Bir Web Sitesinde Olmaması Gerekenler

 • 01/03/2016

  Web sitenin daha yararlı olması yani kullanıcılarına fayda sağlaması için aşağıdaki maddeleri gözden geçirsen iyi olur; lakin bazı doğru bildiğin şeyler aslında web siten için çok zararlı olabilir.

  Flash Uygulamalar

  Flash devri artık bitti. Google arama sonuçlarında Flash site ya da çoğunluğu bu uygulamayı kullanan siteleri artık indekslemiyor ya da geri planda bırakıyor. Ek olarak mobil cihazların neredeyse tamamı da flash desteklemiyor. Tüm bunlardan ötürü flash uygulamalardan kaçınmalı; daha sade, hızlı uygulamalara yer vermelisin. Unutma ki günümüzde mobil cihazlardan internet erişimi dizüstü ve masaüstü bilgisayarlardan daha fazla.

  Gereksiz Animasyonlar

  Sitende gereksiz hiç bir animasyon kullanma. Örneğin site arka planında göz yoran ve sitenin hızını düşüren efektler, sitende kar yağması gibi gereksiz animasyonlar sana güzel gibi görünse de ziyaretçilerinin hoşuna gitmediği gibi siteni de yavaşlatıyor.

  Küçük Görseller Kullanmak

  Sitende kullanacağın tüm görselleri net bir şekilde sunmaya özen göster. Küçücük resmi 5 katı kadar büyüterek göstermeye çalışma. Hem amatör bir görüntü oluşturur hem de göstermeye çalıştığın resmin bir anlamı kalmaz; hatta bunu yapacağına hiç resim kullanma daha iyi!

  Site Dışından Kaynaklar Kullanmak

  Hava durumu, döviz, saat, haber eklentileri gibi iframe ile alınan uygulamaları sitende kullanma. Düşün ki hiç kimse hava durumunu senin sitenden izlemez ya da piyasaları bir çok kaynak site varken seninkinden takip etmez. Bu uygulamalar sadece ve sadece sitende gereksiz yer kaplar ve görüntü kirliliğine yol açar.

  SEO için Gereksiz Cümleler Kullanmak

  Sırf Google'da daha üst sıralara çıksın diye bir makale ya da bilginin ilk paragrafını gereksiz kelime öbekleri ile doldurma. Bu ziyaretçilerinin hiç hoşuna gitmez. Ayrıca sandığının aksine bu Google için olumlu değil, olumsuz bir uygulamadır. İçeriklerini oluştururken her zaman ziyaretçilerinin fayda sağlamasına odaklan; arama motorlarına değil. Konuyla ilgili Google'da Başarının Temellerinden: Kalite Yönergeleri blog yazımızı da inceleyebilirsin.

  Rengarenk Yazı Kullanmak

  Paragrafların için de tek renk (siyah, koyu gri, lacivert) kullanın. Bir cümleyi yeşil, bir cümleyi kırmızı kullanma. Bunun ilgi çektiğini sanıyorsun ama aksine ziyaretçilerinin gözünü yoruyor. Ayrıca çok önemli ya da vurgu yapman gerekmediği zamanlarda BÜYÜK HARF ile cümlelerini kurma. Bu ziyaretçilerinin okumasını zorlaştırır. Son olarak gereksiz yerlerde "strong, bold" kullanma. Sadece önemli olan cümle ya da kelimelerde bunu kullan.


  Aslında tüm güncel özelliklere sahip bir web sitesine sahip olmak ve danışmanlık hizmeti almak sandığınız kadar zor değil!
  Sağladığımız Clouds Web hazır web sitesi servisi ile isteyen herkes son teknoloji bir web sitesine sahip olabilir. Ya da özel çözümler isterseniz de bize ulaşabilirsiniz.

  Etiketler: ,

  Yorumlar
  Henüz yorum yapılmamış.
  Yorum Yazın
  Yorumunuz
  Eposta (Yayınlanmayacaktır)
  İsim