Corona Virüsü Nedeniyle Evde Vakit Geçirirken Online Gezebileceğiniz Müzeler

 • 19/03/2020

  Dünya genelinde belki de bugüne kadar görmediğimiz ciddi ve tehlikeli boyutta bir salgın ile karşı karşıya kaldık. Bilim adamları bu virüsten korunmak ve yayılmasını engellemek için insanların dışarı çıkmakta zorunlu kalmadıkça evde kalmasının gerektiği konusunda hemfikirler. Peki bir süre evde oturmak zorundayız, o halde teknolojinin imkanlarından yararlanmaya, sanal gezinti yapmaya ne dersiniz?

  Bu tehlikeli virüs ile ilgili hiç konuşmadan, doğrudan teknolojinin nimetlerinden yararlanmaya başlayalım. Dünyanın önde gelen müzelerinin sanal ziyaret alanları mevcut. Kimisi sanal gezintiyi servise sunmuş; kimisi de müzedeki eserleri internet sitesinde detaylıca paylaşmış. Bizler de sizin için bu müzeleri yazımızda sunmaya çalıştık. Umarız müzeleri gezerken keyifli vakit geçirirsiniz. Bonus olarak Türkiye'de de online gezebileceğiniz müzelerin bir kısmını yazımızın altında sizinle paylaştık. Haydi sanal gezin bakalım :)

  Louvre Müzesi - Fransa / Paris

  Louvre Müzesi

  Louvre Müzesi; dünyanın en büyük sanat müzesidir. Fransa'nın başkenti Paris'te, Louvre Sarayı'na kurulmuştur. Şehrin içinden geçen Sen Nehri'nin kıyısında yer alır. Tarih öncesi çağlardan, 21. yüzyıla kadar uzanan, oldukça geniş bir koleksiyon yelpazesi vardır. (Kaynak: Vikipedia)
  Gezinti için: https://www.youvisit.com/tour/louvremuseum (Gezdiklerimiz içinde en tavsiye edilendir!)

  Metropolitan Museum of Art

  Metropolitan Sanat Müzesi

  Metropolitan Sanat Müzesi, The Metropolitan Museum of Art (The Met olarak da kısaltılabilir), dünyanın en büyük ve en önemli müzelerinden bir tanesidir. Manhattan, New York'taki Central Park'ın yanında yer alan müze, The Cloisters adı verilen Orta Çağ sanatını barındıran bölümü bünyesinde bulundurur. Müzede eski doğu, Mısır, Yunan ve Roma dönemlerine ait eserler bulunmaktadır. Avrupa Orta Çağ koleksiyonunun bir bölümü ise Manhattan'ın kuzey ucundaki ek binada bulunur. Müze içerisinde bir araştırma kitaplığı, çocuklar için bir bölüm ve etkin bir eğitim sergisi bulunur. Müzedeki batı resim sanatının öne çıkan isimlerine ait tablolar da bulunmaktadır. (Kaynak: Vikipedia)
  Gezinti için: https://www.metmuseum.org

  Solomon R. Guggenheim Müzesi

  Solomon R. Guggenheim Müzesi

  Solomon R. Guggenheim Müzesi, New York kentinde, Solomon Guggenheim'ın modern sanat yapıtlarından oluşan koleksiyonunun sergilendiği müze. Frank Lloyd Wright'ın tasarımı olan ve 1959'da tamamlanan yapı, geleneksel müze mimarlığından bütünüyle farklı bir anlayışı sergiler. (Kaynak: Vikipedia)
  Gezinti için: http://www.guggenheim.org/new-york/collections/collection-online

  Rijksmuseum Amsterdam

  Rijksmuseum Amsterdam

  Amsterdam'daki Museumplein'da yer alan bir Hollanda ulusal müzesidir. Müzede sanat, zanaat ve tarih alanındaki parçalar sergilenir. Müze, Hollanda Altın Çağı'na ait geniş bir tablo koleksiyonuna ve oldukça büyük bir Asya sanatı koleksiyonuna sahiptir. (Kaynak: Vikipedia)
  Gezinti için: artsandculture.google.com/streetview/rijksmuseum/

  Ulusal Sanat Galerisi Washington

  Ulusal Sanat Galerisi Washington

  Ulusal Sanat Galerisi, 1937 yılında National Mall, Washington'da kurulan, ulusal bir sanat müzesidir. Yöneticisi Earl A. Powell III'dür. 1938 yılında ABD Kongresi tarafından inşa edilmiştir. (Kaynak: Vikipedia)
  Gezinti için: https://artsandculture.google.com/partner/national-gallery-of-art-washington-dc

  Vatikan Müzeleri

  Vatikan Müzeleri

  Vatikan Müzeleri, Vatikan'da bulunan dünyanın en büyük müzelerinden birisidir. Bu müze Roma Katolik Kilisesi tarafından Rönesans'ta inşa edilmiş olup, dünyanın önemli heykellerine ev sahipliği yapan önemli bir binadır. Toplamda, Sistine Şapeli ile birlikte toplam 54 galeri bulunmaktadır. (Kaynak: Vikipedia)
  Gezinti için: museivaticani.va

  Ve Ülkemiz Sınırlarından da Online Gezebileceğiniz Müzeleri Paylaşalım

  Anıtkabir

  Anıtkabir

  Anıtkabir Başkentimiz Ankara'nın Çankaya ilçesinde yer alan Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün anıt mezarıdır. Bu yerleşkede Atatürk ve dönemine ait birçok eser de müze ortamında sergilenmektedir.
  Gezinti için: https://www.360tr.com/anitkabir-giris-panorama-sanal-tur_068bb011b_tr.html

  Anadolu Medeniyetleri Müzesi

  Anadolu Medeniyetleri Müzesi

  Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Ankara'nın Altındağ ilçesinin Ulus semtinde bulunan tarih ve arkeoloji müzesidir. Müzede, Anadolu'nun arkeolojik eserleri sergilenmektedir.
  Gezinti için: https://www.360tr.com/anadolu-medeniyetleri-muzesi-14-panorama-sanal-tur_6822dd00c_tr.html

  Efes Müzesi

  Efes

  Efes Antik Kenti Anadolu'nun batı kıyısında, bugünkü İzmir ilinin Selçuk ilçesi sınırları içerisinde bulunan, daha önceleri önemli bir Roma kenti olan antik bir Yunan kentiydi. Ülkemiz sınırlarındaki bu eşsiz alan 2015'te ise Dünya Mirası olarak tescil edildi.
  Gezinti için: https://www.360tr.com/efes-yol-1-panorama-sanal-tur_6bffd9d8d_tr.html

  Evde kalmak zorunda olanlar için, bizler de kendimize göre bir vakit geçirme planı hazırladık. Umarız keyif alarak inceleyeceğiniz ve gezeceğiniz bir içerik yaratabilmişizdir. Tekrar belirtelim insan sağlığı herşeyden önde gelir. Lütfen yetkilileri dinleyelim ve zorunda olmadıkça sokağa çıkmayalım. Evimizin keyfini çıkartmak için dijital dünyada bu yazdıklarımızdan kat kat fazlası var, sonraki günlerde bunlardan da derlediklerimizi sizinle paylaşmaya çalışacağız. Sağlıklı ve huzurlu günlerde tekrar buluşmak dileği ile...

  Yorumlar
  Henüz yorum yapılmamış.
  Yorum Yazın
  Yorumunuz
  Eposta (Yayınlanmayacaktır)
  İsim