Mobil Uyumlu Olmak ya da Olmamak?

Günümüz internet teknolojisinde, mobil cihazlardan internet sitelerine erişimin klasik bilgisayarlardan erişime göre daha fazla olduğunu biliyor muydunuz?

Mobil Uyumlu Olmak ya da Olmamak?

Hal böyleyken mobil uyumlu bir web sitesine geçmek sizce de doğru değil mi?

Üstelik Google'da, artık anahtar kelime sıralarında mobil uyumlu siteleri daha üstte çıkaracağını resmi olarak açıklamışken.
İnanmıyorsan resmi yazıyı buradan okuyabilirsin :)

Peki neden mobil uyum bu kadar önemli, teknik olarak biraz inceleyelim isterseniz.

Öncelikle eski usül hazırlanmış, piksel cinsinden ve 5 kolonlu bir web sitesini bilgisayar ekranından bile incelerken aradığımızı zor bulma sıkıntısı çekeriz. Bir de bu web sitesinin ortalama 5" ekranlı bir akıllı telefondan incelediğimizi düşünün; ben bu sitede ekranı büyütüp büyütüp aradığımı bulmaya çalışmam ve bu siteyi kapatır, başka aramalar yaparım. Buyrun çok basit bir örnekle ziyaretçi eski teknolojiye sahip siteden nasıl kaçtı!

Mobil uyumlu hazırlanan siteler, ekranın boyutuna göre kendi kendisini şekillendirdiği için, her ekran boyutuna uygun olarak kendisini pozisyonlar. Örneğin 5 kolonlu bir web sitesi, ekran küçüldükçe, 1 kolon aşağı atarak, kusursuz görünümü sağlayabilir.

İşte bu yüzden Google da, ziyaretçilerin daha fazla fayda sağlayıp aradığını bulabileceğini düşünüyor ve diyor ki: "Mobil uyumlu siteler, benim gözümde 1 puan önde".

Google resmi yazısında da şuna yer vermiş: "More mobile-friendly websites in search results" (Arama sonuçlarında daha fazla mobil uyumlu web siteleri)

Ek olarak, akıllı telefonunuzdan bir arama yaptığınızda ne kadar sürede aradığınız bilgiye ulaşmak istersiniz?

Cevabı çok basit, anında - hızlıca. İşte mobil uyumlu siteler, ziyaretçilere vakit kaybettirmeden aradıklarını hızlıca gösterirler.

Sizce mobil uyumlu bir siteye geçmenin tam vakti değil mi?

İsterseniz Clouds Hazır Web Sitesi'nin size 5 dakikada sağladığı mobil uyumlu siteyi inceleyebilirsiniz.

Sonuç olarak, günümüzde web sitenizin mobil uyumlu olması çok önemli. Hem ziyaretçilerinizin faydası, hem Google'da başarı için mobil uyumlu bir web sitesine sahip olmanız şart. Sonuçta bu web sitesi zamanla sizi başarıya ulaştıracak.

İrem Şener
03/01/2016
Yorumlar
Yorumlar ile ilgili tüm sorumluluk yorum yazan kişiye/hesaba aittir.
Yorumlar ile ilgili inajans.com hiç bir sorumluluk kabul etmemektedir.