğü için sonradan ödeme gelmesinden endişeleniyorum,yardımınızı rica ederim. Teşekkürler
  Bu yoruma cevap yaz
  08/Ağustos/2020 (11:56:05) tarihinde aleyna yazdı:
  instagramdan tanıtım yaptığımızda facebook için de ücret çekilir mi yani 2 kez mi ödemiş oluruz
  Cevaplar
  10/Ağustos/2020 (16:55:52) tarihinde İnajans yazdı:
  Merhaba, Instagram üzerinden tanıtım oluşturduğunuzda Facebook tarafına ayrıca tanıtım oluşturamazsınız. Dolayısı ile sadece Instagram üzerinde oluşturduğunuz tanıtım için ödeme yaparsınız.
  Bu yoruma cevap yaz
  08/Temmuz/2020 (10:06:30) tarihinde ezgi yazdı:
  Merhaba. Facebook üzerinden paylaştığım tanıtım instagramda da görünür mü? Ya da instagram üzerinden yaptığım facebookta görünür mü? Oluyosa hangi kısımdan yapmam gerekiyor bir sürü tanıtım şekli var. Anlamadığım için son iki seferdir iki hesapta da ayrı ayrı tanıtım oluşturup ödeme yaptım.
  Cevaplar
  14/Temmuz/2020 (15:18:20) tarihinde İnajans yazdı:
  Merhaba, Facebook üzerinden reklam oluştururken ön tanımlı olarak zaten hem Facebook, hem Instagram üzerinde görünmesi üzerine işler. Fakat Instagram hesabınız Facebook hesabınıza bağlı olmalıdır. Reklam oluştururken seçim yaparak reklamlarınızı Facebook ve Instagram üzerinde ya da tek birisinde gösterebilirsiniz. Instagram üzerinden reklam oluştururken sadece Instagram üzerinde görünecek reklamlar oluşturabilirsiniz.
  Bu yoruma cevap yaz
  05/Temmuz/2020 (14:47:43) tarihinde Emre yazdı:
  İnstagram işletme profilini yeni kurdum , ancak ürünlerin altında tanıtım yap bölümü var bu ne işe yarar ve nasıl kullanılır
  Cevaplar
  06/Temmuz/2020 (14:47:08) tarihinde İnajans yazdı:
  Öncelikle Facebook sayfanızda işletme sayfanız olmalı ve reklam yöneticisini aktif etmelisiniz. Sonra Instagram üzerinden ilgili Facebook işletme sayfasına bağlantı yapmalısınız. Bu bağlantıdan sonra Instagram üzerinden tanıtım oluşturabilirsiniz.
  Bu yoruma cevap yaz
  21/Haziran/2020 (07:02:41) tarihinde İsmail Özer yazdı:
  Hedef kitle seçerken işletmesi olan ya da ticari faaliyette bulunan kişiler için bir seçim var mı?
  Cevaplar
  14/Temmuz/2020 (15:20:01) tarihinde İnajans yazdı:
  Erdinç Bey selam, Evet bu bahsettiğiniz sonuçlar yüzde 80 oranında ortaya çıkmaktadır ve verimsiz reklamlar olarak adlandırılır. Daha ilgi çekici bir gönderi ile tekrar tekrar deneme yapmalısınız. Örneğin 1 gönderi için 300 beğeni alırken aynı zamanda 10 takipçi kazanabilir ve gönderiyi 20 kişi kayıt edebilir. Bu ideal sonuçtur. Dediğimiz gibi en iyi gönderiyi bulana kadar denemelisiniz.
  11/Temmuz/2020 (11:19:06) tarihinde Erdinc yazdı:
  İlgi alanlarına göre reklamlar ne yazık ki ise yaramıyor.Benim ürünlerim için reklam verdim.2 ürünümü one çıkardım.Birisinde profil Sayfama yönlendirilmesini istedim diğerinde web siteme.Ancak one çıkardığım ürünler 300-500 arası begeni aldı.Ne profil Sayfama gelip sayfa takibi yapan oldu ne de web siteme gidip alışveriş yapan oldu.Instagram reklamları tam bir fiyasko.İlgi alanın olacak sen ilgili ürünü göreceksin ve sayfa takibi yapmayacaksin.En azından 300 küsür kişiden 5-10 kişi sayfa takibi yapmalıydi.
  27/Haziran/2020 (16:26:37) tarihinde İnajans yazdı:
  İsmail Bey merhaba, Instagram üzerinden hedef kitle seçiminde ilgi alanları küçük işletme olan kişileri seçebilirsiniz. Ancak bu kitle direk işletme sahipleri değil, ilgi alanında bu seçim olan kişilerdir. Dilerseniz Facebook üzerinden yine Instagram için tanıtım oluşturabilir, bu platformda direk küçük işletme sahipleri diye bir kitle bulunmaktadır.
  Bu yoruma cevap yaz
  11/Haziran/2020 (14:31:14) tarihinde Pınar özer yazdı:
  Bilgiler için öncelikli olarak teşekkür ederim. Çok bilgi içerikli ve anlaşılır. Benim bir sorum olacaktı. Tanıtım yaparken ilgi alanları kısmını doldururken zorlandım amigurumi oyuncak yapıyorum ve malzemelerini kit halinde tarihleri ile birlikte satmak istiyorum. Fakat kadın, bebek ürünleri gibi bilgiler girdim sanırım daha fazla eklemem gerekiyor.
  Cevaplar
  26/Haziran/2020 (08:57:36) tarihinde İnajans yazdı:
  Pınar Hanım merhaba, belirli bir yaş aralığı seçip, ilgi alanlarına bebek, oyuncak gibi değerler seçerseniz hedef kitlenize yaklaşmış olacağınızı düşünüyoruz.
  Bu yoruma cevap yaz
  Yorum Yazın
  Yorumunuz
  Eposta (Yayınlanmayacaktır)
  İsim