Yeni Başlayanlara Google Adwords Önerileri

Etiketler:

Google Adwords anahtar kelime reklamları bir web sitesinin en üst düzeyde faydalanabileceği reklam platformdur. Ancak yanlış kullanımında, ya da takip edilmeyen reklamlarda ciddi maddi kayıplar yaşayabilirsiniz. Bu yüzden istedik ki, yeni başlayanlar için bir kaç ipucu önerelim ve Google Adwords ile başarıya yaklaşın.

Yeni Başlayanlara Google Adwords Önerileri

Doğru kampanyayı yaratmak

Bir başlık ve iki satırdan oluşan kampanyanızın, öncelikle başlığı dikkat çekici olmalı. Başlık altındaki ilk satırda ürün, hizmetinizi tanıtan özgün bir cümle ve alt satırında fiyat, sunduğunuz kampanyalar gibi cümlelere yer vermelisiniz. İmla kurallarına da mutlaka dikkat etmelisiniz. Bu konuda Google Adwords'un resmi sitesindeki Başarılı metin reklamlar oluşturmaya yönelik ipuçları makalesini inceleyebilirsiniz.

Son olarak reklamlarınızı doğru sayfanıza linklemelisiniz. Eğer bir ürün reklamı ise, sitenizin ana sayfasına değil, doğrudan ürünün sayfasına link vermelisiniz.

Doğru bütçe, doğru TBM (Tıklama başı maliyet)

Kampanyanız için günlük ve aylık bir bütçe belirlemelisiniz. Bu bütçeyi rakiplerinizi analiz ederek, onlara yakın ya da daha fazla olarak belirlemelisiniz.

Tıklama başı maliyet ise, belirlediğiniz anahtar kelimeye vereceğiniz en yüksek tıklama ücret teklifidir. Örneğin kpss kursu anahtar kelimesine 1TL teklif verebilirsiniz. Bu durumda tıklama başına ücret maksimum 1TL olacaktır.

Günlük bütçemizin 100TL olduğunu varsayarsak, günde yaklaşık 100 tıklama elde edersiniz. Ancak 1TL'lik teklif ile reklam sıralamasında ilk 3 sıraya girmeniz pek mümkün olmayabilir. Anahtar kelime için sizden yüksek teklif veren rakipleriniz sizin reklamlarınızın üzerinde çıkacaklardır. (Bu aşamada kelimenizin kalite puanı da etki edecektir; bir sonraki başlığımızda inceleyeceğiz.)

Burada karar vermeniz gereken nokta şu: Bol tıklama ile daha fazla ziyaretçi mi, yok sa daha az tıklama ile daha yüksek sıralarda görünmek mi? Bunun cevabına göre, bütçe ve TBM nizi belirlemelisiniz.

Kalite Puanı

Kalite puanı Adwords'ün sizin kelimenize verdiği puandır. Bu puanı belirlerken, anahtar kelimenizin reklamınızın yönlendirdiği sayfa ile olan alakası, kampanyanızda geçen kelimeler ile ilişkisi gibi verilere göre belirler. Kalite puanı en az 7 olursa, ilgili kelimeden daha fazla verim sağlarsınız.

Tam kesin rakamlar olmasada anahtar kelime puanı 7 ya da üzeri olan ve TBM'si 1TL olan bir kelime, puanı 4 olan ve TBM'si 1,5TL olan bir kelimeden daha önde çıkabilecektir.

Bölge Seçimi, Zaman Ayarlaması

Hangi şehirlerdeki kitleye ulaşmak istiyor sunuz? Tüm Türkiye'ye servis veren bir e-ticaret siteniz varsa, Türkiye genelinde reklamlarınızı yayınlatabilirsiniz. Ancak yerel bir işletme iseniz, ve hizmet ve servisleriniz sadece o bölgeye sunuluyorsa, o zaman mutlaka şehir(ler) belirterek reklamınızı yayınlatmalısınız. Örneğin Ankara'da hizmet veren bir kursun, diğer şehirlerde yayınlanması verim sağlamayacağı gibi, gereksiz maliyetler yaratır ve bütçenizi daraltır.

Bir e-ticaret sitesi iseniz, reklamlarınızı günün tüm saatlerinde gösterebilirsiniz. Ancak reklamınızın hedefi telefon ile aranmaksa, o zaman çalışma saatlerinizi reklam planlamasına ekleyerek, sadece çalıştığınız zamanlarda reklamınızı yayınlatabilirsiniz.

Negatif anahtar kelimeler

Herşeyden önce kampanyanıza ait anahtar kelimelerinizin negatif anahtar kelimeler ile daha net hedefe ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Örnek olarak "KPSS kursu" kelimesinin anahtar kelimeniz olduğunu varsayalım. Sitenize gereksiz, ya da sizin hedeflemediğiniz ziyaretçileri sokmanız, hem hiç bir işinize yaramaz, hem de size maddi kayıp yaşatır. Bu durumda sizin hedefiniz dışında olan ücretsiz, bedava gibi kelimeleri negatif kelime olarak eklemelisiniz. Böylece "ücretsiz kpss kursu" yazıldığında reklamını görünmez, tıklanmaz ve gereksiz olarak bütçenizi harcamaz.

Sürekli Takip, Dönüşüm İnceleme ve Analiz

Kampanyanızı en az 3 günde bir kontrol ederek - bizce hergün :) - anahtar kelime sıranızı, rakiplerinizi sürekli gözetleyerek gerekli iyileştirmeleri yapmalısınız.

Ayrıca Adwords'ün verdiği dönüşüm servisi ile hangi kelimeniz hedefe ulaşmış inceleyebilir, uzun vade de getiri getirmeyen kelimeleri kaldırabilirsiniz.

Elbette tüm bunlara ciddi zaman ayırmanız gerekli, eğer yeterli zamanınız yok,ilgilenemeyeceğinizi düşünüyor ve kesin başarı istiyorsanız bu servisi veren profesyonellerden destek almalısınız.

İrem Şener
01/01/2016
Yorumlar
Yorumlar ile ilgili tüm sorumluluk yorum yazan kişiye/hesaba aittir.
Yorumlar ile ilgili inajans.com hiç bir sorumluluk kabul etmemektedir.