E-ticaret Sitelerinde Mobil Etkisi

Yöneticisi olduğum Etilki E-ticaret kullanıcılarının ziyaretçi sayılarını incelediğimizde, 2013 yılında e-ticaret sitelerinin mobil girişli kaynaklarının %32 oranında olduğunu görmekteyiz.

Bu oranın %60'ı tablet cihazlar, %40'ı da akıllı telefonlar olarak göze çarpıyor.

Diğer kaynakları incelediğimizde 2013 yılında yakalanan oranın 2014 yılında %40'lara, 2015 yılında da masaüstü kullanımının üstüne çıkacağı görülüyor.

Türkiye'deki pek çok internet sitesi, (Büyükleri saymaz isek) mobil çözümler üretmiş değiller, yukarıdaki oranları göz önüne aldığımızda, sanıyoruz ki, mobil için belirli arayışlara girecek pek çok e-ticaret sitesi mevcut.

Nedir bu çözümler?

Benim şahsi fikrim, e-ticaret sitelerinin HTML5 alt yapısı ile hazırlanması ve yapısı gereği responsive (duyarlı) tasarım özelliği ile tüm masaüstü ve mobil cihazlarda sitelerin kolayca görüntülenmesi. Ayrıca aşağıda belirttiğim mobil uygulama çözümlerine göre, tek kaynak olması ve daha ekonomik olması bu tercihi 1 numaraya getirecek gibi görünüyor.

Diğer çözümlerin başında sitenin mobil versiyonu kullanılabilir ya da akıllı cihazlar için uygulamalar geliştirilebilir.

Mert Şener
08/05/2014
Yorumlar
Yorumlar ile ilgili tüm sorumluluk yorum yazan kişiye/hesaba aittir.
Yorumlar ile ilgili inajans.com hiç bir sorumluluk kabul etmemektedir.