Sosyal Medya İçeriklerinize Dikkat Çektirecek Önlemler

Sosyal medya kanallarınızı aktif olarak kullanmanız rakiplerinizden bir adım daha önde olmanızı sağlar. Ancak bu kolay bir durum değildir çünkü sosyal medya kanallarında içerik paylaşımları arttıkça görünürlükleri de azalıyor. Bu nedenle Facebook zaman tünelinizde paylaştığınız bir içeriği hayranlarınız görmeyebilir. Aynı durum Twitter veya diğer sosyal medya kanalları içinde geçerlidir.

Çözüm için öncelikle ne yapılması gerekir?

  1. Facebook sayfanızın hayran sayısı, 10 bin kadar olabilir. Ancak paylaştığınız gönderilerle olan etkileşim sayısı yüzü bile bulmadığı gerçeğiyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu durumdan kurtulmak için ne kadar ilgi çekici gönderiler hazırlarsanız hazırlayın bir faydası olmaz. Çünkü hızlanan zaman tüneli paylaşımlarında Facebook algoritması, hayranlarınızın en çok etkileşim içerisinde oldukları sayfa veya arkadaşlarının paylaşımlarını onlara sunar. Bu durumda hazırlamış olduğunuz ilgi çekici bir haberin etkisi olmaz. Bunu tersine çevirmek için öncelikle reklamları kullanmanız gerekir. Sadece hayran kitlenize gösterilecek bir reklam çalışmasıyla kendinizi onlara hatırlatacak, etkileşim kurmalarını sağlayacaksınız. Sadece Facebook için değil, diğer sosyal medya kanalları için bu yöntem asla değişmez.
  2. Linkedin dışındaki tüm sosyal ağlarda hashtag kullanılabiliyor. Bazı kişiler bunu çok abartabiliyor. Gönderilerinizde iki veya üç hashtag kullanın. Daha fazlası bir anlam ifade etmez; SPAM olarak algılanabilir.
  3. Her sosyal ağın paylaşım vakti var. Facebook için bu zaman Perşembe,  Cuma gibi tatile yakın günler olabilir. Aslında her sayfanın etkileşim zamanları değişebilir. Bunu kendiniz belirlemeniz gerekecek.  Bunu belirledikten sonra da uymanız gerekli. En çok etkileşime geçildiği zamanı ve günü belirleyin. O günlere en dikkat çekici ve özenerek hazırladığınız gönderileri paylaşın.
  4. Yapacağınız paylaşımlarda dikkat çekicilik çok önemlidir. Böylece takipçilerin sürekli sizinle etkileşim içerisinde olmasını sağlarsınız. Sosyal medya kanallarında en çok okunan gönderiler infografiklerdir. Siz de arada bir infografik hazırlayarak, paylaşım yapabilirsiniz.
  5. Paylaşımlarınızda uzun linkler kullanmayın. Kısa linkler her zaman daha çekicidir. Bunun için bit.ly ağına dahil olabilirsiniz.
  6. Samimiyetten asla uzaklaşmayın. Hedef kitlenizi doğru tanıyorsanız, onların memnun kalacağı samimi içerikler paylaşabilirsiniz. Böylece kitlenizle daha fazla etkileşim kurabilirsiniz.
İrem Şener
29/06/2015
Yorumlar
Yorumlar ile ilgili tüm sorumluluk yorum yazan kişiye/hesaba aittir.
Yorumlar ile ilgili inajans.com hiç bir sorumluluk kabul etmemektedir.