Web Sitenizin Hızı Google Sıralamanızı Etkiler

 • 01/08/2019

  Günümüz dünyasının en önemli konularından bir tanesi de SEO kavramı. Malum internet sitelerinin Google'daki sıralamaları artık herşeyden önemli. Düşünsenize artık bir işletmenin Google'daki sıralaması doğrudan kazancını etkileyebilir. Bu yüzden herkes SEO konusunda birşeyler yapmaya çalışıyor.

  Web Sitenizin Hızı Google Sıralamanızı Etkiler

  Biz bu yazımızda onlarca SEO unsurundan "site hızı" konusunda fikirlerimizi paylaşacağız. Öncelikle web sitenizin ziyaretçilerinizin yararına olması, yani ziyaretçilerinize aradıklarını bulmasını sağlaması gereklidir. Bu doğrultuda ziyaretçileriniz sitenizin hızlıca açılmasını, sayfalar arası geçisin kolay ve hızlı olması gibi konulara önem verdiklerini bilmelisiniz.

  Google'da kendi içerisindeki sıralamada ziyaretçilerine maksimum fayda sağlayan siteleri tespit edip sıralamasını buna göre oluşturuyor. Bu konuda site içeriği de altın değerinde önem taşırken (İçerik konusunu başka bir yazıda ele alacağız), sitenin açılma hızı da Google sıralamasını doğrudan etkiliyor.

  Öncelikle sitenizin hız skorunu PageSpeed Insights adresinden öğrenebilir, geliştirmeniz gereken önerileri de görüntüleyebilirsiniz.

  Web sitenizin hızlı olması için gereksiz tasarım detaylarından kaçınmanızı öneririz. Gözünüze güzel gelen birçok efekt, hareket ya da uygulama web sitenizin yavaşlamasına neden olabilir. Bu tip uygulamalar yoğun javascript ve css kullandıklarından sitenizin sıralamasını düşürebilir. Web sitenizin işlevsel ve sade olması, hizmet ya da ürünlerinizi net anlatması yeterlidir. Varsın siteniz janjanlı olmasın da, işlevsel ve net olsun :)

  Web siteniz mutlaka mobil uyumlu olmalıdır. Mobil uyumlu web siteleri her ekrana göre minimal kodlamalar kullanması bakımından her zaman daha hızlıdır.

  Web sitenizde kullandığınız resimlerin boyutları yüksek olmamalıdır. Yüksek boyutlu resimler web sitenizin yavaşlamasına neden olurlar. Bu konuda resimlerinizin ölçülerini bir program yardımı ile küçültebilir ve Tinypng.com gibi bir web sitesinden resimlerinizin boyutlarını sıkıştırabilirsiniz. İlgili site ile 500kb olan bir resmi, 100kb'ye düşürebilirsiniz hem de resmin kalitesi bozulmadan.

  Dış sitelerden veri kullanmayın. Iframe, embed gibi kodlamalarla dışardan çekilen veriler sitenizin yavaşlamasına neden olur. Hele ki, döviz kuru, hava durumu, tarih-saat gibi uygulamaları web sitenizden uzak tutun :)

  Web sitenizin hızından memnun değil ve profesyonel destek almak isterseniz biz buradayız :)

  Yorumlar
  Henüz yorum yapılmamış.
  Yorum Yazın
  Yorumunuz
  Eposta (Yayınlanmayacaktır)
  İsim