Modeloto.com.tr: Herşeyi ile E-ticaret Sistemi ve Dijital Pazarlama

Model Oto Eticaret

Yıllarca e-ticaret yazılımı, Google Ads ve SEO çalışmaları üzerine yoğunlaştık. Uzun yıllardır bu konularda oldukça fazla çalışma ortaya koyduk ve bunları da sizlerle zamanla paylaşmaya çalıştık. Bu seferki projemizde ise hem e-ticaret sistemi, hem Google Ads hem de SEO çalışmaları yapmak adına kendimiz için profesyonel bir e-ticaret sistemi geliştirmeye çalıştık: Modeloto.com.tr

Amacımız Ne?

Bu e-ticaret sitesini geliştirirken hem altyapı hem SEO hem de Google Ads konusunda süreç içerisinde edindiğimiz tecrübeleri gerçek bilgiler ışığında sizlerle paylaşmak istedik. Bu yüzden gerçek bir e-ticaret sitesi yöneterek sonuçlarını gözlemlemek ve sizlere aktarmak istedik. Bu yüzden bu proje e-ticarete başlamak, Google Ads kullanmak ve SEO çalışması yapmak isteyenler için oldukça yararlı bir kaynak olacak. Blog bölümümüzde konuyla ilgili yeni gelişmelerden sizleri de haberdar ediyor olacağız. Umarız bu proje merak edenler için faydalı bir kaynak olur.

E-ticaret Altyapısı

Bu projeye başlarken e-ticaret altyapısı seçimi konusunda aramızda çok tartıştık. Ancak nihai noktada bir çok olumsuz öğreyi barındırsa da WordPress – Woocommerce kullanmaya karar verdik. Buradaki amacımız bu çok tercih edilen sistemin hızlı çalışması, sipariş alabilmesi mümkün mü kendimiz gözlemleyerek çözümler bulmaktı. Bu yüzden de altyapı olarak WordPress – Woocommerce kullanmaya karar verdik. WordPress kullanırken bazı noktalarda çok dikkat etmemiz gerektiğini biliyorduk. Bunlar site hızı yani doğru tema seçimi + doğru hosting seçimi ile ilgiliydi.

Woocommerce Tema Seçimi

WordPress e-ticaret için Astra teması seçimi üzerinde karar verdik. Bu bağlamda Astra temasının pro versiyonunu alarak yolumuza devam ettik. Astra temasının pro seçeneğinin oldukça verimli olduğunu şu ana kadar gözlemlediklerimiz dahilinde belirtebiliriz.

Hosting Seçimi

Hosting yani barındırma hizmeti web sitenizin tüm dosyalarının barındırıldığı bir datacenter üzerindeki hizmettir. Sitenizin hızı konusunda ana etken bu hizmetin doğru seçilmesine bağlıdır. Firma olarak 3-4 yıldır çalıştığımız Netinternet işletmesi üzerinden e-ticaret sitemiz için barındırma hizmeti aldık ve sunucuyu geliştirmek adına da bazı çalışmalar yaptık. Hız konusunda WordPress e-ticaret açısından tam olarak istediğimizi alamasak da site hızının gayet yeterli olduğunu söylemek mümkün. Bu konuda geliştirmeler ve araştırmalar yapmaya devam ediyoruz. WordPress konusunda çalışma yaparken ucuz fiyatlandırmalarla yada kalitesiz olarak alınacak barındırma hizmetinin sizi yarı yolda bırakacağını rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu yüzden özellikle WordPress konusunda doğru bir barındırma hizmeti yatırımı yapmanın oldukça önemli olduğunu tekrar belirtmeliyiz. Çünkü hele ki bir e-ticaret sitesinde ürün sayfalarının hızlı yüklenmesi, sayfalar arası hızlı geçiş yapılması, aramanın aktif ve hızlı çalışması, sipariş adımlarında sitede bir yavaşlama sorunu olmaması, ziyaretçi memnuniyeti açısından çok önemli bir konudur.

Güzel Hosting, Narin Hosting, Turhost gibi hizmet sağlayıcıların da WordPress için verimli barındırma servisleri olduğunu belirtebiliriz. Ayrıca yurtdışında servis veren SiteGround’un da WordPress konusunda iyi bir hizmet sağladığını da söylemek isteriz.

Dijital Pazarlama

En iyi e-ticaret sitesini yapsanız dahi satış yaptığınız sitenize ziyaretçi girmediği sürece satış yapmanız imkansız. Bu yüzden özellikle dijital pazarlama çalışmalarına ağırlık vermeniz gerekli. Sitenizi ve ürünlerinizi tanıtmak için Google Ads reklamlarını, sosyal medyayı etkin bir şekilde kullanmanız gerekir. Ayrıca organik aramalarda görünür olmak da, yani ürünleriniz ile ilgili yapılan aramalarda organik sonuçlarda 1. sayfada görünmeniz de e-ticaret satışlarınızın yükselmesi için oldukça önemli. Bu bağlamda e-ticaret siteniz için satışlarınızı arttırmak adına sosyal medyayı etkili kullanmanız, sosyal medya reklamları – Google Ads’e doğru yatırım yapmanız ve profesyonel bir SEO çalışması yapmanız sizin için kritik değerde önemlidir. Aksi taktirde ürünleriniz, müşteri hizmetleriniz, operasyonel özellikleriniz ne kadar iyi olursa olsun, ziyaretçileriniz sitenizi bilmediğinden alışveriş yapamayacak ve projeniz de ister istemez başarısız olacaktır. Elbette doğru reklam ve pazarlama yöntemlerini kullanmak ve etkili reklam süreçleri yönetmek için konunun profesyonellerinden de konuya ilişkin destek almanızı öneririz.

Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal medya özellikle Instagram ve Facebook, günümüzde hemen herkesin aktif olarak kullandığı platformlar. Dolayısı ile e-ticaret sitenizin hedeflediği kişilerin hemen hepsi bu sosyal medya platformlarını kullanıyorlar. Hal böyle olunca özellikle bu bahsettiğimiz iki sosyal medya kanalında e-ticaret sitenizin aktif olarak yer alıyor olması gerekli. Bunun için de düzenli olarak gönderi paylaşmak çok önemli. Özgün, kaliteli ve ilgi çekici gönderiler paylaşarak bu kanallarda organik olarak büyümeye çalışmanız gerektiğini bilmelisiniz. Biz de bu projemizde sosyal medya kanallarında en iyi içeriği üretmek adına çaba göstermekteyiz. Özellikle yaptığınız kampanyaları sosyal medya üzerinden takipçilerinize duyurmanız oldukça önemli. Örnek olarak ücretsiz kargo, 1 alana 1 bedava ya da 2. ürün %50 indirimli gibi… Sosyal medyayı organik büyüme için bir araç olarak etkin kullanır, gönderilerinize gereken özeni gösterir, sabırlı ve disiplinli bir çalışma süreci yürütürseniz, hedef kitlenize sosyal medyadan rahatlıkla ulaşabilir, marka bilinirliğinizi de yükselterek sitenizin satışlarını arttırmaya yönelik olumlu sonuçlar alabilirsiniz.

Sosyal Medya Reklamları

Sosyal medya üzerinden organik olarak büyümek elbette çok önemli. Ancak sosyal medya üzerinden hedef kitlenize reklamlar vererek ulaşma imkanına da sahipsiniz. Özellikle görsel ürünlerle hitap ettiğiniz kitlelere sosyal medya reklamları ile ulaşmanız mümkün. Bir e-ticaret siteniz varsa sosyal medya reklamlarını profesyonel olarak kullanmanızı öneririz. Doğru kitle seçimi yaparak, doğru reklam çalışması ile müşterilerinizi arttırmanız mümkündür. Biz de bu projemizde sosyal medya reklamlarını kullanarak hedef kitlemize ulaşmaya çalışmaktayız. Sosyal medya reklamlarında Business Manager ile ya da doğrudan Instagram üzerinden gönderi öne çıkarma türü ile reklam vermek e-ticarette sizlere iyi sonuçlar getirebilir. Gönderi öne çıkarma modelini çoğu sosyal medya uzmanı önermese de, Instagram hesabınızın büyümesi ve satışlarınıza uzun vadede katkı yapması bakımından, biz denemenizi öneririz. Yine aynı şekilde sosyal medya reklamlarında öne çıkarma yapacağınız gönderilerinizde de kaliteli ve ilgi çekici görseller ve içerikler kullanmalısınız. Reklamlardaki ürünlerin ve kampanyaların güncel olduğundan da emin olmalısınız. Mart ayında hala yeni yıl kampanyası görmek ziyaretçiler açısından pek hoş bir durum olmayacaktır.

Google Ads

Dijital pazarlamanın en önemli unsurlarından birisi olan Google Ads e-ticaret sitelerinin reklam çalışmaları için en önemli yeri kapsamakta. Doğru kampanyalar ile doğru kitleye ulaşmak e-ticaret sitenizin satışlarını ve buna bağlı başarısını da arttıracaktır. Bu projemizde genel olarak diğer e-ticaret sitelerinde yaptığımız gibi maksimum performans, dinamik arama ağı ve yeniden pazarlama görsel reklamları ile çalışmalarımıza devam edeceğiz. Google ADS Maksimum Performans Kampanyası başlıklı içeriğimizi okumak ister misiniz?

Tabii Google Ads reklamlarında da yine kullandığımız görsellere ve reklam öğelerine ekstra özen gösterdik ve reklam sıralamasında yer alırken ilgi çekici olması için öğeler ekledik.

SEO Çalışması

Her ne kadar uzun vadede sonuç verecek olsa da SEO çalışması bir e-ticaret sitesi için olmazsa olmaz bir çalışma olmalıdır. Tüm reklam çalışmalarının yanı sıra organik arama sonuçlarında da herhangi bir ürün araması yada sektöre ilişkin daha genel aramalarda görünmek de sitenin başarısını etkileyecek önemli faktörlerden biridir. Bu konuda da oldukça özenli ve disiplinli bir çalışma yürüttüğümüzü söyleyebiliriz. Ürün girişleri yapılırken, görsellerin özenli seçilmesi, optimize edilerek yüklenmesi, başlık girişleri ve URL’lere oldukça özen gösterdiğimizi söyleyebiliriz. Ek olarak oldukça keyifli bir sektör seçtiğimizden birbirinden güzel ve ilgi çekici blog yazılarımızı da zaman içerisinde sistemimize ekleyerek ilerleyeceğiz. Bu sayede hem ziyaretçilerimize faydalı içerikler sağlamış olacağız, hemde sitemizin bu konuda en kapsamlı platform olması için çalışmalar yapmış olacağız. Elbette SEO çalışması sabır ve disiplin gerektirir. Ancak tüm bu çalışmanın neticesinde e-ticaret sitemizin gerek reklamlar gerekse organik sonuçlar ile görünürlüğünü arttırarak daha çok kullanıcıya ulaşmasını da sağlayarak satışlarının da artmasını sağlamış olacağız.

Bu çalışmamızla ilgili sonuçları ve işlemleri de ilerleyen günlerde yine sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. Sizler de kendi e-ticaret sitenizi geliştirmek için önerdiğimiz adımları uygulayabilir ve çalışmalarınızı güçlendirebilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir