Google ADS Maksimum Performans Kampanyası

Google Ads Maksimum Performans Kampanyaları

Google Ads’in bizlere kısa zaman önce sunduğu yeni bir kampanya türü olan maksimum performans kampanyaları ile ilgili oldukça fazla tecrübemizin olduğunu ve bu kampanya türünün sonuçlarının beklenenden daha iyi sonuçlar ortaya koyduğunu sizlere söylebiliriz. Bu içeriğimizde de bu kampanya türünde aldığımız sonuçları ve kampanyanın bazı temel detaylarını sizlerle paylaşmak istedik. Umarız bu içerik Google Ads kullananlar için yararlı olur 🙂

Google Ads Maksimum Performans Kampanyası Nedir?

Google’ın tüm reklam kanallarını otomatik olarak tek bir kampanya altından kullandıran kampanya türü maksimum performans olarak adlandırılmakta. Yani Google’a ait arama ağı, görüntülü, video, alışveriş gibi tüm kampanya türlerini tek bir kampanya altından kullanmamızı sağlayan yeni bir kampanya türü.

Maksimum Performans Kampanyası ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Bu kampanya türünde manuel TBM ya da tıklamaları arttırma stratejisinde teklif türü veremeyeceğinizi öncelikle belirtelim. Bu kampanya türü size en fazla dönüşümü getirmek için makina öğreniminden ve web site urllerinizden yararlanır. Dolayısı ile bu kampanya türünde sadece dönüşümleri arttırma ya da dönüşüm değerini arttırma stratejilerini kullanabileceğinizi bilmelisiniz. Kurumsal siteler dönüşümleri arttırma, e-ticaret siteleri ise dönüşüm değerini arttırma teklif stratejilerini kullanabilirler.

Bu kampanya türünde başlıklar, açıklamalar, görseller ve videolar ekleyerek reklam hazırlanmakta. Google’da reklam platformuna göre uygun olan öğeleri reklam gösteriminde kullanmakta. Yani bu kampanya türünde ne kadar çok başlık, açıklama, görsel ve video eklersek Google bize reklamlarımızdan fayda sağlamamız için daha çok öğeyi ziyaretçilere sunabilir. Bu kampanya türünün e-ticaret siteleri için alışveriş reklamlarını da kapsadığını belirtelim. Yani eğer bir e-ticaret siteniz var ve ürünlerinizi Google Merchant Center üzerinde yayınladıysanız bu kampanya türü altında otomatik olarak alışveriş reklamlarını da kullanabilirsiniz.

Maksimum Performans Kampanyası Nasıl Kurulur?

Google Ads panelinde yeni kampanya oluştur seçeneği dahilinde ilerleyerek kampanya türü olarak maksimum performans seçimi yaparak bu kampanya türünü oluşturabilir ve reklam verebilirsiniz. Biraz önce de belirttiğimiz gibi eğer ki bir Merchant Center hesabınız varsa alışveriş reklamlarınız bu kampanya türünün altında otomatik olarak çalışacaktır.

Maksimum Performans Kampanyasında Nelere Dikkat Edilmeli?

Bütçe, reklam öğeleri, dönüşümlerin doğru kurulması, kitle sinyalleri, web site tasarımı ve yapısı bu kampanya türü için oldukça önemli. Sonuçta size en fazla dönüşümü getirmek için çalışan bu kampanya türü için Google’a doğru sinyaller göndermeniz gerekli.

Kampanya Bütçesi

İnajans olarak +100 üzerinde hesapta bu kampanya türünü deneme şansına sahip olduk. Bu bağlamda tecrübelerimize dayanarak kampanya başlangıcında düşük bir bütçe ile başlamanızı ve bütçenizi küçük küçük arttırmanızı öneririz. Bu kampanya türü direkt yüksek bütçe ile çalıştırılmaya başlandığında verimsiz sonuçlar ortaya getirebilir.

Reklam Öğeleri

Kampanyanızda kullanmanız için size sunulan başlık ve açıklamaların tamamını kullanmanızı öneririz. Başlık ve açıklamalarınızda hizmet ya da ürünlerinizi vurgulamalı, işiniz ile ilgili net bilgiyi insanlara vermeye çalışmalısınız. Benzer şekilde kampanya görselleri ve videolarında da seçici olmalı ve sizi net ifade eden öğeler kullanmalısınız.

Dönüşümler

Google Ads’in en önemli unsurlarının başında gelen dönüşüm konusuna çok dikkat etmeniz gerektiğini belirtmekte yarar var. Maksimum performans kampanyası size en çok dönüşümü getirmek için otomatik çalışan bir kampanya türü olduğundan dönüşümlerinizin doğru kurulmuş olması reklamlardan elde edeceğiniz verim açısından doğrudan çok önemli. Örnek olarak bir kurumsal siteye sahipseniz telefon ve Whatsapp tıklamaları ya da form doldurmaları sizin için doğru dönüşümlerdir. Eğer bir e-ticaret sitesi sahibi iseniz bu sefer de başarılı her bir online sipariş sizin için doğru dönüşümlerdir. Bu konuya dikkat ederek dönüşümler konusunda titiz olmanızı öneririz. Dönüşümler konusunda tecrübe ya da bilginiz yoksa konuyla ilgili profesyonel bir danışmanlık hizmeti almanızı öneririz. İsterseniz Google Ads danışmanlığı hizmetimizi inceleyebilirsiniz.

Kitle Sinyali

Bu kampanya türü sizden daha ilgili kişilere ulaşmak için bir kitle sinyali ister. Kullanmak zorunda olmadığınız bu sinyal bazı durumlarda reklamlarınızın daha performanslı çalışması için oldukça önemlidir. Web site ziyaretçilerinizi bu sinyale ekleyebileceğiniz gibi, demografik grupları da bu alana tanımlayabilirsiniz. Ayrıca ilgi alanı, pazardaki gibi kullanıcıları da bu sinyale eklemeniz mümkün. Hatta rakip web sitelerini ziyaret eden kullanıcıları bile bu alana tanımlama imkanınız var. Ancak unutmayın ki, bir sinyal tanımladığınızda Google bu seçimle sınırlı kalmayacaktır. Size daha çok dönüşüm getirmek için tanımladığınız sinyalin ötesine geçebilecektir. Bunu da kendi resmi sitesinde “Maksimum Performans, hedeflerinizi temel alarak yeni dönüşümler bulmak için seçimlerinizin ötesine geçer.” bu şekilde ifade etmektedir.

Web Sitesi Yapısı

Google Ads maksimum performans kampanyası size URL genişletmeyi açık bırakmanızı önerir. Bu da web sitenizde tüm sayfaları tarama ve onların her birisine trafik gönderme anlamına gelir. Dolayısı ile web sitenizin içerikleri, title ve descriptionları bu kampanya türü için bir hayli önem teşkil etmekte. Bu yüzden web sitenizi iyileştirmeden, içeriklerinizi tam anlamıyla doğru olarak sunmadan bu kampanya türünü kullanmayın.

Maksimum Performans Gerçek Sonuçlar (2022)

Bu kampanya türünün e-ticaret sitelerinde çok başarılı sonuçlar verdiğinden birazdan bahsedeceğiz. Kurumsal sitelerde ise durum biraz farklı. Bazı sektörlerde çok başarılı sonuçlar alırken, bazı sektörlerde ise çok alakasız dönüşümler aldığımızı söylemek mümkün. Ancak zamanla Google’ın alakasız dönüşümlerin de önüne geçerek bu alanda da oldukça iyi bir iyileştirme yapacağını düşünmekteyiz.

E-ticaret ve Maksimum Performans Kampanyaları

2022 yılında yönettiğimiz ya da eğitim verdiğimiz hesaplar üzerinden sizlere gerçek performans tabloları sunarak bu kampanya türü ile ilgili daha net bilgi almanızı amaçladık. Öncelikle e-ticaret kategorisinde bu kampanya türünün harika işler çıkardığını çok net bir şekilde sizlere belirtebiliriz. Yaklaşık 50 e-ticaret hesabında da diğer kampanya türlerine göre maksimum performans kampanyalarının çok daha başarılı sonuçlar ortaya koyduğunu söylemeliyiz.

Kurucu ortaklarımızdan Mert Şener’in Google Ads: E-ticaret 2022 Kategorilere Göre Satış Raporu başlıklı içeriği ilginizi çekebilir.

Kurumsal Siteler ve Maksimum Performans Kampanyaları

Yine 2022 yılındaki gerçek hesaplar üzerinden inceleme yaptığımızda bazı kurumsal sitelerde bu kampanya türü çok iyi sonuçlar getirirken, bazılarında ise çok alakasız dönüşümler getirerek başarısız olduğu şeklinde bir görüntü elde ettik. Turizm, sağlık gibi kategorilerde bu kampanya türünde iyi sonuçlar elde etsek de, eğitim ve danışmanlık gibi kategorilerde çok fazla sayıda alakasız dönüşüm elde ettiğimizi söyleyebilirim. Elbette bu reklam verilen web sitesinin yapısı ile ilgili olabilse de, sanırız Google bu kampanya türünde önümüzdeki günlerde daha fazla iyileştirme yaparak sonuçları verimli hale getirecek.