E-ticarete Başlamak İsteyenler İçin Öneriler

 • 24/08/2019

  Günümüzde e-ticaret hayatımızın vazgeçilmez bir parçası. Her geçen yıl e-ticaretin hayatımızda kapladığı alan da giderek artıyor. Fiziki dükkanların kira ve diğer giderleri, eticaretin 7/24 ulaşılabilir olması gibi nedenlerden artık ürün satışları da internete yöneliyor.

  E-ticarete Başlamak İsteyenler İçin Öneriler

  Sen de e-ticaret siteni kurup, ürünlerini internet üzerinden mi satmak istiyorsun? O zaman bu yazımızda sana destek olacak fikirlerimizi inceleyebilirsin.

  Herşeyden önce e-ticaret altyapını belirlemelisin. Bu konuda önünde iki alternatif var. Birincisi hazır bir e-ticaret yazılımı ile yola koyulmak, diğeri de özel bir e-ticaret sitesi yaptırmak.

  Burada seçimin tamamıyla bütçene ve taleplerine bağlı. Eğer bütçen düşük ve ürünlerimi internette satışa sunabileyim, sade ve net bir internet sitem olsun istiyorsan hazır e-ticaret paketlerine yönelmeni öneririz. Ancak özel yazılım ve tasarım gibi isteklerin var ise özel bir e-ticaret çözümü ile yola başlamanı öneririz. Hangi seçeneği seçersen seç, altyapı sağlayıcının profesyonel bir firma ve her daim teknik destek alabileceğin bir oluşum olmasına dikkat etmelisin. Bu konuda firmanın internet sitesini inceleyebilir, referanslarına göz atabilirsin. Altyapı sağlayıcınla anlaşmadan önce teknik destek servislerinden hangi boyutlarda yararlanabileceğini öğrenmelisin. Örneğin telefon ile destek alamadığın bir altyapıda sorunların daha yavaş çözülecektir. Mümkünse hem telefon ile, hem de e-posta - ticket sistemi vb. ile destek alabilmelisin. Altyapı sağlayıcının sunucu lokasyonunun Türkiye'de olması hem hız, hem de güvenilirlik açısından önemli olduğunu da unutma.

  Bir eticaret sitesinde ürünlerini net bir şekilde ziyaretçilerinin önüne sunabilmen oldukça önemlidir. Bu yüzden karmaşadan uzak bir yapıda, ürünlerini sitene doğru kategori - alt kategoriler altında eklemelisin. Ziyaretçilerin aradığı ürüne kolayca ulaşabilmelidirler. Ürün detay ve görsellerine (Görsellerin kaliteli olmasına özen göstermelisin) olabildiğince fazla yer vermelisin ki, ziyaretçilerin ürünü satın almadan önce tüm merak ettiklerini ürün sayfanda bulabilsin. Ek olarak internet sitende sana ulaşabilecekleri sabit numara, GSM, iletişim formu ve e-posta adreslerinin bulunmasına da dikkat etmelisin ki, ziyaretçilerin sana soru sormak istediklerinde sana rahatça ulaşabilsinler. Müşteri hizmetleri de ziyaretçilerinin kafasında oluşabilecek sorulara yanıt bulabileceği bir bölümdür. Bu yüzden müşteri hizmetleri bölümünde mümkün olan tüm detayları bulabilmelidirler. (Kargo süreleri, teslimat ve iade prosedürlerin, garanti hizmetlerin vb.)

  Sanal pos anlaşmalarını yapmalısın. Tek bir bankadan ya da istediğin bankalardan sanal pos alabilirsin. Ya da iyzico gibi hemen hemen tüm bankaların poslarını tek bir altyapıda sağlayan bir çözüm ile de e-ticarete başlayabilirsin. Tabiki seçtiğin e-ticaret altyapısının bütün banka sanal posları ya da özel çözümlere uyumlu olup olmadığını da öğrenmelisin.

  Sosyal medya işletmelerin olmaz ise olmazı olduğu gibi bir e-ticaret sitesinin de en yakın destekçisi sosyal medya hesapları olacaktır. Bu doğrultuda öncelikle Instagram ve Facebook gibi sosyal medya kanallarında hesapların olmalı ve bu hesaplarda düzenli ve özgün paylaşımlarda bulunmalısın. Sosyal medya kullanımında yetersiz isen bu konuda profesyonel destek almanı öneririz.

  Gelelim bir diğer önemli konuya: Reklam!
  Bütçene göre reklamlar oluşturmalısın. Sosyal medya ve Google reklamları başlangıç için yeterli olabilecektir. Sonrasında diğer mecralara yönelmek senin tercihinde.

  Siparişlerini teslim etmek üzere bir kargo firması ile anlaşmalısın. Ülkemizdeki önde gelen kargo şirketlerinin e-ticaret sitelerine özel anlaşmaları bulunmakta. Sana en uygun geleni ve bulunduğun lokasyosyona en yakın kargo firması ile çalışmaya başlayabilirsin.

  Yazımızda temel olarak e-ticarete başlarken sana yardımcı olacak unsurları özetlemeye çalıştık. E-ticarete başlamak istiyorsan bize ulaşabilir ve her bütçeye uygun çözümlerimiz hakkında bilgi alabilirsin.

  Yeni yazılarımızdan haberdar olmak için bizi takip edebilirsiniz:
  Yorumlar
  Henüz yorum yapılmamış.
  Yorum Yazın
  Yorumunuz
  Eposta (Yayınlanmayacaktır)
  İsim