Bu Gazlara Gelmeyin

 • 09/02/2020

  Sektörümüz giderek büyüyor ve büyüdükçe yeni oyuncular da aramıza katılıyor. Web servislerinde web tasarımı, web yazılımı, e-ticaret, SEO, Google reklamları, sosyal medya yönetimi gibi bir çok parça var. Hal böyle olunca bu servisleri sunanlar da potansiyel müşterilerini kolay ikna etmek için bazı söylemlerde bulunuyorlar. 15 yıllık tecrübemizle bazı söylemleri, yanlışları özetsel olarak değerlendirmeye çalışacağız.

  Bu Gazlara Gelmeyin

  Google'da 1. sıra garantisi

  En çok duyduğumuz "gaz verme" ibaresi budur. Öncelikle belirtelim böyle bir garanti yok, aldanmayın. Kimisi Google reklamları (Google Ads) ile 1. sırayı kastettiğini belirtir, kimisi de organik olarak birinci sıraya getireceğini ama bu işin zamanla olacağını anlatır durur... Zaten müşteri ile anlaşılmıştır ve işi zamana yayarak kendisini kurtarmaya, konuyu unutturmaya çalışır.

  Google Ads ile 1. sırada çıkmak elbette mümkün; bu sizin bütçeniz, tıklama başına verilen ücret, kalite puanı vb. gibi birçok bileşen ile elbette sağlanabilir. Bizim bu yazımızdaki değerlendirmemiz organik aramalarda 1.sırada çıkma garantisinin olamayacağıdır.

  Organik aramalarda 1. sıra takıntısına kapılmayın, Google'da en üst sıralarda olmak için çaba gösterin. Dürüst ve profesyonel firmalarla temas kurun ve çalışın. Biz SEO çalışmalarında sıra garantisi yerine ilk sayfada olabilme, kelime(ler)e göre ilk 5'e girebilme ve en önemlisi organik trafiği 2 katına çıkartabileceğimizi biliyor ve bunu müşterilerimize anlatıyoruz.

  SEO'nun sektörlere göre çok farklılık gösteren bir yapısı vardır, dolayısı ile iyi analiz eder ve raporlarız. Firmayı hangi kelimelerde öne çıkartabiliriz bunu iyi araştırıp, sunum yaparız. Örneğin yeni bir dondurmacı için "Ankara Dondurmacı" kelimesinde uzun bir süre ilk sayfada çıkma beklentisi hayal olacaktır. Böyle bir durumda kelimeyi genişleterek bu kelimeler ile öne gelmesini sağlayabiliriz. Örneğin: "Ankara Tunalı Dondurmacı".

  SEO çalışmasının amacı o web sitesine daha fazla trafik sağlamaktır. Bu da Google'da önde olmak demektir. Bunun için detaylı bir ön çalışma yapılır, kelimeler belirlenir ve müşteriye olası sonuçlar ve beklenilmesi gerekli süreler gibi detaylar sunulur.

  SEO çok titiz bir çalışma ve sabır isteyen bir konudur. 1 haftada 1.sıra, hemen yükseliş gibi söylemlere inanmamanızı ve bu konularda çalışacağınız firmalardan ön çalışma ve rapor istemenizi öneririz. Ek olarak firmanın SEO konusunda önceki çalışmalarını da incelemelisiniz. Yeri gelmişken belirtelim, profesyonel SEO çalışmaları çok detaylı bir kapsam olduğundan ücretleri yüksektir, bu iş ucuza yapılamaz.

  Konuyla ilgili Google'ın sitesinden yaptığı açıklamayı da paylaşalım: Kimse Google’da birinci sıra garantisi veremez. Sıralama garantisi veren, Google ile “özel ilişkisi” olduğunu ileri süren veya Google’a "öncelikli gönderim" hizmetinin tanıtımını yapan SEO’lara karşı dikkatli olun. Google için öncelikli gönderim diye bir şey yoktur. https://support.google.com/webmasters/answer/35291?hl=tr

  Bu Gazlara Gelmeyin

  Para harcama, bizim amca oğlu halleder

  Web ya da e-ticaret sitesi hazırlamak ciddi bir iştir, şakaya gelmez. Bir firmanın web sitesi profesyonel olmalı ve elbette bir bedeli olmalıdır. Amatör ya da az bilgili bir ekiple bu iş sağlıklı yürümez ve ortaya hiç verim alınamayan sonuçlar çıkar. Bu yüzden web servislerinde profesyoneller ile çalışmanız gerekli. Sonuçta web siteniz firmanızın en önemli temsilcisi konumunda. Konuyla ilgili Web Tasarımı Hafife Alınmaz başlıklı blog yazımızı da okuyabilirsiniz.

  Google ya da Google Haritalar'dan Silinmece Aramaları

  Lütfen inanmayın, bunlar dolandırıcıdan başka birşey değil! Kendilerini Google Partneri ya da direk Google'dan arıyorum diye tanıtırlar ve şu ücreti ödemez iseniz kayıtlarınız silinecek derler. Hatta kafa karıştırmak adına geçen senelerde ödediğiniz ücretler gibi laf kalabalığı yaparlar. Bizce kapatın suratlarına telefonu :) Bu yüzlerce kez kendi müşterilerimizden bize gelen bir konudur.

  Benzer dolandırıcılığı e-postalar ile yapanlar da var, dikkate almayın! Hatta konuyla ilgili Google'ın kendi sitesinden bir yazısı:

  Size durup dururken e-posta gönderen SEO firmalarına ve web danışmanlıklarına veya acentelerine karşı dikkatli olun. Şaşırtıcı, ama bu spam e-postalarını biz de alıyoruz: "Sayın google.com, Web sitenizi ziyaret ettim ve başlıca arama motorları ile dizinlerin çoğunda bulunmadığınızı fark ettim..."

  Bu Gazlara Gelmeyin

  Web servislerinde işinin hakimi, dürüst, belirli plan ile çalışan, profesyonel ve tecrübeli firmalardan hizmet almanız sizin yararınıza olacaktır.

  Yorumlar
  Henüz yorum yapılmamış.
  Yorum Yazın
  Yorumunuz
  Eposta (Yayınlanmayacaktır)
  İsim