Web Tasarımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Günümüz dijital dünyasında bir firma ya da kişinin kendisini gösterdiği en önemli mecra web sitesidir. Web sitelerinin gücü bu bağlamda gün geçtikçe artmaktadır. Buna bağlı her firma ya da kurum – kişiler web sitesi tasarımı konusunda araştırma yapıyor ve profesyonel hizmet almak istiyor. Peki web tasarımı yaparken nelere dikkat edilmeli, nelerden uzak durmalı gibi soruların cevaplarını merak ediyor musunuz? Evet, o halde bu içeriğimiz tam size göre. Web sitesi hazırlama – web tasarım konusunda güncel olan tüm bilgi ve detayları içeriğimizde bulabilirsiniz; umarız fayda sağlar 🙂

Web Tasarımı Nedir?

Bir web sitesinin hazırlanması, tasarlanması, kullanıcılara sunulması işlemlerinin tümünü web tasarım olarak adlandırabiliriz. Bir web sitesi oluşturulması istenildiğinde, bu hizmetin genel olarak adlandırılması da web tasarım hizmeti olarak yapılabilir. Çok genel bir ifade olan bu kavram günümüzde dijitalleşen dünyada oldukça önemli bir kavram haline gelmekte. Çünkü günümüzde bir firma ya da kurumun 7/24 insanlara kesintisiz ulaşmalarını web siteleri sağlamakta. Bu yüzden de web tasarım ifadesi günümüzde oldukça önemli bir kavram.

Web Tasarım Süreçleri

Bir alan adı seçimi (domain), bu alan adının satın alınıp tescil edilmesi, hosting (barındırma) seçimi, kodlama – ya da hazır bir sistem kullanma, tasarım öğelerinin belirlenmesi, site yayınının sağlanması, SEO uyumluluğu ve web site yayını sonrasında site güncelleme işlemleri bu sürecin en önemli parçalarıdır.

Alan Adı Seçimi ve Satın Alınması

Web sitenizi yayınlamak için öncelikle bir alan adına (domain) sahip olmalısınız. Bu alan adı firmaniz.com ya da firmaniz.com.tr gibi olabilir. Ek olarak .com haricinde bir çok alan adı uzantısı da bulunduğunu bilmenizi isteriz. Web sitenizi yayınlamadan önce ilk olarak alan adınızı tescil etmeniz gerektiğini de bilmelisiniz. Alan adı kaydı için güvenilir bir işletmeden servis almanızı öneririz. Bu konuda Türkiye’de bir çok alan adı sağlayıcısı bulunmakta. İHS, İsim Tescil, Natro gibi işletmeler alan adı konusunda Türkiye’de önde gelen firmalardır.

Hosting (Barındırma) Seçimi

Alan adınızı satın aldıktan sonra web sitenizin yayınlanması için bir datacenter üzerinden hosting (barındırma) hizmeti satın almanız gerekir. Bu hizmet web sitenizin dosyalarını barındıran, sitenizin trafiğini yöneten ve aynı zamanda alan adınıza ait e-posta kullanmanızı sağlayan bir servistir. Web sitenizin hızı, kesintisiz çalışması gibi konular için en önemli tercihlerinizden birisi de hosting (barındırma) hizmeti olacaktır.

Domain ve Hosting Konusunda Web Tasarım Ajansı ile Çalışmak

Bir web tasarım ajansı ile çalıştığınızda ilgili ajans domain ve hosting konusunda kendi iş ortakları ile bu konularda size destek olacaklardır. Yani bir web tasarımı ajansı ile çalışma yaptığınızda alan adı ve barındırma çözümlerinde sizin ekstra bir işlem yapmanıza gerek kalmayacaktır. Bu noktada önemli bir hatırlatma yapmamız gerekirse, alan adınızın kendi isminiz ya da firmanız üzerine kayıtlı olması gerektiğini unutmamanızdır. Özellikle .com – .net gibi alan adları kişiler üzerine kayıt edildiğinden, çalıştığınız ajansın bu kayıtları sizin üzerinize tanımladığından emin olmalısınız.

Özel Web Tasarım Çözümleri

Web tasarım ajansı olarak tamamen kendi özel yazılım ve tasarımlarını kullanan bir işletme tercih edebilirsiniz. Bu doğrultuda ilgili ajans size özel bir kodlama ve tasarım yaparak web sitenizi hazırlar. Özel web tasarım hizmetinin artıları olabildiği gibi ciddi anlamda da eksileri olabilir. Bu yüzden özel yazılım – tasarım bir çözüm almak istediğinizde ajansın referanslarını dikkatle incelemeli ve tecrübelerini analiz etmelisiniz.

Açık Kaynak Kodlu Web Tasarım Çözümleri

WordPress gibi açık kaynak kodlu sistemler üzerinden geliştirme yaparak web sitesi üreten web tasarım ajansı sayısı oldukça fazladır. Bu firmalar yazılımsal anlamda açık kaynaklı sistemlerden faydalanırlarken tasarımsal anlamda kendi değerlerini öne koyarlar. WordPress sistemi ile web sitesi kuran bir ajans ile çalışmak istediğinizde yine işletmenin referanslarını incelemenizi ve özellikle hız konusunda içinize sinen bir seçim yapmanızı öneririz. Lakin WordPress doğru kullanıldığında iyi sonuçlar veren bir sistem olsa da, yanlış kullanımda ise web sitenize hız, kullanıcı deneyimi ve buna bağlı SEO anlamında ciddi anlamda zararlar verebilir.

Hazır Web Siteleri

Yurtdışı kaynaklı Wix gibi ya da benzer şekilde servis sunan Türkiye merkezli bir çok hazır web sitesi platformu bulunmakta. Bu servisler sizlere dosya erişimi gibi özellikler sağlamasa da, bir web sitesi kurabilmeniz için oldukça fazla özelliği size sunabilir. Çok profesyonel bir beklentiniz yok ve bütçeniz kısıtlı ise bu tip hazır web sitelerini tercih ederek kendinize ait sitenizi yayınlayabilirsiniz. Bu tip hazır web sitelerini platformun sağladığı yönetici paneli üzerinden yönetmeniz mümkündür. Yani içerik ekleme, güncelleme haricinde web sitenize ait tasarım detaylarını da kendiniz bu sistemler üzerinden yapabilirsiniz. Elbette tasarımsal anlamda sistemin size sağladığı özellikler dahilinde kısıtlı olduğunuzu da unutmamanız gerekli.

Web Tasarımında Hangi Şekilde Çalışma Tercih Etmeliyim?

Özel yazılım ve tasarım anlamında iyi bir web tasarım ajansı seçimi yaparsanız bu konuda başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz. Aynı şekilde açık kaynak kod kullanıp bunu güzelce ve güncel bir şekilde geliştiren bir ekiple de çalışırsanız olumlu sonuçlar alabileceğinizi söyleyebiliriz. Ancak hazır web site platformlarında özel tasarım ya da WordPress tabanlı çalışmalar kadar başarılı sonuçlar alamayabilirsiniz. Bütçeniz az ve sadece bir web site sahibi olmak istiyorsanız Wix ya da benzerleri gibi hazır web sitesi platformlarını tercih edebilirsiniz.

Web Sitesinin Tasarımı

Bir web sitesinin işlevsel olması, kullanıcılarına fayda sağlaması için en önemli unsur web tasarım kavramına bağlı. Bir web sitesi tasarlanırken kullanıcı deneyimini yüksek oranlara getirme amacı, sitenin hızlı çalışması, sayfalar arası geçişlerin hızlı olması ve SEO konusunda yeterli olması gibi konular oldukça önemlidir.

Web Tasarımı hizmetlerimiz ile ilgili bilgi almak ister misiniz?

Kullanıcı Deneyimi

Günümüz dijital çağında bir web sitesinin en önemli özelliğinin kullanıcı deneyimi olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Kullanıcı deneyimini bir web sitesi ziyaretçisinin web sitesine girdikten sonra o sitede yaptığı tüm işlemlerde elde ettiği iyi deneyimler olarak belirtebiliriz. Yani bir web sitesi ziyaretçisinin aradığını kolay olarak bulması, sayfalar arasında kolayca gezebilmesi gibi konular kullanıcı deneyimini direk olarak etkileyen unsurlardır. Web tasarım çalışması yapılırken bu unsurlar mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır.

Hız

Kullanıcı deneyimini önemli olarak etkileyen bir diğer unsur web sitesinin hızıdır. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi hosting (barındırma) seçimi hız konusunda önemli bir unsur olsa da, tek başına yeterli değildir. Web site tasarımında kullanılan javascript ve css öğeleri hız konusunda doğrudan etkili unsurlardır. Bu bağlamda gereksiz olan bu kaynakların ortadan kaldırılması hız açısından çok önemlidir. Aynı zamanda gereksiz animasyonlar ve hareketlerden uzak durmak yine hız açısından çok önemlidir. Son olarak web sitenizde kullanılan görsellerin optimize edilerek yayınlanması çok önemli bir konudur. Yani içeriklerinizde kullandığınız görselleri doğru boyutta ve sıkıştırarak kullanmalısınız.

SEO

Web site tasarımında SEO konusu oldukça önemli bir yer kaplar. Web sitesinin hızı, kullanıcı deneyimi SEO için de oldukça önemli konularken, bazı teknik konular da SEO açısından ayrı değerlendirmelidirler. Örnek olarak web site url yapısı, h etiketlerinin doğru tanımlanması, site haritası ve faviconu bulunması gibi konularda web tasarım dahilinde SEO çalışmaları için önemlidir.

Destek ve Güncelleme

Web sitenizin yayına girdikten sonra da güncel kalması, yeni içeriklerin kolaylıkla eklenebilmesi oldukça önemli bir konudur. Bu bağlamda size sağlanan hizmette ya sizin kolay bir şekilde içerik girmeniz sağlanmalı ya da bunu yapabileceğiniz basit bir panel size sunulmalıdır. Ek olarak web sitenizin kesintisiz olarak yayın yapmasını sağlamak için iyi bir destek almanız da oldukça önemlidir.